PZN tłumaczy zasady ustalania kadr

 • 2006-05-11 13:29

W związku z licznymi wątpliwościami i pytaniami ze strony czytelników dotyczącymi sposobu wyboru składów kadr polskich skoczków, poprosiliśmy sekretarza generalnego PZN - pana Grzegorza Mikułę - o przybliżenie tych zasad.

Kadra narodowa jest kadrą szerszą i nie wszyscy skoczkowie w niej zawarci są objęci szkoleniem. Zawodnicy, którzy są objęci szkoleniem znajdują się w tzw. kadrze szkoleniowej, która startuje w zawodach i uczestniczy w zgrupowaniach.

To ma głównie znaczenie dla skoczków np. na uczelniach, przy zdobywaniu tzw. klas sportowych. Przynależność do kadry narodowej nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o stypendia, które ustala Ministerstwo i trzeba mieć dobry wynik sportowy, aby je otrzymać. Samo bycie w kadrze nie jest podstawą do przyznania stypendium.

Żadna kadra rezerwowa nie została stworzona. Zawodnicy, znajdujący się w kadrze narodowej mogą być traktowani jako rezerwa, na wypadek gdyby któryś zawodnik wypadł z danej grupy szkoleniowej.

Zgodnie z ustawą, w skład kadry narodowej seniorów w skokach narciarskich, wchodzi dwunastu pierwszych zawodników z posezonowej listy rankingowej, z pominięciem juniorów i juniorów młodszych.

Do kadry narodowej juniorów kwalifikuje się dziesięciu pierwszych juniorów oraz ośmiu pierwszych juniorów z listy rankingowej.

Jeśli chodzi o wybór grup szkoleniowych czyli kadr A, B i C to składy proponują trenerzy, opiniuje komisja skoków, akceptuje dyrektor sportowy PZN, a ostatecznie zatwierdza zarząd.

Hannu Lepistoe miał wpływ na wybór składu kadry na sezon 2006/2007. Fiński szkoleniowiec ma rozeznanie w polskich zawodnikach, jednak jako, że nie prowadził tych skoczków, musiał się również opierać na opinii swoich asystentów.

 


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5449) komentarze: (76)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jozek_sibek redaktor
  Sąsiad ponizej.

  Witam kolejnego blizniaka - ten sam numer rozpoznawczy.

 • anonim

  Ludzie jesli nie zobacze Mateusza Rutkowskiego w kadrze narodowej nie bede ogladal juz wiecej skokow narciarskich.Czy wy tego nie widzicie ze chlopak sie marnuje jak mozna nie zauwazyc takiego talentu????Ogarnijcie sie

 • anonim

  No i co z tą kadrą narodową?

  Prosze o więcej szczegulów , tylko prosze po polsku, żeby wszyscy zrozumieli :)))))

  Zaczyna robić się ciekawie.

 • anonim

  Lepistoe nie miał nic do powiedzenia przy ustalaniu kadr. Zgodził się na to co mu zaproponowali. Skoro nie powołano tej grupy rezerwowej to cała trójka (Rutkowski Mateusz, Urbański i Skupień) powinna się znaleźć w kadrze B.Ale najbardziej mi szkoda Mateusza. Jak można tak gnębic człowieka i marnować taki talent. Jak można?

 • anonim
  @ Radwan

  Czytałeś niezbyt dokładnie, obok kadry "A" jest jeszcze kadra narodowa?.Und hier der Hunt ist begrieben!

 • anonim

  Panie Mikuła po co ten tekst, każdy człowiek , kto ma choć trochę oleju w głowie wie, że ten podział ma zupełnie inne podstawy, bo niektórzy skoczkowie co widać gołym okiem znaleźli się w niej prawem kaduka.
  Polon brawo im jeszcze raz brawo natomiast Mateja siedzi w kadrze poniewaz chce zdobyć jedyny międzynarodowy tytuł mistrzowski w swojej karierze: Zdecydowanie Najstarszy Wśród Skaczących Skoczków i z każdą chwilą przybliża sie do celu. Może jak go osiągnie to zabierze ze sobą Skupnia. W klubie emeryta będzie miał budujące towarzystwo.

 • anonim

  Jeszcze raz ja, ale przeczytałem komentarze i chciałem wam wytłumaczyc jak to jest z tymi stypendiami. Przypadkowo wiem, bo znam ludzi, którzy tym się zajmuja w Ministerstwie i przpisy. Jest kilka kryteriów przyznawania stypendiów.
  Po pierwsze decyduje o tym przynalezność do tzw. kadry olimpijskiej (w skokach kadra a) około 2500 zł. Ponadto stypendium ustala się co roku i np. zdobywcy medali olimpijskich. Mistrzostw Świata i Europy mają na dany rok stypendium w wysokości od 4000 do 7500 tysiąca złotych (zależy od medalu i rodzaju zawodów), ponadto stypendium otrzymują juniorzy, ktorzy zdobyli medale na imprezach mistrzowskich w swoich kategoriach wiekowych (700 do 1200) mogą być jeszcze tzw. stypendia uznaniowe, ale to już bardziej skomplikowana sprawa

 • anonim

  O , i o to wlasnie chodzi ,

  może jak tak w kólko będziemy tu nawijać , to wreszcie , się ktos przebudzi w tym PZN !

  Choc nie wiem , czy zasnęli tam na amen :)))

 • anonim

  Tu nie ma co tłumaczyć . W niektórych przypadkach zdecydowały układy. Tylko one tłumaczą przydział kilu skoczków w ogóle do jakiejkolweik kadry. Tak naprawdę to w tych składach niewiele się zmienia, po prostu skoczkowie zamieniają się miejscami. Nie rozumiem dlaczego żadnego przydziału nie otrzymał Mateusz Rutkowski. Naprawdę nie wiem z kim on teraz bedzie trenował ( o ile po takim traktowaniu ma jakieś siły psychiczne), bo jego trener ma się zajmować grupą młodzieżową. Może niedługo panowie z PZN w ogóle zabronią mu wstępu na skocznie.

