PŚ w Trondheim: Schlierenzauer zwycięzcą, fatalny start Polaków!

Gregor Schlierenzauer wygrał pierwszy konkurs PŚ w norweskim Trondheim (HS140), ponadto Austriak ustanowił w pierwszej serii nowy rekord skoczni Granasen - 140 metrów!

Drugie miejsce zajął, dosyć niespodziewanie Ville Larinto, Fin miał jednak najwyższą sumę odległości (138,5 oraz 138 metrów) i pierwsze miejsce przegrał notami za styl. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy Anders Jacobsen, , który uzyskał 134 oraz 138 metrów.

Tuż za podium uplasował się Anders Bardal, który był wiceliderem po pierwszej serii (139,5 metra). Na piątym miejscu sklasyfikowany został dotychczasowy lider klasyfikacji Pucharu Świata - Simon Ammann.

O pechu może mówić Harri Olli, Fin lądował w pierwszej serii aż na 138. metrze, ale zaliczył upadek przez co otrzymał niskie oceny za styl. Ostatecznie, dzięki skokowi na 136,5 metra w finale, Olli zdołal awansować na 13. pozycję

Niestety, reprezentanci Polski pełnili w konkursie rolę statystów. Punkty zdobył tylko Adam Małysz, który w pierwszym skoku osiągnął 130 metrów, co dało mu 21. lokatę. W drugiej serii wiślanin skoczył jednak krócej - 128 metrów i spadł na 25. miejsce. Kamil Stoch nie zdołał awansować do finału, skoczek z Zębu skoczył tylko 121 metrów, co dało mu 46. miejsce. Warto zauważyć, że Stoch miał drugą najniższą prędkość na rozbiegu.

Gregor Schlierenzauer został także nowym liderem klasyfikacji Pucharu Świata z dorobkiem 160 punktów. Na drugie miejsce spadł Simon Ammann, trzeci jest Wolfgang Loitzl. Najlepszy z Polaków, Adam Małysz zajmuje 21. miejsce z 24 punktami na koncie.

Drugi konkurs PŚ w Trondheim już jutro. O 12:30 rozegrane zostaną kwalifikacje, a pierwsza seria rozpocznie się o 13:45.

Pozostaje mieć nadzieję, że w niedzielę polscy skoczkowie spiszą się zdecydowanie lepiej.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata »