Raw Air w Vikersund: Granerud triumfuje, Kubacki i Żyła w "10"

Halvor Egner Granerud został zwycięzcą sobotniego konkursu Raw Air w lotach narciarskich w Vikersund (HS240). Reprezentant Norwegii wygrał dzięki lotom na odległość 235,5 m oraz 222 m. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, a trzecie Daniel Tschofenig. Na ósmej pozycji konkurs ukończył Dawid Kubacki, a dziesiąty był Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło czterech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Halvor Egner Granerud. Startujący na życzenie trenera z niższej belki, Norweg poszybował na odległość 235,5 metra i na półmetku sobotnich zmagań miał 9,8 punktu przewagi nad Stefanem Kraftem (239,5 m). Trzecie miejsce zajmował Andreas Wellinger (233,5 m) przed Michaelem Hayboeckiem (228 m), Domenem Prevcem (232,5 m) oraz Anze Laniskiem (226 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Ryoyu Kobayashi (218,5 m), ósmy był Gregor Deschwanden (217 m), natomiast dziewiąty Timi Zajc (222 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Daniel Tschofenig (216,5 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło czterech Polaków. Dwunaste miejsce na półmetku zmagań zajmował Dawid Kubacki (218,5 m), a tuż za nim znajdował się Piotr Żyła (220 m). Siedemnasty był Aleksander Zniszczoł (199 m), z kolei dziewiętnasty - Kamil Stoch (201,5 m).

Andrzej Stękała wylądował na 170 metrze i zakończył sobotni konkurs na trzydziestej czwartej pozycji.

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 12., 11. i 10. belki startowej. Halvor Egner Granerud oddawał swoją próbę z 9. platformy.

W drugiej serii Halvor Egner Granerud wylądował na 222 metrze, czym przypieczętował 25. pucharowe zwycięstwo w karierze, a dwunaste w obecnym sezonie. Norweg pokonał o 6,1 punktu Stefana Krafta (227,5 m), który zaliczył 94. pucharowe podium w swoich startach. Awans na trzecie miejsce zanotował Daniel Tschofenig. Austriak lotem na odległość 229,5 metra ustanowił nowy rekord życiowy. Tuż za czołową trójką uplasowali się Ryoyu Kobayashi (212 m), Anze Lanisek (210 m), Michael Hayboeck (208 m) i Domen Prevc (203,5 m).

Na ósmej pozycji zawody zakończył Dawid Kubacki (225 m), z kolei dziesiąty był Piotr Żyła (219,5 m). Polaków rozdzielił Robert Johansson (220,5 m).

Kamil Stoch po skoku na 200 metr zajął siedemnastą lokatę. Osiemnaste miejsce przypadło Aleksandrowi Zniszczołowi (197,5 m).

Serię finałową rozegrano z 10., 11., 12. i 13. platformy.

W klasyfikacji generalnej Raw Air przewaga Halvora Egnera Graneruda (2195,2 pkt.) nad Stefanem Kraftem (2166,7 pkt.) wzrosła do 28,5 punktu. Trzecie miejsce zajmuje Anze Lanisek (2088,9 pkt.). Czwarty jest Dawid Kubacki (2075,3 pkt.), tracący 13,6 pkt. do Słoweńca. Na ósmej pozycji sklasyfikowany jest Kamil Stoch (1977,3 pkt.).

Najprawdopodobniej w niedzielę Halvor Egner Granerud (1978 pkt.) zapewni sobie drugą w karierze Kryształową Kulę. Na cztery konkursy indywidualne do końca sezonu Pucharu Świata, Norweg ma 386 punktów przewagi nad Dawidem Kubackim (1592 pkt.). Trzeci jest Stefan Kraft (1450 pkt.). Piotr Żyła (879 pkt.) spadł na szóste miejsce.

W Pucharze Świata w lotach z kompletem punktów prowadzi Halvor Egner Granerud (300 pkt.) przed Stefanem Kraftem (220 pkt.) i Timim Zajcem (135 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (116 pkt.), a dziesiąty Dawid Kubacki (72 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (5544 pkt.) przed Norwegami (4664 pkt.) i Słoweńcami (4154 pkt.). Polacy z dorobkiem 4031 punktów zajmują czwartą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano wielki finał turnieju Raw Air. O 14:30 rozpocznie się prolog, zaś o 16:00 - konkurs lotów narciarskich na Vikersundbakken.