Strona główna • FIS Cup

FC w Zakopanem: Tomasiak wygrywa, Joniak drugi!

16-letni Kacper Tomasiak wygrał czwartkowe zawody FIS Cup na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem! Reprezentant Polski triumfował dzięki skokom na odległość 136,5 m oraz 137 m. Drugie miejsce zajął Klemens Joniak, a trzeci był Austriak Maximilian Lienher. Awans do finału wywalczyło siedmiu Biało-Czerwonych.

Pierwsza seria konkursowa należała do Polaków. Liderem na półmetku był Kacper Tomasiak (136,5 m), który wyprzedzał o pół punktu Klemensa Joniaka (135 m). Trzecie miejsce zajmował Marcel Strzinar (137,5 m) przed Nejcem Toporisem (132 m) i Enzo Milesim (126,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Marcin Wróbel (129 m), który wyprzedzał Marco Woergoettera (133 m), Moritza Baera (130 m) oraz Radka Rydla (130,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Wiktor Szozda (135 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło łącznie siedmiu Polaków. Osiemnaste miejsce na półmetku zajmował Jarosław Krzak (129,5 m), dwudziesty pierwszy był Adam Niżnik (125,5 m), natomiast dwudziesty siódmy Tymoteusz Amilkiewicz (122,5 m).

Na trzydziestej czwartej pozycji udział w konkursie zakończył Szymon Zapotoczny (120 m), a tuż za nim uplasował się Szymon Jojko (117,5 m). Trzydziesty siódmy był Jan Galica (110,5 m).

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 21. i 20. belki startowej.

W finale polscy juniorzy utrzymali dwie czołowe lokaty. Kacper Tomasiak wylądował na 137 metrze i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach FIS Cup. Drugie miejsce, ze stratą 1,5 punktu do triumfatora, zajął Klemens Joniak (137 m). Na najniższym stopniu podium stanął Maximilian Lienher (138 m), a tuż za czołową trójką uplasowali się Janni Reisenauer (141,5 m), Marcel Strzinar (132,5 m) i Marco Woergoetter (136 m).

Na siódmej pozycji rywalizację na Wielkiej Krokwi zakończył Wiktor Szozda (130 m), natomiast dziesiąty był Marcin Wróbel (131 m). Biało-Czerwonych rozdzielili Enzo Milesi (131,5 m) i Elias Medwed (131 m).

Siedemnaste miejsce zajął Adam Niżnik (129 m) przed Tymoteuszem Amilkiewiczem (122,5 m). Dwudziesty piąty był Jarosław Krzak (123,5 m).

Serię finałową przeprowadzono w całości z 21. platformy.

Bliski zwycięstwa w klasyfikacji generalnej sezonu jest Maximilian Lienher (765 pkt.). Przed finałowym konkursem Austriak ma 73 punkty przewagi nad Jannim Reisenauerem (692 pkt.). Trzeci jest Niklas Bachlinger (557 pkt.). Najlepszy z Polaków, Klemens Joniak (242 pkt.) zajmuje siedemnastą pozycję.

Po czwartkowych zawodach w Zakopanem pewne siedmioosobowego limitu na pierwsze zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego 2023 są już reprezentacje Austrii oraz Polski.

Na piątek zaplanowano finałowy konkurs FIS Cup w sezonie 2022/2023. Początek zawodów na Wielkiej Krokwi o 13:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.