LGP w Rasnovie: Triumf Deschwandena, historyczne podium Ipcioglu!

Gregor Deschwanden został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniego Grand Prix na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97) w Rasnovie. Reprezentant Szwajcarii triumfował po skokach na odległość 93 m i 92 m. Drugie miejsce zajął Japończyk Ren Nikaido, a trzecie - Turek Fatih Arda Ipcioglu. Awans do finału wywalczył tylko jeden Polak. Kacper Juroszek uplasował się na dwudziestej trzeciej pozycji.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Gregor Deschwanden. Szwajcar poszybował na 93 metr i na półmetku zmagań miał 2,4 punktu przewagi nad Jewhenem Marusiakiem (92 m). Trzecie miejsce zajmował lider LGP, Władimir Zografski (91 m). Na czwartej pozycji sklasyfikowani zostali ex aequo Danił Wasiljew (92 m) i Ren Nikaido (93 m), a szósty był Fatih Arda Ipcioglu (94 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Casey Larson (94 m), Tomofumi Naito (89 m) i Remo Imhof (87,5 m). Czołową dziesiątkę zamknął Stefan Rainer (89,5 m).

Awans do finału wywalczył tylko jeden reprezentant Polski. Kacper Juroszek po skoku na odległość 86,5 metra zajmował dwudzieste pierwsze miejsce.

Marcin Wróbel z wynikiem 84 metrów ukończył rywalizację na trzydziestej drugiej pozycji. Trzydziesty szósty był Klemens Joniak (79,5 m), a czterdziesty Jarosław Krzak (76 m). Adam Niżnik został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 22. belki.

W finale Gregor Deschwanden wylądował na 92 metrze i tym samym przypieczętował swoją drugą w karierze wygraną w zawodach Letniego Grand Prix. Szwajcar pokonał różnicą 3,2 punktu ubiegłorocznego triumfatora z Rasnova, Rena Nikaido (92 m). Na trzecie miejsce awansował Fatih Arda Ipcioglu (92 m), który tym samym wywalczył pierwsze podium zawodów najwyższej rangi w historii tureckich skoków narciarskich.

Na czwartej pozycji sklasyfikowany został Remo Imhof (93 m), a na piątej Casey Larson (92 m). Miejsc na podium nie utrzymali Władimir Zografski (89 m) i Jewhen Marusiak (91,5 m), którzy ostatecznie zajęli kolejno szóstą i siódmą lokatę. Ósmy był Tomofumi Naito (90,5 m), dziewiąty Stefan Rainer (89,5 m), a dziesiąty - Danił Wasiljew (87 m).

Kacper Juroszek w drugiej serii wylądował na 88 metrze i spadł o dwie lokaty, kończąc konkurs na dwudziestej trzeciej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 24. platformy.

Liderem Letniego Grand Prix pozostał Władimir Zografski (400 pkt.), ale jego przewaga nad Gregorem Deschwandenem (334 pkt.) stopniała do 66 punktów. Na trzecie miejsce awansował Ren Nikaido (255 pkt.). Czwarty jest Aleksander Zniszczoł (181 pkt.), piąty Piotr Żyła (160 pkt.), a dziewiąty Maciej Kot (104 pkt.).

W Letnim Pucharze Narodów prowadzi niezmiennie Polska (661 pkt.) przed Austrią (506 pkt.) i Szwajcarią (455 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Rasnovie. Początek zawodów o 15:15 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.