 • anonim

  Chciałbym podkreślić ,że ten system nie jest sprawiedliwy, bo zawodnicy nie mający możliwości startu w zawodach międzynarodowych automatycznie stoja na straconej pozycji. Lepiej PZN by sie przypatrzył jaką średnią punktów w COC zdobywają murowani kadrowicze. Uważam, że Mateusz Rutkowski został straszliwie skrzywdzony

 • anonim

  Rozumiem,że PZN wspomaga o ile może emerytów Mateję i Skupnia. Taki "werdykt" oznacza,że rządzi Tajner, który Mateusza Rutkowskiego wyraźnie nie cierpi i dokucza mu jak może. Ten chlopak ma talent, a teraz nawet nie ma po co skakać i gdzie i z kim trenować bo Jarząbek ma się zajmować kadrą młodzieżową

 • anonim

  No naturalnie Tajner umieścił w kadrze swego syna niedojdę i kuzyna oraz Pochwałę. Nie dał za to szansy Mateuszowi Rutkowskiemu, który ma ogromny talent. Bachleda czy Skupień aniołkami niegdy nie byli, a są w kadrze i to jest skandal nie mówiąc o tym, że Mateja już dawno powinien pożegnać się ze skokami.

 • anonim

  Będę trwac przy swoim nadal

  Dlaczegpo wciąż pomija się Mateusza Rutkowskiego , ani nie jest goeszy od Tajnerów i Pochwaly , ani lepszy , powiedzialbym , że na równi ,

  ale , Mateusz jest MŚ juniorów , to go przewyższa nad resztą ,

  dlaczego i jak dlugo będzie omijany , co musi zrobic , zeby trafic do kadry , przynajmniej "B" ,
  nie moge się z tym zgodzic , ze wciąż powolywani sa zawodnicy , którzy zwyczajnie na to nie zaslugują ,
  Mateusz nie ejst gorszy , a ciągle odsówanie go na dalszy tor , nigdy nie przywróci mu dawnej formy.
  Będąc w kadrze , nabral by ochoty do większej pracy , ma owiele większy talent niż ci , z kadry "B" ,

  Wszędzie , w każdym kraju zawodnicy blądzą , zdarzaja się tacy , sa odsówani , wyrzucani z kadry ,
  Mateusz tez zostla wyrzucowny , ale czy to znaczy , ze powrót ma zamknięty ??
  tak to wygląda ,
  a jeśli chodzi o napoje wyskokowe , pozostali tez ich nadużywają , nie będę wskazywac palcem ,
  i znajdują się w kadrze.

 • anonim
  zrypana kadra a (dwaj zawodnicy)

  w kadrze a polskiej reprezentacji są dwaj dobrzyu zawodnicy czyli adam i kanil reszta to cieniasy i niech będą w tej kadrze a to sobie pozwiedzają kraje!

 • Malyszomaniak bywalec
  Uffff

  Ależ gorąca dyskusja :)

 • jozek_sibek redaktor
  Nie tylkoWantulok.

  KOMBINACJA NORWESKA

  Kadra młodzieżowa:
  Janusz Zygmuntowicz (TS Wisła Zakopane), Józef Zygmuntowicz (TS Wisła Zakopane), Wojciech Cieślar (AZS AWF Katowice), Marcin Mąka (TS Wisła Zakopane), Adam Gała (KS Wisła Ustronianka), Andrzej Zarycki (LKS Poroniec Poronin), Sławomir Hankus (LKS Klimczok Bystra), Artur Broda (KS Wisła Ustronianka), Mateusz Wantulok (KS Wisła Ustronianka), Robert Dziurkiewicz (LZS Sokół Szczyk), Jarosław Poloczek (KS Wisła Ustronianka), Wojciech Skupień (LKS Poroniec)

 • jozek_sibek redaktor
  Sztab szkoleniowy.

  Sztab szkoleniowy - kadra A.
  Hannu Lepistoe - trener główny, Łukasz Kruczek - asystent trenera, Zbigniew Klimowski - asystent trenera, Rafał Kot - fizjoterapeuta, Aleksandr Winiarski - lekarz, Piotr Krężałek - biomechanik, Krzysztof Janik - serwismen (nie zaangażowano jeszcze fizjologa i psychologa).

 • anonim
  kadra kombinatorów

  została uzupełniona o Wantuloka.
  Ciekawe czy Wantulok pójdzie śladem Sliza i za rok wróci do skoków?
  a wracając do ł.Rutka i D.Kowala to też jestem zdania, że obaj powinni być w Kadrze "A".Nawet jeśli miałoby to przesunięcie M.Bachledy do kadry"B"

 • anonim
  Gall Anonim?

  @nieznany
  Czemus sie nie podpisał? Nie należy się wstydzić swoich poglądów. Zwłaszcza wtedy, gdy są w dużej części słuszne. A słownictwo mógłbys mieć bogatsze.

 • anonim

  czyli innymi slowy:
  jesli chodzi o wybor grup szkoleniowych czyli kadr a, b i c to sklady proponuja trenerzy, a opiniuje i zatwierdza kolko wzajemnej adoracji z Prezesem na czele.
  Hannu Lepistoe mial wplyw na wybor skladu, zwlaszcza, ze zna tylko kadre a. Finski szkoleniowiec ma rozeznanie w polskich zawodnikach, ale na szczescie (!) za male i moglismy postawic na swoim i powsadzac do kadr naszych synow, bratankow, znajomych, znajomych znajomych... A reszta nas p*******!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).