Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

PZN tłumaczy zasady ustalania kadr

W związku z licznymi wątpliwościami i pytaniami ze strony czytelników dotyczącymi sposobu wyboru składów kadr polskich skoczków, poprosiliśmy sekretarza generalnego PZN - pana Grzegorza Mikułę - o przybliżenie tych zasad.

Kadra narodowa jest kadrą szerszą i nie wszyscy skoczkowie w niej zawarci są objęci szkoleniem. Zawodnicy, którzy są objęci szkoleniem znajdują się w tzw. kadrze szkoleniowej, która startuje w zawodach i uczestniczy w zgrupowaniach.

To ma głównie znaczenie dla skoczków np. na uczelniach, przy zdobywaniu tzw. klas sportowych. Przynależność do kadry narodowej nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o stypendia, które ustala Ministerstwo i trzeba mieć dobry wynik sportowy, aby je otrzymać. Samo bycie w kadrze nie jest podstawą do przyznania stypendium.

Żadna kadra rezerwowa nie została stworzona. Zawodnicy, znajdujący się w kadrze narodowej mogą być traktowani jako rezerwa, na wypadek gdyby któryś zawodnik wypadł z danej grupy szkoleniowej.

Zgodnie z ustawą, w skład kadry narodowej seniorów w skokach narciarskich, wchodzi dwunastu pierwszych zawodników z posezonowej listy rankingowej, z pominięciem juniorów i juniorów młodszych.

Do kadry narodowej juniorów kwalifikuje się dziesięciu pierwszych juniorów oraz ośmiu pierwszych juniorów z listy rankingowej.

Jeśli chodzi o wybór grup szkoleniowych czyli kadr A, B i C to składy proponują trenerzy, opiniuje komisja skoków, akceptuje dyrektor sportowy PZN, a ostatecznie zatwierdza zarząd.

Hannu Lepistoe miał wpływ na wybór składu kadry na sezon 2006/2007. Fiński szkoleniowiec ma rozeznanie w polskich zawodnikach, jednak jako, że nie prowadził tych skoczków, musiał się również opierać na opinii swoich asystentów.