PolSKI Turniej w Wiśle: R. Kobayashi wygrywa, 108. podium Krafta!

Ryoyu Kobayashi zwyciężył w niedzielnym konkursie indywidualnym PolSKIego Turnieju na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni oddał skoki na odległość 131 m oraz 139,5 m. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft, który wyrównał wyczyn Janne Ahonena i po raz 108. w karierze stanął na pucharowym podium. Trzeci był Andreas Wellinger. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła został sklasyfikowany na czternastej pozycji. Punkty zdobyło czterech Polaków.

Po pierwszej serii loteryjnego konkursu w Wiśle na prowadzeniu znajdował się Stefan Kraft. Lider Pucharu Świata poszybował na 132 metr i na półmetku zmagań wyprzedzał o 0,2 punktu Anze Laniska (135 m) oraz o 2,7 pkt. Andreasa Wellingera. Czwarty był Lovro Kos (127 m), piąty Ryoyu Kobayashi (131 m), a szósty Peter Prevc (125,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Manuel Fettner (128 m) przed Philippem Raimundem (129 m) i Renem Nikaido (123,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Johann Andre Forfang (124,5 m).

Awans do serii finałowej wywalczyło czterech reprezentantów Polski. Siedemnaste miejsce na półmetku zajmował Dawid Kubacki (118 m), dziewiętnasty był Aleksander Zniszczoł (115 m), dwudziesty pierwszy Piotr Żyła (124 m), natomiast dwudziesty ósmy Paweł Wąsek (117 m).

Kamil Stoch wylądował na 116 metrze i zakończył udział w zawodach na trzydziestej drugiej pozycji. Czterdziesty był Klemens Murańka (111 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14. i 15. belki startowej. Za nieregulaminowy kombinezon zdyskwalifikowani zostali Danił Wasiljew, Jewhen Marusiak, Alex Insam, Władimir Zografski i Timi Zajc. Ten ostatni w anulowanej próbie wylądował na 61 metrze.

Seria finałowa należała do Ryoyu Kobayashiego. Piąty na półmetku, triumfator 72. Turnieju Czterech Skoczni poszybował na odległość 139,5 metra i sięgnął po 31. pucharowe zwycięstwo w karierze. Japończyk wyprzedził o 5,1 punktu Stefana Krafta (129,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Andreas Wellinger (128,5 m). Rekordzista skoczni wyprzedził Słoweńców - Lovro Kosa (129,5 m), Petera Prevca (131,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Austriacy - Jan Hoerl (137 m), Michael Hayboeck (134 m) i Manuel Fettner (128 m). Spadek z drugiej na dziewiątą pozycję zanotował Anze Lanisek (121 m). Dziesiąty był Karl Geiger (126 m).

Na czternastej pozycji zawody w Wiśle ukończył najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (127 m). Dwudzieste miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (123 m) przed Pawłem Wąskiem (126,5 m), zaś dwudziesty piąty był Dawid Kubacki (116 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 15., 14. i 13. platformy.

Stefan Kraft po raz 108. w karierze stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata w skokach narciarskich. Reprezentant Austrii został tym samym współliderem klasyfikacji wszech czasów, zrównując się z Finem Jannem Ahonenem.

Z kolei Ryoyu Kobayasi odniósł 31. pucharowe zwycięstwo w karierze i zbliża się do siódmego zawodnika klasyfikacji wszech czasów, Jensa Weissfloga (33). Więcej wygranych mają ponadto Gregor Schlierenzauer (53), Matti Nykaenen (46), Adam Małysz (39), Kamil Stoch (39), Janne Ahonen (36) i Stefan Kraft (36).

W klasyfikacji PolSKIego Turnieju prowadzą Słoweńcy (1558,4 pkt.) przed Austriakami (1507,2 pkt.) i Niemcami (1484,0 pkt.). Na szóstej pozycji sklasyfikowana jest reprezentacja Polski (1345,6 pkt.).

Liderem Pucharu Świata pozostaje niezmiennie Stefan Kraft (989 pkt.) przed Andreasem Wellingerem (757 pkt.) i Ryoyu Kobayashim (691 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (115 pkt.) zajmuje dwudziestą trzecią pozycję.

W Pucharze Narodów lideruję Austriacy (2859 pkt.) przed zespołami Niemiec (2473 pkt.) i Słowenii (1593 pkt.). Polacy z dorobkiem 422 punktów zajmują szóstą lokatę.

Następne zawody PolSKIego Turnieju rozegrane zostaną w Szczyrku, który tym samym zadebiutuje w kalendarzu Pucharu Świata. We wtorek na skoczni Skalite (HS104) rozegrane zostaną treningi i kwalifikacje do środowych zawodów indywidualnych.