PK w Lahti: Leitner wygrywa finałowy konkurs, trzech Polaków w "10"

Clemens Leitner triumfował w finałowym konkursie sezonu Pucharu Kontynentalnego na skoczni Salpausselka (HS130) w Lahti. Reprezentant Austrii powtórzył sobotni sukces dzięki skokom na odległość 130 m oraz 135,5 m. Drugie miejsce zajął Martin Hamann, a trzecie Markus Mueller. W czołowej dziesiątce znalazło się trzech Polaków - szósty był Jan Habdas, siódmy Tomasz Pilch, zaś dziewiąty Klemens Murańka. Punktowało pięciu Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Clemens Leitner. Zwycięzca sobotniego konkursu poszybował na 130 metr i na półmetku rywalizacji miał 10,1 punktu przewagi nad Martinem Hamannem (126 m) oraz 14,1 pkt. nad Markusem Muellerem (122,5 m). Czwarty był Philipp Aschenwald (122 m), a piąty Felix Hoffmann (122,5 m).

Jan Habdas po skoku na 122 metr został sklasyfikowany na szóstej pozycji. Siódme miejsce zajmował Klemens Murańka (121,5 m) ex aequo z Lucą Rothem (120,5 m), a dziewiąty był Tomasz Pilch (120,5 m). Czołową dziesiątkę skompletował Zak Mogel (120 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Dwudzieste piąte miejsce zajmował Maciej Kot (115 m), a dwudzieste szóste - Kacper Juroszek (111,5 m).

Klemens Joniak z wynikiem 106,5 metra zakończył udział w zawodach na trzydziestej czwartej pozycji. Tuż za nim uplasował się Adam Niżnik (106 m).

W finale Clemens Leitner poszybował na odległość 135,5 metra i ostatecznie triumfował z przewagą 12,9 punktu nad Martinem Hamannem (129,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Markus Mueller (129,5 m), który wyprzedził Felixa Hoffmanna (128,5 m) oraz Philippa Aschenwalda (127,5 m).

Na szóstej pozycji rywalizację zakończył Jan Habdas (127 m), natomiast siódme miejsce zajął Tomasz Pilch (126,5 m) przed Lucą Rothem (126,5 m). Dziewiąty był Klemens Murańka (125,5 m), natomiast dziesiąty Zak Mogel (125,5 m).

Dwudzieste pierwsze miejsce zajął Maciej Kot (113 m), natomiast dwudziesty trzeci był Kacper Juroszek (111,5 m).

Niedzielny konkurs w Lahti rozegrano w całości z 13. belki startowej.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2022/2023 został Benjamin Oestvold (1079 pkt.). Norweg wyprzedził kolegów z kadry - Fredrika Villumstada (881 pkt.) oraz Sondre Ringena (873 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został szesnasty Tomasz Pilch (374 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło 107 zawodników, w tym czternastu Biało-Czerwonych.

Dodatkowe miejsca startowe na pierwszy period Letniego Grand Prix 2023 wywalczyły reprezentacje Niemiec (Felix Hoffmann), Austrii (Clemens Leitner) oraz Norwegii (Benjamin Oestvold).