Duety zamiast drużynówki w programie ZIO Mediolan-Cortina 2026!

  • 2023-06-20 21:10

Zarząd Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził we wtorek zmiany w programie XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2026 roku rozegrane zostaną w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo. Jedna z decyzji dotyczyła skoków narciarskich. Rozgrywany nieprzerwanie od 1988 roku konkurs drużynowy mężczyzn został zastąpiony zawodami duetów, dla których będzie to olimpijski debiut.

Obradujący we wtorek Zarząd Wykonawczy MKOl zadecydował o czterech zmianach w harmonogramie najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich we Włoszech. W narciarstwie alpejskim superkombinację zastąpiono drużynowym odpowiednikiem. W programie kombinacji norweskiej zawody drużynowe (duża skocznia + sztafeta 4x5 km) zastąpiono sprintem drużynowym (duża skocznia + sztafeta 2x7,5 km). Z kolei w biegach narciarskich zrównano długość dystansów kobiet i mężczyzn.

Czwarta zmiana dotyczyła rywalizacji w skokach narciarskich. Zarząd Wykonawczy MKOl wykreślił z olimpijskiego programu rywalizację drużynową mężczyzn, która zadebiutowała na igrzyskach w 1988 roku w Calgary. W jej miejsce wprowadzony został konkurs duetów, który został rozegrany po raz pierwszy zaledwie 9 miesięcy temu - 17 września 2022 roku w Rasnovie.

Wpływ na decyzję MKOl w sprawie rezygnacji z klasycznej rywalizacji drużynowej mogły mieć jej ubiegłoroczne decyzje w sprawie kwot startowych. Wówczas zmniejszono listę uczestników zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo w skokach narciarskich mężczyzn do 50 zawodników. To o 15 sportowców mniej niż podczas ubiegłorocznych igrzysk w Pekinie. W tej sytuacji mogłyby zaistnieć trudności w zebraniu większej liczby zespołów do rywalizacji. Regulamin MKOl wymagał uczestnictwa 12 reprezentacji w olimpijskim konkursie drużynowym. Tego warunku nie udało się spełnić już przed rokiem w Chinach.

Łącznie na skoczniach w Predazzo w 2026 roku mamy ujrzeć 100 zawodników - 50 kobiet i 50 mężczyzn. We wstępnych założeniach FIS maksymalna kwota krajowa miała wynieść 4 panie i 5 panów. W obliczu usunięcia tradycyjnej rywalizacji drużynowej z programu igrzysk, możliwe jest zmniejszenie męskiego limitu przez federację do 4 skoczków.

Po raz pierwszy konkurs drużynowy rozegrano na igrzyskach w Calgary w 1988 roku. Wówczas najlepsi okazali się Finowie z legendarnym Mattim Nykaenenem w składzie. Cztery lata później "Suomi" powtórzyli ten wyczyn w Albertville. Następnie po złote medale sięgali Niemcy (Lillehammer 1994, Salt Lake City 2002 i Soczi 2014), Japończycy (Nagano 1998), Austriacy (Turyn 2006, Vancouver 2010, Pekin 2022) i Norwegowie (Pjongczang 2018).

Polscy skoczkowie zadebiutowali w olimpijskim konkursie drużynowym na igrzyskach w Hakubie w 1998 roku. Wówczas Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Wojciech Skupień i Robert Mateja zajęli ósme miejsce w trzynastozespołowej stawce. Największy sukces Biało-Czerwoni odnieśli w 2018 roku w Pjongczangu, kiedy to Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowe medale.

Do tej pory rozegrano trzy konkursy duetów w zawodach najwyższej rangi. W 2022 roku testowe zawody Letniego Grand Prix w Rasnovie wygrali Austriacy - Daniel Tschofenig i Manuel Fettner. 11 lutego 2023 roku rozegrano premierową rywalizację w ramach Pucharu Świata. Na skoczni w Lake Placid triumfowali Polacy - Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Osiem dni później w Rasnovie najlepsi okazali się Niemcy - Karl Geiger i Andreas Wellinger. W sezonie 2023/2024 zaplanowano trzy konkursy duetów w ramach Pucharu Świata - w Wiśle, Lake Placid i Oberstdorfie.

Program XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 zakłada rozegranie sześciu konkursów w skokach narciarskich: zawodów indywidualnych kobiet i mężczyzn na dużej i normalnej skoczni, duetów mężczyzn oraz drużyn mieszanych (w tradycyjnej czteroosobowej formule).


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (12543) komentarze: (64)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • vvorm stały bywalec

    Jakby wprowadzono duety i zatrzymano drużynówki, to byłby to ciekawy przypadek, kiedy na igrzyskach, w dyscyplinie z definicji indywidulanej, jest więcej konkursów drużynowych.
    Ciekawe, czy MKOL bierze się też za inne dyscypliny uznawane za niszowe, czy tylko za skoki.

  • Lataj profesor
    @kubilaj2

    "Dajmy asystenta Hofera na jego następcę - co może pójść nie tak?"

  • kubilaj2 weteran
    @NowyNowy

    Był to asystent Hofera.
    Dziękuję.

  • NowyNowy doświadczony
    @.....sieanieskoczy

    W ogóle jest pytanie dlaczego Włoch jest tak wysoko obsadzony, przecież Włosi nie słyną z tradycji narciarskich, to powinien być Ktoś gdzie skoki są tradycją, a wzięli Włocha..
    Bo w sumie czemu by nie i okazuje się kompletnym pajacem

  • Arturion profesor
    @CRIMSON

    "Plus osobny konkurs dla osób identyfikujących się jako orły koty..."
    I dziki, koniecznie dziki! ;-)

  • KamratJaszczura bywalec

    Skoki się zwijają od lat, a FIS zamiast problemy rozwiązywać, to od nich ucieka. Aż dziwne, że niektórzy wierzą w naiwność, czytaj w dobre intencje włoskiego dzbana. Oglądając loterię w poprzednim sezonie było widać, że oni nie mają pomysłu, aby naprawić nawet najprostsze błędy, które popełniono za Hofera.

