PŚ w Lillehammer: Czwarty z rzędu triumf Krafta, Kubacki i Żyła z punktami

Czwarty konkurs w sezonie i czwarte zwycięstwo Stefana Krafta. Austriak pozostaje niepokonany w obecnej edycji Pucharu Świata. Tym razem lider cyklu triumfował na dużej skoczni w Lillehammer (HS140) po skokach na odległość 134 m oraz 141,5 m. Drugi był Andreas Wellinger, a trzeci Jan Hoerl. W finale wystąpiło dwóch Polaków. Zawody w trzeciej dziesiątce ukończyli Dawid Kubacki i Piotr Żyła.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Stefan Kraft. Lider Pucharu Świata wylądował na 134 metrze i wyprzedzał o 1,6 punktu Jana Hoerla (139 m). Trzecie miejsce zajmował Karl Geiger (136,5 m), a tuż za nim plasowali się Andreas Wellinger (135 m), Manuel Fettner (131 m) i Marius Lindvik (129 m).

Michael Hayboeck z wynikiem 130,5 metra sklasyfikowany został na siódmej pozycji. Ósmy był Pius Paschke (139 m), dziewiąty Ryoyu Kobayashi (133 m), z kolei dziesiąty Stephan Leyhe (131 m).

Awans do finału wywalczyło dwóch reprezentantów Polski. Dwudzieste dziewiąte miejsce na półmetku zajmował Piotr Żyła (120,5 m), a trzydziestkę zamykał Dawid Kubacki (120,5 m).

Na trzydziestej trzeciej pozycji udział w zawodach zakończył Aleksander Zniszczoł (116,5 m), a trzydziesty siódmy był Kamil Stoch (118 m). Paweł Wąsek nie pojawił się na belce startowej z powodu błędu wolontariuszy, którzy odesłali jego torbę z butami na dół skoczni.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 8. i 7. belki startowej.

Stefan Kraft przypieczętował czwarte zwycięstwo z rzędu lotem na odległość 141,5 metra. Austriak triumfował w Lillehammer z przewagą 5,9 punktu nad Andreasem Wellingerem (143 m). Na najniższym stopniu podium stanął Jan Hoerl (137,5 m) przed Karlem Geigerem (139 m), Ryoyu Kobayashim (143 m) i Mariusem Lindvikiem (138,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Pius Paschke (140 m). Ósmy był Manuel Fettner (137,5 m), dziewiąty Michael Hayboeck (139,5 m), natomiast dziesiąty Peter Prevc (140 m).

Awans zanotowali reprezentanci Polski. Dawid Kubacki (128 m) ostatecznie zajął dwudzieste drugie, a Piotr Żyła (126 m) dwudzieste piąte miejsce.

Drugą serię konkursową przeprowadzono z 9. platformy.

Stefan Kraft odniósł 34. pucharowe zwycięstwo w karierze i tym samym w klasyfikacji wszech czasów wyprzedził Jensa Weissfloga. Więcej wygranych od Austriaka mają już tylko Gregor Schlierenzauer (53), Matti Nykaenen (46), Adam Małysz i Kamil Stoch (po 39) oraz Janne Ahonen (36). Kraft ponadto po raz 102. stanął na podium zawodów PŚ i do liderującego w tej tabeli Fina (108) traci już tylko sześć miejsc w czołowej trójce.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z kompletem punktów prowadzi Stefan Kraft (400 pkt.) przed Andreasem Wellingerem (270 pkt.) i Piusem Paschke (206 pkt.). Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki (27 pkt.) zajmuje dwudzieste czwarte miejsce.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (981 pkt.), Niemcy (913 pkt.) i Słoweńcy (319 pkt.). Polacy z wynikiem 61 punktów są sklasyfikowani na ósmej pozycji.

Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Świata rozegrane zostaną za tydzień, 9-10 grudnia na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal.