PŚ w Sapporo: Triumf Domena Prevca, Zniszczoł czternasty

Domen Prevc został zwycięzcą niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata na Okurayamie (HS137) w Sapporo. Reprezentant Słowenii odniósł pierwszą od blisko 5  lat pucharową wygraną po skokach na odległość 136,5 m i 139,5 m. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Kristoffer Eriksen Sundal. Czternasty był Aleksander Zniszczoł. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Po pierwszej serii prowadził Domen Prevc. Słoweniec poszybował na odległość 136,5 metra i wyprzedzał o 0,9 punktu Kristoffera Eriksena Sundala (139,5 m). Trzecie miejsce zajmował Ren Nikaido (136 m), czwarty był Ryoyu Kobayashi (133 m), a piąty Lovro Kos (131,5 m).

Lider Pucharu Świata, Stefan Kraft z wynikiem 129,5 metra zajmował szóstą lokatę, przed Peterem Prevcem (129 m) i Manuelem Fettnerem (128 m). Dziewiąty był najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (129 m). Czołową dziesiątkę zamykał Jan Hoerl (126,5 m).

Awans do finału wywalczyło jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Dwudzieste piąte miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (119,5 m), a dwudziesty szósty był Dawid Kubacki (118 m).

Klemens Murańka wylądował na 108 metrze i zakończył zawody na czterdziestej pozycji. Piotr Żyła został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon. Jego los podzielił Timi Zajc.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. i 15. belki startowej.

W finale Domen Prevc przypieczętował pierwsze od 1799 dni zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata skokiem na odległość 139,5 metra. Słoweniec triumfował w Sapporo z przewagą 3,8 punktu nad Ryoyu Kobayashim (139 m). Na najniższym stopniu podium stanął Kristoffer Eriksen Sundal (138 m), który wyprzedził Stefana Krafta (138,5 m), Manuela Fettnera (140 m) i Jana Hoerla (138 m).

Na siódmej pozycji zawody ukończył Ren Nikaido (131 m), ósmy był Peter Prevc (138,5 m), dziewiąty Lovro Kos (126,5 m), a dziesiąty Benjamin Oestvold (136 m).

Aleksander Zniszczoł w drugiej próbie wylądował na 124 metrze i zanotował spadek na czternastą pozycję. Osiemnasty był Kamil Stoch (128,5 m), a dwudziesty piąty Dawid Kubacki (122,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 16. i 15. platformy. Początkowo tabela wyników nie uwzględniała bonifikat punktowych za obniżony rozbieg. Błąd został jednak skorygowany krótko po zakończeniu zawodów.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Stefan Kraft (1386 pkt.) przed Ryoyu Kobayashim (1181 pkt.) i Andreasem Wellingerem (1102 pkt.). Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł (224 pkt.) zajmuje dwudzieste trzecie miejsce.

W Pucharze Narodów liderują niezmiennie Austriacy (4700 pkt.) przed Niemcami (3627 pkt.) i Słoweńcami (2723 pkt.). Szóste miejsce zajmują Polacy (1045 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Świata rozegrane zostaną za tydzień, 23-25 lutego na Skoczni im. Heiniego Klopfera (HS235) w Oberstdorfie. Będzie to początek rywalizacji o Małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich. W piątek przeprowadzony zostanie konkurs duetów, zaś w sobotę i niedzielę - zmagania indywidualne.