PŚ w Klingenthal: Geiger przerywa serię zwycięstw Krafta

Stefan Kraft pokonany! Karl Geiger jako pierwszy Niemiec w historii triumfował w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych na Vogtland Arenie (HS140) w Klingenthal, szybując na odległość 144 m oraz 146 m. Podopieczny Stefana Horngachera pokonał lidera cyklu o 1,2 punktu. Podium uzupełnił Ryoyu Kobayashi. Pucharowe punkty zdobyli jedenasty Piotr Żyła i piętnasty Dawid Kubacki.

Karl Geiger znajdował się na prowadzeniu już po pierwszej serii. Reprezentant Niemiec wylądował na 144 metrze i wyprzedzał o 4,4 punktu Ryoyu Kobayashiego (140,5 m). Trzeci był Pius Paschke (145,5 m), a czwarty - lider Pucharu Świata, Stefan Kraft (140 m). Tuż za Austriakiem plasowali się Johann Andre Forfang (136 m) i Andreas Wellinger (139 m).

Na siódmej pozycji, ze stratą 10,2 punktu do podium, sklasyfikowany został Piotr Żyła. Reprezentant Polski wyprzedzał Gregora Deschwandena (138,5 m), Mariusa Lindvika (133,5 m) i Halvora Egnera Graneruda (133,5 m). Dwunasty był Dawid Kubacki (131,5 m).

Awansu do serii finałowej nie uzyskali czterdziesty pierwszy Paweł Wąsek (113,5 m), czterdziesty drugi Andrzej Stękała (113,5 m) oraz czterdziesty szósty Maciej Kot (109 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 13., 12. i 11. belki startowej.

W finale kibice byli świadkami rywalizacji na najwyższym poziomie z ośmioma 140-metrowymi lotami. Hegemonię Stefana Krafta przełamał Karl Geiger. Niemiec zbliżył się do rekordu skoczni, szybując na 146 metr i jako pierwszy zawodnik gospodarzy triumfował w pucharowym konkursie w Klingenthal. Austriak z wynikiem 144,5 metra okazał się gorszy o 1,2 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Ryoyu Kobayashi (143,5 m), czwarty był Andreas Wellinger (144,5 m), piąty Pius Paschke (143 m), a szósty Anze Lanisek (146 m).

Skład czołowej dziesiątki zawodów uzupełnili Gregor Deschwanden (140 m), Michael Hayboeck (145 m), Johann Andre Forfang (124,5 m) oraz Jan Hoerl (138,5 m).

Piotr Żyła po skoku na 126 metr ostatecznie zajął jedenaste miejsce. Na piętnastej pozycji sklasyfikowany został z kolei Dawid Kubacki (130 m). Dla obu naszych zawodników to najlepsze lokaty w sezonie.

Rundę finałową przeprowadzono z 13. i 12. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Stefan Kraft (480 pkt.) przed Andreasem Wellingerem (320 pkt.) i Karlem Geigerem (253 pkt.). Dwudziesty jest Piotr Żyła (47 pkt.), a dwudziesty czwarty Dawid Kubacki (43 pkt.).

W Pucharze Narodów na czele znajdują się Austriacy (1142 pkt.) przed Niemcami (1128 pkt.) i Słoweńcami (409 pkt.). Polacy z dorobkiem 101 punktów zajmują siódmą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Klingenthal. Początek zawodów o 16:00. Półtorej godziny wcześniej rozpoczną się kwalifikacje.