Strona główna • Puchar Świata

Redukcja kwot startowych PŚ dla czołowych reprezentacji - kwietniowe propozycje FIS

Za nami dwa dni obrad komisji technicznych FIS związanych ze skokami narciarskimi. Oprócz prezentacji kalendarzy na nowy sezon, przedstawione zostały również pomysły zmian w regulaminach. Wszystkie propozycje muszą zostać jeszcze zatwierdzone 5 maja podczas posiedzenia głównej komisji skoków narciarskich FIS w Dubrowniku.


Redukcja kwoty startowej dla czołowych reprezentacji Pucharu Świata

Jednym z pomysłów kwietniowego posiedzenia Komisji FIS ds. oficjeli, przepisów i kontroli w skokach narciarskich jest redukcja maksymalnej kwoty startowej przysługującej reprezentacjom narodowym startującym w Pucharze Świata mężczyzn. Począwszy od sezonu 2023/2024, maksymalny limit ma zostać zmniejszony z 6 do 5 zawodników.

Bez zmian pozostaje zasada wywalczenia dodatkowej kwoty startowej za wyniki w ostatnim periodzie Pucharu Kontynentalnego. Tym samym maksymalna możliwa kwota startowa reprezentacji będzie wynosić 6 zawodników (5+1).

Zmiany mają również dotyczyć tabeli zwrotów kosztów podróży, która ma zostać zmniejszona z 50 do 45 skoczków. Mniejsze reprezentacje mają z kolei otrzymać zwiększoną o 1 osobę kwotę zawodników, za którą otrzymują pokrycie kosztów wyjazdu na zawody.

- W ten sposób chcemy zredukować przepaść między czołowymi i małymi reprezentacjami. To była jasna i ważna sugestia, jaką otrzymaliśmy ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Chcemy uczynić nasz sport bardziej globalnym, a mając na myśli bardziej globalnym, mówimy również o szansach na czołowe lokaty dla zawodników z większej liczby państw - wyjaśnia dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile w rozmowie z portalem Skijumping.pl.

Zawody bez udziału Rosjan

Pomimo ostatnich zawirowań związanych z nowymi rekomendacjami MKOl, w przypadku FIS powrót reprezentantów Rosji i Białorusi do rywalizacji nie jest obecnie dyskutowany.

- Obecnie nie ma na to szans. Dla FIS nic się nie zmieniło w tej kwestii. Rosjanie i Białorusini nie są dopuszczeni do zawodów. Nie ma obecnie rozmów na ich temat - stwierdza krótko Pertile.

Loty narciarskie kobiet w Pucharze Świata

W sezonie 2023/2024 po raz pierwszy najlepsze skoczkinie mają rywalizować w lotach narciarskich w ramach zawodów zaliczanych do Pucharu Świata. Do rywalizacji ma przystąpić 15 najlepszych pań klasyfikacji generalnej cyklu oraz skoczkinie, które otrzymają tzw. dziką kartę. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj >>

Koniec FIS Cup Pań

Sezon 2022/2023 był ostatnim, w którym przeprowadzone zostały zawody FIS Cup pań. Działacze światowej federacji podjęli decyzję o zakończeniu przeprowadzania tych rozgrywek.

Tym samym w kobiecych skokach pozostaną cykle Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego.

Do zawodów Pucharu Kontynentalnego będzie można zgłosić zawodniczki zarejestrowane w bazie FIS oraz spełniające wymóg wieku. Aby uzyskać prawo startu w Pucharze Świata, skoczkini będzie musiała zająć miejsce w czołowej piętnastce zawodów PK.

Kontynuacja prac nad nowym systemem pomiaru zawodników

Podczas piątkowego posiedzenia komisja FIS wyraziła zgodę na dalsze prace nad nowym sposobem pomiaru zawodników przy zastosowaniu elektronicznego systemu i urządzeń, o którym była mowa już podczas ubiegłorocznego spotkania.

- Pracujemy nad elektronicznym pomiarem zawodników, który pozwoli nam na pozbyć się dotychczasowych plotek i komentarzy - przyznaje Sandro Pertile, dodając: - Musimy jeszcze otrzymać w maju pozwolenie ze strony Komisji skoków narciarskich FIS na kontynuację prac, ale prowadzimy już badania, aby mieć stuprocentową pewność, że ten system działa. Jeżeli będzie to możliwe, chcielibyśmy wprowadzić tę metodę pomiaru zawodników już w najbliższym sezonie.

- Planujemy dwa kroki. Pierwszym będzie zwykły pomiar ciała zawodników, który jest naszym priorytetem na sezon 2023/24. Chcemy potwierdzić rezultaty badań nie pozostawiając żadnych wątpliwości i pola do spekulacji. Drugi krok nastąpi najpóźniej w sezonie 2024/25. Naszym celem jest długoterminowa perspektywa pomiaru zawodników w sprzęcie co każdy weekend. Na ten drugi krok potrzebujemy jednak więcej czasu i doświadczenia.

Próba zmniejszenia szybkości zawodników w locie

Podczas posiedzenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z prezentacją niemieckiego instytutu w Lipsku, wspierającego ruch olimpijski w tym kraju. Analiza stawiała wniosek, iż w ciągu ostatnich lat nastąpiła większa efektywność zawodników w przejściu od wybicia się z progu do ułożenia się w pozycję do lotu. Skoczkowie obecnie znacznie szybciej przyjmują pozycję lotną.

Zdaniem FIS, jednym z obecnych zadań do zrealizowania jest próba spowolnienia skoczków, gdyż obecna prędkość utrudnia przeprowadzenie zawodów dla jury oraz zwiększa ryzyko odniesienia kontuzji. Propozycje dotyczą zmian m.in. w temacie wiązań i podpiętek pod buty oraz pomiaru zawodników. Wszystkie ewentualne zmiany będą dyskutowane oraz zatwierdzane na majowym posiedzeniu Komisji skoków narciarskich FIS.

Zmiany związane z wagą zawodników

W przeciwieństwie do poprzednich lat, od nowego sezonu skoczkowie narciarscy będą pochodzili do pomiarów wzrostu i masy ciała bez założonego na sobie sprzętu. Tym samym zawodnicy będą musieli przybrać odpowiednio na wadze, aby wypełnić wymagane przepisy dotyczące BMI. Same wartości BMI pozostaną z kolei bez zmian.

Hybrydowy format również w zawodach niższej rangi

Podczas spotkania działacze podjęli decyzję o wyrażeniu zgody na organizację hybrydowych zawodów w skokach narciarskich (tory lodowe w połączeniu z igelitem na zeskoku) również w zmaganiach niższej rangi - Pucharze Kontynentalnym oraz FIS Cupie. Listopadowy test przeprowadzony w ramach Pucharu Świata w Wiśle spotkał się z pozytywnymi ocenami.

Wspomniane zawody hybrydowe w Pucharze Kontynentalnym i cyklu FIS Cup nie mają być z góry planowane w kalendarzu, a będą jedynie ostatnią szansą dla organizatorów w przypadku problemów ze zbyt wysokimi temperaturami powietrza. W tym przypadku gospodarze będą mogli zgłosić prośbę o przeprowadzenie zawodów w warunkach hybrydowych. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do FIS.

Magazynowanie śniegu przez organizatorów listopadowych i grudniowych zawodów PŚ

FIS będzie wyraźnie sugerowała organizatorom listopadowych i grudniowych zawodów Pucharu Świata potrzebę zmagazynowania śniegu w ilości wymaganej do przeprowadzenia konkursów. Władze światowej federacji zdają sobie sprawę, że to najtrudniejsze miesiące do organizacji zmagań w ostatnich latach. Pomysł śnieżnego magazynu został przetestowany ostatniej zimy w Titisee-Neustadt i spotkał się z pozytywnym odbiorem.