Polki delegatami technicznymi FIS!

 • 2010-10-12 21:05

Agnieszka Baczkowska i Renata Nadarkiewicz pomyślnie zdały egzamin i dołączyły do grona delegatów technnicznych Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Delegat techniczny FIS to najważniejsza osoba na skoczni podczas zawodów. Ponosi ona odpowiedzialność za prawidłowy przebieg rywalizacji, zgodny z przepisami ICR (International Competition Rules). Warto zaznaczyć, że dotychczas w gronie fisowskich delegatów (dla dyscypliny skoki narciarskie) znajdowała się tylko jedna kobieta - Chika Yoshida z Japonii, koordynatorka Pucharu Kontynentalnego.

Praca delegata zaczyna się już przed zawodami. Ma on wiele obowiązków, między innymi: sprawdzenie warunków organizacyjnych zawodów, sprawdzenie skoczni, weryfikację programu zawodów i inne. Delegat techniczny wraz ze swoim asystentem oraz kierownikiem konkurencji wchodzi w skład jury konkursu. W trakcie trwania zawodów musi przebywać na wieży sędziowskiej i być w stałym kontakcie z wymienionymi osobami funkcyjnymi, aby móc szybko i sprawnie podejmować decyzje dotyczące przebiegu rywalizacji. Po zakończeniu zawodów jest zobowiązany do przesłania raportu z konkursu do FIS Nordic Office.

Zanim Agnieszka Baczkowska i Renata Nadarkiewicz dołączyły do grona delegatów technicznych FIS, pełniły tą funkcję na szczeblu krajowym. Agnieszka Baczkowska związana jest obecnie ze Śląsko-Beskidzkim Związkiem Narciarskim (wcześniej TZN), natomiast Renata Nadarkiewicz - z Tatrzańskim Związkiem Narciarskim.

Obecnie w FIS jest sześciu delegatów technicznych z Polski (w skokach narciarskich). Poza Agnieszką i Renatą uprawnienia te posiadają: Piotr Fijas, Jan Kowal, Marek Siderek i Ryszard Guńka.Barbara Niewiadomska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7630) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Mówisz, ze nie pociąga cię władza, ale jednak o niej wspomniałaś. Coś jednak w tej podświadomości siedzi.

  A podanie tych procentów było tendencyjne (nie wspomne, iz zapomnialas dodac, ze np. pieniadze na badania profilaktyczne to odpowiednio: 80% kobiety, 20% meczczyzni )
  Chociażby studenci. Niby dlaczego to oni mają największe problemy ze znalezieniem pracy? Bo nic nie umieją, a na domiar złego mając WYŻSZE wyksztacenie, maja olbrzymie braki wiedzy, i to z dziedzin ktrore studiowali. Nie raz o tym pisano, nie raz o tym mowiono, ale nie wszyscy jeszcze zauwazaja problem. A zeby nie byc gołosłownym - przykład: gdy był test historyczny w TVP z okazji rocznicy powstania, uczniowie zawodówek/osoby z zawodowym wykształceniem i średnim uzyskali wynik lepszy od studentów. Żenada, wstyd, katastrofa. Tyle wartci są ci studenci, którzy jak twierdzisz w większości to kobiety (choć i tak się machnęłaś w procentach).
  Dzisiaj sie studentow produkuje, a nie uczy, pracuje sie na akord na uczelniach. Dzisiaj studiowanie to po prostu kolejny etap edukacji. Nie ma problemu z dostaniem sie na studia nawet najwiekszy tłumok. Kiedyś trzeba było sie wysilić, i to mocno, zeby dostac sie na jakąkolwiek uczelnię, kiedyś ludzie z wyższym to była elita, 10-15% populacji. Dziś "studiuje" średnio prawie 70 %! rocznika.
  A jezeli ty chcesz rozdawać profesure okreslonym grupom ze względu na odsetek, jaki stanowią w ogólnej liczbie studentów, to juz bedzie całkowita katastrofa. Moze w ten sposb: 10% leworecznych a 90% praworecznych - tak podzielmy tytuły. 20% blondynów, 30 szatynów, 30 brunetów - tak podzielmy tytuły, itd.
  Zapamietaj, profesurę uzyskuje sie za wybitne osiągnięcia, za wkład w naukę, i tylko za to, a nie za widzimisię. Najpierw trzeba coś stworzyć, wymyślec na miarę tego tytułu.

 • JPW2 weteran
  hmmm

  Kariera skoczkin nie jest konieczna. Masz w newsie, ze zdaly egzamin i inne informacje.

 • anonim

  czy one kiedykolwiek skakały na nartach etc? przydało by się troche info o ich doswiadczeniu/wykształceniu

 • Emu doświadczony

  Jeżeli o mnie chodzi, nie pociąga mnie władza. Ja po prostu zauważam dysproporcję. 52% społeczeństwa, 20% Sejmu. Ok. 60% studentów, ok. 20% profesorów. I tak dalej...

 • anonim

  Emu,
  Aha, czyli chodzi tylko o władzę, nic więcej. Władza, władza, władza - to was kreci.

 • Emu doświadczony

  Jak wiadomo w tym świecie obsesji płci skoki narciarskie uchodzą ciągle za "męski sport". A jeżeli nawet - jaki, no JAKI jest powód, by sędziowie i delegaci byli tej samej płci co zawodnicy? Obecność kobiety zbezcześci skocznię?
  Ja na szczęście zbezcześciłam już wiele skoczni jako skoczniołazica.
  Ale poważnie - ja rozumiem, że istotnie kobiety mają trochę gorsze warunki do skoków - przede wszystkim kwestia siły odbicia. Ale co to ma wspólnego z płcią całej tej masy ludzi, którzy to wszystko organizują? Bynajmniej nie jestem za tym, żeby teraz-zaraz-natychmiast narzucić wszędzie 50% kobiet w każdym gremium, ale na poziomie czystego zastanowienia - stanowimy 50% społeczeństwa i jest czymś niepojętym, że wszędzie tam, gdzie jest choć trochę władzy, zaraz nas brakuje.
  Naprawdę WARTO nie rozumieć, NIE UMIEĆ ROZUMIEĆ takich rzeczy, patrzeć z genialną naiwnością.

 • anonim

  zazdroszcze :))

 • IceMan10 doświadczony

  Tepes - bój się.

 • Erka początkujący
  brawo Agnieszka!

  Aga - jesteś wielka! Trzymamy kciuki za Ciebie! :-)

 • anonim

  Brawo Aga! tak dalej byle do przodu!

 • Anika profesor

  Mamy już delegatki techniczne FIS (KOBIETY!), a kiedy PZN owski beton utworzy wreszcie, choćby szczątkową kadrę pań? Przypominam, że nadzieje dziewcząt na start w PK w Libercu znowu spełzły na niczym.

 • Piotr S. weteran

  To dobra wiadomość.

 • piotr186 profesor

  Renata Nadarkiewicz zapewne córka/krewna Lecha Nadarkiewicza.

 • JPW2 weteran

  No i bardzo dobrze :) Troszke wladzy nam sie nalezy ...:)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).