Strona główna • FIS Cup

FC w Zakopanem: Hamann wygrywa finałowy konkurs, Lienher cały cykl

Martin Hamann zwyciężył w jednoseryjnym, finałowym konkursie FIS Cup w sezonie 2022/2023 na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Reprezentant Niemiec w swojej próbie uzyskał 135,5 metra. Drugie miejsce zajął Francuz Mathis Contamine, a trzeci był Austriak Markus Rupitsch. Pucharowe punkty zdobyło siedmiu Polaków, a najwyższe miejsce - piąte - wywalczył Marcin Wróbel. Triumfatorem klasyfikacji generalnej cyklu został Austriak Maximilian Lienher.

Od początku dnia organizatorzy musieli mierzyć się ze zbyt silnym wiatrem. Zaplanowana na 12:00 seria próbna została odwołana, zaś konkurs został przełożony na 15:00. Ostatecznie po półtorej godziny rywalizacji zakończono zawody na pierwszej serii.

Zwycięzcą konkursu został Martin Hamann. Niemiec uzyskał odległość 135,5 metra i wygrał z przewagą 2,6 punktu nad Francuzem Mathisem Contamine (136,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Markus Rupitsch (126 m) przed Marco Woergoetterem (135 m).

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Marcin Wróbel z wynikiem 130 metrów. Szósty był Pius Paschke (135 m), siódmy Niklas Bachlinger (129 m), a ósmy Kacper Tomasiak (132,5 m) ex aequo z Hektorem Kapustikiem (133 m). Czołową dziesiątkę zamknął Radek Rydl (128,5 m).

Pucharowe punkty zdobyli również piętnasty Wiktor Szozda (130,5 m) przed Jarosławem Krzakiem (129,5 m) i Szymonem Zapotocznym (127 m) oraz dwudziesty pierwszy Tymoteusz Amilkiewicz (131,5 m) przed Adamem Niżnikiem (121,5 m).

Na trzydziestej szóstej pozycji sklasyfikowany został Klemens Joniak (123 m). Trzydziesty dziewiąty był Jan Galica (102,5 m), a czterdziesty trzeci Szymon Jojko (97 m).

Konkurs rozegrano z 20. i 22. belki startowej w loteryjnych warunkach przy silnych podmuchach wiatru. Dwunasty w zawodach Timon-Pascal Kahofer uzyskał +55,1 punktu za wiatr za warunki w trakcie swojej próby na odległość 98,5 metra.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2022/2023 został Maximilian Lienher (771 pkt.), drugie miejsce zajął Janni Reisenauer (692 pkt.), a trzecie - Niklas Bachlinger (593 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został piętnasty Marcin Wróbel (274 pkt.). Punkty w tym sezonie zdobyło łącznie 147 zawodników, w tym piętnastu reprezentantów Polski.

Dodatkowe miejsca startowe na pierwszy period Letniego Pucharu Kontynentalnego 2023 wywalczyły reprezentacje Austrii (Timon-Pascal Kahofer), Polski (Kacper Tomasiak) oraz Niemiec (Martin Hamann).