FC w Szczyrku: Zwycięstwo Klemensa Murańki!

Klemens Murańka wygrał niedzielny konkurs cyklu FIS Cup na skoczni Skalite (HS104) w Szczyrku. Reprezentant Polski triumfował dzięki próbom na odległość 104 m oraz 100 m. Drugie miejsce zajął Austriak Jonas Schuster, a trzeci był Niemiec Adrian Tittel. Awans do finału wywalczyło dziewięciu Biało-Czerwonych.

Klemens Murańka znajdował się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Reprezentant Polski wylądował na 104 metrze i miał 0,1 punktu przewagi nad Niklasem Bachlingerem (104 m). Trzecie miejsce zajmował Jonas Schuster (103,5 m), a tuż za nim plasowali się Danił Wasiljew (103,5 m), Francisco Moerth (103 m) i Adrian Tittel (102,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali reprezentanci Polski. Siódme miejsce zajmował Klemens Joniak (101 m), ósmy był Adam Niżnik (101,5 m), dziewiąty Jakub Wolny (99 m), z kolei dziesiąty Tomasz Pilch (100 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło łącznie dziewięciu Polaków. Na piętnastej pozycji sklasyfikowany został Jarosław Krzak (97 m) przed Marcinem Wróblem (96,5 m), dwudziesty był Jan Habdas (101 m), natomiast dwudziesty drugi Andrzej Stękała (96 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji udział w niedzielnych zawodach zakończył Jan Galica (96 m) przed Łukaszem Łukaszczykiem (95,5 m) i Kacprem Tomasiakiem (92 m). Trzydzieste siódme miejsce zajął Szymon Byrski (95 m), czterdziesty piąty był Wiktor Szozda (95 m), pięćdziesiąty trzeci Szymon Jojko (91,5 m) przed Klemensem Bafią (86,5 m) i Klemensem Staszelem (87 m), pięćdziesiąty ósmy Karol Niemczyk (85 m), sześćdziesiąty pierwszy Mateusz Król (82 m), a sześćdziesiąty siódmy Michał Obtułowicz (75,5 m).

Pierwszą rundę konkursową przeprowadzono z 9., 8. i 7. belki.

W drugiej serii Klemens Murańka przypieczętował zwycięstwo skokiem na 100 metr. Reprezentant Polski triumfował z przewagą 5,3 punktu nad Jonasem Schusterem (104 m). Na najniższym stopniu podium stanął Adrian Tittel (101,5 m), który okazał się lepszy od Francisco Moertha (98,5 m) i Niklasa Bachlingera (99,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Tomasz Pilch (100 m) przed Jakubem Wolnym (97,5 m) i Klemensem Joniakiem (96,5 m). Dziewiąte miejsce zajął Danił Wasiljew (94,5 m), a czołową dziesiątkę zamknął Marcin Wróbel (97 m).

Adam Niżnik z wynikiem 94,5 metra ukończył niedzielny konkurs w Szczyrku na piętnastej pozycji. Siedemnaste miejsce zajął Jarosław Krzak (96,5 m), osiemnasty był Jan Habdas (96 m), zaś dziewiętnasty Andrzej Stękała (95 m).

Serię finałową rozegrano w całości z 7. platformy startowej.

W klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup prowadzą ex aequo Klemens Murańka i Jonas Schuster (po 160 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Niklas Bachlinger (145 pkt.). W czołowej dziesiątce sklasyfikowani są piąty Tomasz Pilch (80 pkt.), siódmy Klemens Joniak (77 pkt.) i dziewiąty Jakub Wolny (58 pkt.).

Zawody w Szczyrku zakończyły rywalizację skoczków w pierwszym periodzie nowego sezonu FIS Cup. Dodatkowe miejsca startowe na konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego w Stams, Klingenthal i Lake Placid wywalczyły reprezentacje Polski (Klemens Murańka), Austrii (Jonas Schuster) oraz Adrian Tittel (Niemcy).

Kolejne konkursy w ramach cyklu FIS Cup rozegrane zostaną za trzy tygodnie, 16-17 września w szwajcarskim Einsiedeln (HS117).