    Nie ma co udawać, za 5-10 lat ten sport zostanie zmarginalizowany, z programu IO wyleci, a będzie "sezonową" zabawką, jaką jest żużel.

  • Raptor202 profesor

    No i gitara.

  • Pawel93 początkujący

    Bardzo dziwna decyzja. Wyrzucają tradycyjną drużynówkę (która na IO jest od ponad 30 lat) na rzecz duetów, które powstały kilka miesięcy temu. Biorąc pod uwagę, że w duetach może wziąć udział tylko 2 zawodników może być to krzywdzące dla najlepszych nacji. Dla trenerów może to być twardy orzech do zgryzienia wybrać najlepszą dwójką, gdy będą mieć wyrównaną trójkę, czy czwórkę. Z drugiej strony, to szansa dla słabszych reprezentacji z 2 dobrymi zawodnikami na walkę o podium. Jeśli nasi weterani nadal będą skakać na IO 2026 i będą w dobrej formie może, to oznaczać, że 1 lub nawet może 2 nie zdobyć medalu z racji tylko 2 zawodników w duetach. Rozumiem, że chcą uatrakcyjnić (?) zawody, ale moim zdaniem tradycyjna drużynówka powinna pozostać mimo wszystko i możnaby dorzucić konkurs duetów.

  • Sousuke stały bywalec
    @Lataj

    Akurat mamy tu byłego skoczka co jest kolarzem, więc mamy też i takie tematy tutaj ;)

  • .....sieanieskoczy doświadczony

    Brzmi jak ponury żart, ale to prawda...
    Co te klauny z FIS na czele z włoskim błaznem jeszcze wymyślą?
    Moja wyobraźnia nie jest chyba w stanie ogarnąć ich wypaczenia rujnującego dyscyplinę.

  • kubilaj2 weteran
    @CRIMSON

    Nie poddawaj im nowych pomysłów

  • CRIMSON bywalec

    Po co się ograniczać? niech rewolucje idzie mocniej. Proponuję zawody na 1 skoczni (przygotowanie dwóch to spory koszt) z udziałem 30 zawodników z 15 państw - limit 2 osoby na reprezentację. Konkurs ograniczyć do jednej serii bo oglądanie dwóch to już dla współczesnych czasów zbyt obciążające umysł i powodujące trudności z koncentracją. Zlikwidować drużynówki to już zrobiono ale też duety zrobić jako mikst kobieta i mężczyzna. W ogóle to zezwolić na skakanie osobom "niebinarnym" a tych białych hetero wywalić żeby nie promowali zacofania. No ewentualnie można dodać z 5 konkursów kobiety w ramach równouprawnienia i promowania damskich skoków bo przecież każdy fan skoków marzy przede wszystkim o oglądaniu skoków kobiet. Aha i zezwolić mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na start w damskich konkursach jak w innych dyscyplinach. Plus osobny konkurs dla osób identyfikujących się jako orły koty itp itd. Niech żyje rewolucja!

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Nikomu duety nie przeszkadzają, tylko drużynówek szkoda...

    A i po rozegraniu kilku duetów latem i zimą widać, że ich ciekawość jest mocno teoretyczna.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Zgadzam się IO i MŚ to jedyne dwie angażujące widza drużynówki, zapewne z powodu stawki o jaką toczy się ta zabawa. Mimo wszystko, te duety też mi jakoś mocno nie przeszkadzają.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Drużynówki nie muszą być nudne (np.olimpijskie nigdy nie były nudne) wszystko zależy jak się ułoży konkurs.

    Na tej zasadzie można za nudne uznać i duety, tym bardziej, że rozgrywa się je w systemie trzyseryjnym a już po pierwszej serii może się skończyć walka o medale...

  • Lataj profesor
    @Pavel

    Może ta dwójka, która okaże się lepsza, przejdzie dalej. Albo może być taka sytuacja, że już w I serii jeden skoczek np. uszkodzi łąkotkę i jego kraj traci szansę na wysokie miejsce. Mógłby wejść ten duet, w którym obaj skoczkowie będą zdolni do oddania swoich skoków.

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Tak samo nawet zako c h u j e".

  • Lataj profesor
    @Lataj

    I słowa "abstrahnje" nie przepuszcza normalnie, a to słowo może być używane publicznie.

  • Lataj profesor
    @Ironiczny

    To gadałeś z Pertile, że znasz jego preferencje? :-P W sumie słowo "ped*ł", którego chciałeś użyć, może, ale nie musi być obraźliwe. Jeśli podpadnie ci Bogu ducha winny gej, to go obrazisz, ale jak gej do geja tak mówi, jest OK. Tak samo jest ze słowem "nigga" w j. angielskim. Jak czarnoskórzy się nawzajem tak nazywają, jest OK. W innej sytuacji masz przes®ane.

    Wracając do "ped*ła", w sumie to nie forum rowerowe i dyskusje o części napędzającej rower niezmiernie rzadko się zdarzają. Ale z drugiej strony to paranoja, nawet jeśli cenzura nie wyłapuje kontekstu. Jak obaj użytkownicy się tu nawzajem obrażają, to moderacja powinna wziąć sprawy w swoje ręce.

  • Seba Aka Krzychu profesor

    Nie no, drużynówka na IO powinna zostać, duety dopiero co nie dawno miały swoją premierę i już będą na IO kosztem drużynówki, jak już to mogliby dołożyć konkurs duetów, no ale co zrobić.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl