Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Czy Adam Małysz jest jak wino?

Tydzień temu Adam Małysz skończył 31 lat. Początek obecnego sezonu jest jednym z najbardziej nieudanych w jego karierze. Czy to tylko chwilowa obniżka formy orła z Wisły, czy może już schyłek jego kariery? Czy Adam Małysz jest jak wino - im starszy, tym lepszy?


Po nieudanych startach na skoczni w Trondheim (25. i 27. miejsce) Małysz i pozostali kadrowicze zostali wycofani z konkursów Pucharu Świata w Pragelato. Dla skoczka z Wisły najważniejsze mają być dwie imprezy: przyszłoroczne mistrzostwa świata w Libercu oraz Igrzyska Olimpijskie w Vancouver w 2010 r.

Są w historii skoków zawodnicy, którzy i po trzydziestce wygrywali konkursy. Janne Ahonen, starszy od Małysza o pół roku, w zeszłym sezonie wygrał cztery razy. Niemiec Jens Weissflog w wieku 30 lat zdobył złoty medal olimpijski, w wieku 31 lat - wygrał Turniej Czterech Skoczni. Japończyk Takanobu Okabe (rocznik 1970) ostatni konkurs wygrał jako 28-latek, ale w wieku 36 (!) lat stanął jeszcze dwukrotnie na podium Pucharu Świata. Czy Małysz może ich wszystkich pobić? Czy ma jeszcze siły, by rywalizowac z modymi wilkami z Austrii, Norwegii, Finlandii? Zapytaliśmy fachowców.

Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, były trener kadry narodowej: Konsekwentnie będę twierdził to, co mówiłem latem i tuż przed obecnym sezonem: Adam Małysz ma potencjał, by nadal wygrywać. W tym momencie przechodzi wyraźną obniżkę formy, ale to, co najlepsze tej zimy, jeszcze przed nim.

prof. Jerzy Żołądź, fizjolog kadry skoczków: Motoryczne przygotowanie do sezonu przebiegało poprawnie. Moc mięśni Adama jest na najwyższym poziomie. W tej chwili Adam ma problem z niską prędkością najazdową oraz efektywnością odbicia. Te dwa elementy będą przedmiotem korekt na treningach w Ramsau. Jak na sportowca, Adam jest już w zaawansowanym wieku. Ale jeśli chodzi o wiek biologiczny, czyli zużycie mięśni, ich podatność na trening, Adam jest dużo młodszy. Początek sezonu należy do młodych skoczków. Przewiduję jednak, że z upływem czasu będą oni słabnąć, a forma starszych skoczków wzrośnie. Małysz będzie w grupie faworytów mistrzostw świata.

Tadeusz Kołder, były trener kadry narodowej: Znam Adama od lat, choć nigdy go nie trenowałem. Jego wiek na pewno nie jest jeszcze przeszkodą, bo jest skoczkiem wyjątkowym. Ta chwilowa zapaść formy, to kwestia błędów technicznych. Adam ma nieprzeciętne umiejętności. Ma też wielką motywację - brak złotego medalu olimpijskiego. Myślę, że ta motywacja starczy, by znów wygrywał.

Tadeusz Pawlusiak, dwukrotny olimpijczyk, były rekordzista Wielkiej Krokwi: 31 lat to nie jest jeszcze dla skoczka najgorszy wiek. Problem leży gdzie indziej. Talentu Adam na pewno nie stracił, ale czołówka światowa poszła niesłychanie do przodu. Adama stać na rywalizację na wysokim poziomie, ale czy na zwycięstwa - tego nie wiem.

Jan Szturc, wujek i pierwszy trener Małysza: Na pewno nie brakuje mu sił. Parametry wskazują, że motorycznie jest dobrze przygotowany. Kuleje technika odbicia, zresztą nie tylko u niego. Być może zabrakło treningów imitacyjnych? Trzeba dopracować pozycję dojazdową, by się lepiej odbijał na progu. Odpuszczenie konkursów w Pragelato i spokojny trening to dobra decyzja. Dwa tygodnie to wystarczający okres, aby poprawić mankamenty. Adam na pewno się jeszcze wykaże, forma ma przyjść na MŚ w Libercu.

Andrzej Wąsowicz, wiceprezes PZN: Słabsza forma wynika stąd, że Adam po raz pierwszy trenował całkiem innym tokiem. Wierzę, że wróci do mistrzowskiej dyspozycji. Małysz jest podobny do Jensa Weissfloga - zarówno charakterem, jak i budową ciała. Dlatego mam podstawy sądzić, że podobnie jak on, będzie jeszcze wygrywał.

Piotr Wala, trzykrotny mistrz Polski, olimpijczyk: Adam nie jest jeszcze w wieku emerytalnym, w dodatku omijały go poważne kontuzje. Najważniejsza dla zwyciężania jest psychika, a on jest bardzo mocny psychicznie. Jestem pewien, że może sprawić niespodziankę w Libercu.

 

Oni potrafili utrzeć nosa młodym wilkom:

Kasai Noriaki, (ur. 6 czerwca 1972 )

ostatnie zwycięstwo: 28 lutego 2004 - 31 lat i 9 miesięcy

Jens Weißflog (ur. 21 czerwca 1964)

sezon 1995/1996 - 3 zwycięstwa, ostatnie: 17 lutego 1996 - 31 lat i 8 miesięcy

w wieku 30 lat złoty medal na olimpiadzie, w wieku 31 - zwycięstwo w TCS

Jane Ahonen (ur. 11 maja 1977)

sezon 2007/2008 4 zwycięstwa, ostatnie: 4 marca 2008 - 30 lat i 10 miesięcy

Martin Höllwarth (ur. 13 kwietnia 1974)

ostatnie zwycięstwo: 6 stycznia 2005 - 30 lat i 9 miesięcy

Masahiko Harada (ur. 9 maja 1968)

ostatnie zwycięstwo: 13 marca 1999 - 29 lat i 10 miesięcy

Roar Ljøkelsøy (ur. 31 maja 1976)

ostatnie zwycięstwo: 22 stycznia 2006 - 29 lat i 8 miesięcy

Kazuyoshi Funaki (ur. 27 kwietnia 1975)

ostatnie zwycięstwo: 5 lutego 2005 - 29 lat i 3 miesiące