W Rosji praca wre...

 • 2011-06-24 16:39

„Skoczniowa” mapa Rosji przypomina w ostatnim czasie wielki plac budowy. Informowaliśmy niedawno o pracach przy powstających skoczniach w Niżnym Tagile i Krasnej Polanie. Do końca roku powinien zostać oddany do użytku kompleks skoczni w miejscowości Czajkowski.

Skocznie zaprojektowane przez Niemca Wernera Schertela z Warmensteinach powstają od 2010 roku. Obok dwóch największych obiektów HS 140 i HS 106 budowane są też trzy mniejsze skocznie. Prace przebiegają zgodnie z planem i powinny zostać ukończone do końca tego roku. Pierwszy poważny test obiektów będzie miał miejsce w lutym 2012 roku, kiedy to odbędą się w Czajkowskim zawody Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej. Oprócz kompleksu skoczni powstaje też centrum biathlonowe oraz hotel. Całość inwestycji szacuje się na ok. 70 mln Euro.

Fotorelacja z budowy skoczni w Czajkowskim dostępna jest tu


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5170) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  archiwalne zawody

  Może by serwis www.skijumping.pl pomógłby nam, kibicom, w apelu o retransmitowanie starych konkursów skoków ? A, zapomniałem, że twp ma to gdzieś :/

 • Boy profesor

  Ciekawa sytuacja, wręcz kuriozalna miała miejsce kilka lat temu w miejscowości Ufa, gdzie planowany wybudować dużą skocznię narciarską K120, postawiono całą metalową konstrukcję wieży startowej, ale nagle prace przerwano i już ich nigdy nie dokończono. Także do dziś cały czas stoi tam ta metalowa konstrukcja i niszczeje, a zeskok nie jest uformowany. Chyba pierwszy taki przypadek jeśli chodzi o budowę skoczni narciarskich.

 • Anonimowy Anonim bywalec

  Pisząc o Malince i jej kiepskich perspektywach miałem na myśli ewentualną rozbudowę infrastruktury w koło obiektu.

  Ilość miejsc dla kibiców jak na zawody Pucharu Świata jest dosyć mała.
  W naszym kraju nawet bez Adama zainteresowanie powinno być spore, więc te stałe, powtarzam STAŁE 12-15 tysięcy miejsc powinno być.
  Koszty trybun bocznych byłyby na prawdę ogromne biorąc pod uwagę słynny, kiepski grunt.
  Ludzie lubią wygodę, więc taka sama sprawa tyczy się parkingów.
  Pod skocznią jest na prawdę mało miejsca.

  W obiekt władowano na prawdę sporą kasę, za którą można by wybudować skocznie ze znacznie lepszymi możliwościami.

  Niemniej jednak w końcu mamy tę drugą dużą skocznię w kraju i cieszmy się.

 • Boy profesor

  Ale jednak dłużej skacze się na igelicie niż na śniegu, no i główny trening przeprowadza się latem. Ale już nie o to chodzi.
  A gdybyśmy mieli kasy jak lodu to mielibyśmy obiekty na poziomie Austrii lub Niemiec.

 • bozenka92 doświadczony
  Boy

  Wiesz no trudno by skoki narciarskie uprawiać cały rok i cały rok trzepać na nich kasę, bo igelit igelitem, ale jednak to sport zimowy. Owszem utrzymanie kosztuje cały rok, ale już nie dramatyzujmy - COS czy kto tam inny kto się tym zajmuje nie zbiednieje, jak zadba o tę skocznię. I tak dzięki Adamowi narciarstwo zyskało kasy jak lodu, więc teraz mogliby coś z siebie dać:)

 • Boy profesor

  Zawody na skoczni są kilka razy do roku, w tym najwyższej rangi dwa razy, a trzeba ją utrzymywać cały rok. Na stadionach organizuje się mecze średnio raz na dwa tygodnie, więc co chwila jest zastrzyk gotówki. Jest to spora różnica.

