LGP w Courchevel: Triumf Deschwandena, Zografski na podium, Zniszczoł ósmy

Gregor Deschwanden został zwycięzcą inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2023 na skoczni Tremplin du Praz (HS132) w Courchevel. Reprezentant Szwajcarii oddał skoki na odległość 130,5 m oraz 115,5 metra. Drugie miejsce zajął Bułgar Władimir Zografski, a trzecie - Austriak Marco Woergoetter. Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł był ósmy. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finału.

Pierwsza seria konkursowa należała do Gregora Deschwandena. Reprezentant Szwajcarii po skoku na odległość 130,5 metra prowadził z przewagą 11,2 punktu nad Robertem Johanssonem (127 m) oraz 11,5 pkt. nad Clemensem Aignerem (129 m). Czwarte miejsce zajmował Władimir Zografski (132 m), a piąty był Constantin Schmid (123 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Ren Nikaido (127,5 m), Pius Paschke (128,5 m) i Marco Woergoetter (123 m). Dziewiąte miejsce zajmował najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (127,5 m). Dziesiątkę zamykał Killian Peier (119 m).

Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do rundy finałowej. Na dwunastym miejscu sklasyfikowany został Klemens Murańka (123 m). Dziewiętnastą pozycję zajmował Kacper Juroszek (116 m), dwudziesty drugi był Maciej Kot (113 m), natomiast dwudziesty ósmy Jakub Wolny (109 m).

Zwycięzca treningu i kwalifikacji, Philipp Raimund poszybował najdalej, ale nie ustał próby na odległość 134,5 metra. Niemiec na półmetku rywalizacji był czternasty, ale zrezygnował z występu w finale, kończąc zawody na trzydziestej pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16., 15. i 14. belki startowej. Gregor Deschwanden na życzenie trenera oddawał swoją próbę z 14. platformy.

W finale Gregor Deschwanden w niekorzystnych warunkach wietrznych uzyskał 115,5 metra i tym samym przypieczętował swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Szwajcar okazał się lepszy o 8,1 punktu od drugiego Władimira Zografskiego (118 m). Po raz pierwszy na podium LGP stanął Marco Woergoetter (124 m), który zajął jego najniższy stopień. Na czwartej pozycji sobotnie zmagania w Courchevel zakończył Ren Nikaido (116,5 m), zaś piąty był Clemens Aigner (112,5 m).

Kolejne miejsca zajęli Pius Paschke (117,5 m) i Robert Johansson (110,5 m). Na ósmą pozycję awansował Aleksander Zniszczoł (122 m), który okazał się lepszy od Constantina Schmida (112 m) i Clemensa Leitnera (110 m).

Klemens Murańka z wynikiem 106 metrów zajął trzynastą lokatę, tuż przed Maciejem Kotem (112 m). Siedemnasty był Kacper Juroszek (105,5 m), natomiast dziewiętnasty - Jakub Wolny (111,5 m).

Upadek w drugiej próbie na odległość 105,5 metra zaliczył Fatih Arda Ipcioglu. Reprezentant Turcji opuścił jednak zeskok o własnych siłach.

Rundę finałową przeprowadzono z 16. i 17. platformy. Żaden z zawodników nie zdołał przekroczyć punktu konstrukcyjnego skoczni. Ostatni raz taka sytuacja na zawodach Letniego Grand Prix miała miejsce dwadzieścia lat temu w... Courchevel.

Dzięki sobotniej wygranej, Gregor Deschwanden (100 pkt.) został pierwszym liderem tegorocznej edycji Letniego Grand Prix. Szwajcar wyprzedza Władimira Zografskiego (80 pkt.) i Marco Woergoettera (60 pkt.). Ósme miejsce zajmuje Aleksander Zniszczoł (32 pkt.).

W Letnim Pucharze Narodów prowadzą Austriacy (170 pkt.) przed Szwajcarami (118 pkt.) i Polakami (96 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Courchevel. O 16:30 rozpoczną się kwalifikacje, zaś o 18:00 same zawody.