Strona główna • Francuskie Skoki Narciarskie

Mathis Contamine kończy ze skokami. "Nie czułem się szczęśliwy w tym, co robię"

Gdy w ogłoszonym w środę składzie kadr Francji na kolejny sezon zabrakło Mathisa Contamine, można było przypuszczać, że blisko 22-letni reprezentant trójkolorowych zrezygnował z dalszego uprawiania skoków narciarskich. Tak też się stało, sam zawodnik potwierdził, że jego przygoda z zawodowym sportem już się zakończyła.

Przedstawiciel klubu narciarskiego z Courchevel był jedynym Francuzem, który minionej zimy stanął na podium zawodów rangi FIS. Contamine zajął drugie miejsce w szalonym, jednoseryjnym konkursie FIS Cup rozegranym w marcu na Wielkiej Krokwi, podczas którego przeliczniki wykręcały niewiarygodne wartości. Było to pierwsze francuskie podium konkursu rozgrywanego pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej od lutego 2018 roku, kiedy to Jonathan Learoyd zajął drugie miejsce podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Erzurum w Turcji. - Ale podium FIS Cup to nie jest to, co pociąga mnie najbardziej w skokach i co miałoby mi uratować tę zimę - tłumaczył wtedy Francuz.

- Zdecydowałem się to rzucić, ponieważ nie mogłem już odnaleźć się w skokach i ogólnie w sporcie na wysokim poziomie - mówi były już skoczek cytowany przez portal Nordicmag.info. - Niekoniecznie było to zajęcie, w którym czułem się szczęśliwy, więc moja motywacja spadła. Co więcej, tak długi czas spędzany poza domem odbił się na mojej równowadze psychicznej. Myślałem o tym do początku maja i w końcu zdecydowałem się posłuchać siebie - wyjaśnia

Contamine jest potrójnym medalistą Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Erzurum w 2017 roku, ale podczas tej imprezy zabrakło przedstawicieli kilku czołowych nacji. Czterokrotnie brał udział w mistrzostwach świata juniorów, raz - w 2020 roku w Oberwisenthal - udało mu się wskoczyć do czołowej dziesiątki. Nigdy nie zdobył punktów Pucharu Świata, najwyżej w zawodach tej rangi, na 38 miejscu, uplasował się w Willingen w 2022 roku, gdzie sklasyfikowano tylko 47 zawodników.