 • Alina88 stały bywalec

  Skocznia w Wiśle ma całkiem niezłe możliwości, by zarabiać na siebie, tylko nikt się tym poważnie nie zajmuje. Po pierwsze jest w Wiśle, którą odwiedza wielu turystów. Gdy wyciąg działał, pod skocznią stały cały czas samochody i ze dwa autokary z turystami, większość wjeżdżała na górę (ok. 5zł od osoby). Na górze fotograf robił im zdjęcie, kto chciał to brał (kolejny zarobek). Potem wizyta w kawiarni na górze skoczni (znów coś wpada do kieszeni). I tak biznes kręcił się całkiem nieźle - póki wyciąg działał...
  Ponadto w budynku skoczni jest bardzo dużo pomieszczeń, które można by wynajmować różnym firmom, a tak stoją puste. Są też pokoje, w których czasem nocują zawodnicy podczas zgrupowań. Gdyby ktoś się zainteresował i zaczął je wynajmować, to byłby całkiem niezły pomysł. Bo kto z was nocował w pokoju z widokiem na skocznię z tak bliska? :)
  A pod skocznią powinien stać symulator skoków narciarskich, taki jak w Oslo. Jest drogi, ale na pewno szybko by się zwrócił.
  Chcieć to móc.

 • HKS początkujący

  @Boy

  Nie przesadzałbym. Hale, boiska (na powietrzu czy hale balonowe), korty tenisowe, baseny prawie zawsze przynoszą zyski (no chyba że są zbyt gęsto położone). Taki stadion Legii też raczej na siebie zarabia, bo są kibice i nie ma żadnych wielkich problemów jak w Poznaniu z murawą. Ogólnie rzecz biorąc wiele przemyślanych inwestycji sportowych może przynieść zysk. W przypadku skoków jest o to trudniej, bo po prostu amator z takiego obiektu korzystać nie może a zyskuje się właśnie na amatorach.

 • bozenka92 doświadczony
  Boy

  To może w ogóle nie inwestujmy w żaden sport, bo po co, skoro każdy tylko straty widzi. Bezpośrednio może i te skocznie dużo kosztują utrzymania, ale dzięki ich istnieniu są zyski uboczne. Zjeżdżają się turyści, kibice na zawody, płacą za noclegi, pamiątki i takie tam, więc są zyski dla społeczeństwa żyjącego z turystyki:) Ci co tymi skoczniami zarządzają i tak pewnie mają kasy jak lodu.

 • Boy profesor

  @bozenka92
  W Polsce i nie tylko żaden obiekt sportowy nie przynosi zysków. Popatrz na to jakie są koszty utrzymania danego obiektu, a jakie przychody. Nawet udostępnienie skoczni turystom do zwiedzania nic nie pomoże, chyba że będą sprzedawać bilety wstępu na górę po 50 zł. Do obiektów sportowych prawie zawsze się dokłada.

 • bozenka92 doświadczony
  Anonimowy anonim

  A czemuż to Malinka ma nie mieć perspektyw? Skocznia ta jeszcze przyniesie miastu i Polsce wiele zysków. Niech tylko uporają się z tym wyciągiem, a zawody PŚ za jakiś czas z pewnością dojdą do skutku (oczywiście jak już to raczej kosztem zawodów w jakimś innym kraju, bo inaczej kalendarz byłby zbyt przepełniony)

 • Anonimowy Anonim bywalec

  Te skocznie będą bajeranckie!
  Miejsce budowy obiektów bardzo ładne i sam projekt wydaje się niesamowity.
  Aż żal bierze ile pieniędzy "zmarnowano" na Malinkę z tak niedużymi perspektywami na przyszłość.

 • Boy profesor

  Ale cały czas czekamy na przebudowę skoczni w Niżnym Nowogrodzie, o której mówi się już od wielu, wielu lat.

 • pietrek94 doświadczony

  Nierozumiem tej mody na skocznie HS 140 i HS 106. Praktycznie wszystkie nowe obiekty mają takie same wymiary i ten sam profil. To już nie są te skoki chociażby z lat 01-03. Teraz to wszystko robi się strasznie nudne.

 • anonim

  czyli niezle im idzie i bardzo dobrze :)
  bo roboty panowie ;d

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).