Strona główna • Igrzyska Olimpijskie

Duety zamiast drużynówki w programie ZIO Mediolan-Cortina 2026!

Zarząd Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził we wtorek zmiany w programie XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2026 roku rozegrane zostaną w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo. Jedna z decyzji dotyczyła skoków narciarskich. Rozgrywany nieprzerwanie od 1988 roku konkurs drużynowy mężczyzn został zastąpiony zawodami duetów, dla których będzie to olimpijski debiut.


Obradujący we wtorek Zarząd Wykonawczy MKOl zadecydował o czterech zmianach w harmonogramie najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich we Włoszech. W narciarstwie alpejskim superkombinację zastąpiono drużynowym odpowiednikiem. W programie kombinacji norweskiej zawody drużynowe (duża skocznia + sztafeta 4x5 km) zastąpiono sprintem drużynowym (duża skocznia + sztafeta 2x7,5 km). Z kolei w biegach narciarskich zrównano długość dystansów kobiet i mężczyzn.

Czwarta zmiana dotyczyła rywalizacji w skokach narciarskich. Zarząd Wykonawczy MKOl wykreślił z olimpijskiego programu rywalizację drużynową mężczyzn, która zadebiutowała na igrzyskach w 1988 roku w Calgary. W jej miejsce wprowadzony został konkurs duetów, który został rozegrany po raz pierwszy zaledwie 9 miesięcy temu - 17 września 2022 roku w Rasnovie.

Wpływ na decyzję MKOl w sprawie rezygnacji z klasycznej rywalizacji drużynowej mogły mieć jej ubiegłoroczne decyzje w sprawie kwot startowych. Wówczas zmniejszono listę uczestników zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo w skokach narciarskich mężczyzn do 50 zawodników. To o 15 sportowców mniej niż podczas ubiegłorocznych igrzysk w Pekinie. W tej sytuacji mogłyby zaistnieć trudności w zebraniu większej liczby zespołów do rywalizacji. Regulamin MKOl wymagał uczestnictwa 12 reprezentacji w olimpijskim konkursie drużynowym. Tego warunku nie udało się spełnić już przed rokiem w Chinach.

Łącznie na skoczniach w Predazzo w 2026 roku mamy ujrzeć 100 zawodników - 50 kobiet i 50 mężczyzn. We wstępnych założeniach FIS maksymalna kwota krajowa miała wynieść 4 panie i 5 panów. W obliczu usunięcia tradycyjnej rywalizacji drużynowej z programu igrzysk, możliwe jest zmniejszenie męskiego limitu przez federację do 4 skoczków.

Po raz pierwszy konkurs drużynowy rozegrano na igrzyskach w Calgary w 1988 roku. Wówczas najlepsi okazali się Finowie z legendarnym Mattim Nykaenenem w składzie. Cztery lata później "Suomi" powtórzyli ten wyczyn w Albertville. Następnie po złote medale sięgali Niemcy (Lillehammer 1994, Salt Lake City 2002 i Soczi 2014), Japończycy (Nagano 1998), Austriacy (Turyn 2006, Vancouver 2010, Pekin 2022) i Norwegowie (Pjongczang 2018).

Polscy skoczkowie zadebiutowali w olimpijskim konkursie drużynowym na igrzyskach w Hakubie w 1998 roku. Wówczas Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Wojciech Skupień i Robert Mateja zajęli ósme miejsce w trzynastozespołowej stawce. Największy sukces Biało-Czerwoni odnieśli w 2018 roku w Pjongczangu, kiedy to Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowe medale.

Do tej pory rozegrano trzy konkursy duetów w zawodach najwyższej rangi. W 2022 roku testowe zawody Letniego Grand Prix w Rasnovie wygrali Austriacy - Daniel Tschofenig i Manuel Fettner. 11 lutego 2023 roku rozegrano premierową rywalizację w ramach Pucharu Świata. Na skoczni w Lake Placid triumfowali Polacy - Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Osiem dni później w Rasnovie najlepsi okazali się Niemcy - Karl Geiger i Andreas Wellinger. W sezonie 2023/2024 zaplanowano trzy konkursy duetów w ramach Pucharu Świata - w Wiśle, Lake Placid i Oberstdorfie.

Program XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 zakłada rozegranie sześciu konkursów w skokach narciarskich: zawodów indywidualnych kobiet i mężczyzn na dużej i normalnej skoczni, duetów mężczyzn oraz drużyn mieszanych (w tradycyjnej czteroosobowej formule).