PK w Zakopanem: Drugi konkurs dla Aschenwalda, Murańka tuż za podium

Philipp Aschenwald wygrał drugi niedzielny konkurs Pucharu Kontynentalnego na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem. Reprezentant Austrii zwyciężył po skokach na odległość 136 m oraz 133,5 m. Drugie miejsce zajął Felix Hoffmann, a trzecie Markus Mueller. Tuż za podium rywalizację zakończył Klemens Murańka. Pucharowe punkty zdobyło ośmiu Polaków. Po zawodach swój ostatni skok oddał kończący karierę Stefan Hula.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Philipp Aschenwald. Austriak poszybował na 136 metr i na półmetku zmagań w drugim konkursie wyprzedzał o 3,1 punktu Lucę Rotha (136,5 m) oraz o 3,8 pkt. Tilena Bartola (136 m). Czwarte miejsce zajmował Maciej Kot (133,5 m), tracący 3,4 punktu do miejsca na podium.

Na piątej pozycji sklasyfikowany został Clemens Leitner (134 m) przed Maximilianem Lienherem (139,5 m), Markusem Muellerem (132 m), Andersem Haare (141,5 m) i Matiją Vidicem (128 m). Czołową dziesiątkę zamykał Klemens Murańka (129,5 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło jeszcze sześciu Polaków. Dwunaste miejsce po pierwszej rundzie zajmował Tomasz Pilch (127 m). Osiemnasty był Adam Niżnik (133,5 m) przed Janem Habdasem (121 m), dwudziesty siódmy Stefan Hula (118 m), a dwudziesty dziewiąty Andrzej Stękała (118 m) przed Wiktorem Szozdą (120 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji udział w zawodach zakończył Kacper Tomasiak (125,5 m). Trzydzieste trzecie miejsce zajął Klemens Joniak (126 m) przed Kacprem Juroszkiem (118 m). Czterdziesty drugi był Marcin Wróbel (123,5 m), natomiast czterdziesty siódmy Tymoteusz Amilkiewicz (107 m).

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 17., 16. i 15. belki startowej.

W finale Philipp Aschenwald uzyskał wynik 133,5 metra i sięgnął po zwycięstwo z przewagą czterech punktów nad Felixem Hoffmannem (144 m) oraz 5,4 pkt. nad Markusem Muellerem (134,5 m). Tuż za podium rywalizację zakończył Klemens Murańka, który poszybował na 144 metr.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Tilen Bartol (129 m), Luca Roth (132 m) i Clemens Leitner (133,5 m). Spadek na ósmą lokatę zanotował Maciej Kot (134 m). Dziewiąty był Maximilian Lienher (124 m), zaś dziesiąty - Pius Paschke (137,5 m).

Na trzynastej pozycji sklasyfikowany został Tomasz Pilch (130,5 m) przed Janem Habdasem (136,5 m) i Andrzejem Stękałą (135 m). Dwudziesty pierwszy był Stefan Hula (122,5 m) przed Adamem Niżnikiem (122,5 m), z kolei dwudziesty dziewiąty Wiktor Szozda (113 m).

Serię finałową przeprowadzono z 15. i 14. platformy.

Tuż po zakończeniu zawodów swój ostatni skok w karierze oddał Stefan Hula. Niespełna 37-letni reprezentant Polski został pożegnany na dole zeskoku szpalerem przygotowanym przez pozostałych kadrowiczów oraz szampanem.

Bliski końcowego triumfu w Pucharze Kontynentalnym jest Benjamin Oestvold (1079 pkt.). Na dwa konkursy do zakończenia sezonu, Norweg ma 198 punktów przewagi nad Fredrikiem Villumstadem (881 pkt.). Trzeci jest Sondre Ringen (873 pkt.). Najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Tomasz Pilch (316 pkt.) zajmuje dwudziestą pierwszą lokatę.

Finałowe zawody Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2022/2023 rozegrane zostaną za tydzień, 18-19 marca w fińskim Lahti (HS130).