Jiri Raska odznaczony medalem za zasługi

 • 2011-10-30 22:25

Jiři Raška, podczas obchodów 93-lecia powstania niepodległej Czechosłowacji, został uhonorowany narodowym odznaczeniem. Były czeski skoczek i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich przyjął medal za zasługi z rąk prezydenta Republiki Czeskiej, Václava Klausa.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie otrzymane przez Raškę. Podczas 100-lecia istnienia Czeskiego Związku Narciarskiego obchodzonego 21 listopada 2003 roku został ogłoszony najlepszym czeskim narciarzem XX wieku. 70-letnia ikona czeskich skoków narciarskich przeszła do historii przede wszystkim poprzez zdobycie pierwszego olimpijskiego złota dla Czech, a właściwie ówczesnej Czechosłowacji. Ciekawostką jest to, że wówczas za olimpijskie zwycięstwo otrzymał w tajemnicy 10000 koron czeskich i telewizor. "Wtedy Międzynarodowy Komitet Igrzysk Olimpijskich zabraniał otrzymywania finansowych wynagrodzeń za sportowe sukcesy", tłumaczył Raška. Kiedy zaproponowano mu samochód marki Škoda 1100 MB, nie mógł przyjąć tej nagrody: "Przez rok nim jeździłem, a później go odkupiłem po niższej cenie".

Jiří Raška zawsze był wyjątkowo skromnym człowiekiem i nigdy na nic nie narzekał. "Dla mnie był to zawsze sport dla odważnych mężczyzn. Najbardziej lubiłem wielkie skocznie i loty narciarskie. Miały one swój urok. Kiedy uda ci się piękny lot, to jest to zupełnie coś innego, niż poruszanie się tutaj, na ziemi", wyjaśniał swoje uczucia podczas oddawania skoków.

W 1968 roku z Grenoble przywiózł nie tylko medal z najszlachetniejszego kruszcu, ale też srebro z dużej skoczni. Również na następnych Igrzyskach w japońskim Sapporo udało mu się zająć dobre 5 miejsce. Nie ominęły go też sukcesy na Mistrzostwach Świata, które niegdyś były traktowane na równi z Olimpiadą - w 1966 roku w Oslo dwukrotnie był czwarty, a w 1970 roku w Wysokich Tatrach sięgnął po srebro. Ponadto udało mu się zająć drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej Turnieju Intersportu, czyli ówczesnego Turnieju Czterech Skoczni w sezonach 1967/1968 i 1968/1969, a w sezonie 1970/1971 pierwsze. W 1969 roku skoczył w Planicy na odległość 164 m, tym samym stając się na jeden dzień rekordzistą świata. Trzy lata później również w Planicy udało mu się wywalczyć swój ostatni, brązowy medal na pierwszych Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich.

Za jego sukcesami stała nie tylko ciężka praca i sumienny trening, lecz także wsparcie wybitnego trenera Zdeńka Remsy. Jiří Raška należał do tzw. Remsa Boys, czyli grupy skoczków prowadzonych przez tego świetnego szkoleniowca. "Była z nas świetna ekipa. Wtedy przegoniliśmy cały świat przede wszystkim pod względem przygotowania kondycyjnego. Poza tym u nas już wtedy były skocznie z igelitem, więc mieliśmy możliwość trenowania również w lecie. Dziś niestety już pozostajemy w tyle", stwierdził Raška, który razem z Jiřím Sedláčkem opracował tworzywo o nazwie DUOKRYT - pierwszą czeską sztuczną nawierzchnię stosowaną do pokrycia skoczni narciarskich. Sześciokrotny Mistrz Czech zakończył profesjonalną karierę w 1976 roku.

W latach 1994-1996 stał się trenerem narodowej reprezentacji. W późniejszych latach 90-tych działał również jako trener młodzieży i wiceprzewodniczący Czeskiego Związku Narciarskiego. Długo zajmował się też szkoleniem juniorów, a także wspierał swoich wnuków, Jana i Jiřiego Mazochów. Do dzisiaj ma do czynienia ze skokami narciarskimi - oprócz współpracy z klubem narciarskim we Frensztacie pod Radhošťem zbiera pieniądze na szkolenie młodych zawodników.

"Dawałem w tym sporcie wszystko i nigdy nie osiadłem na laurach" - tak niegdyś Raška opisywał tajemnicę swojego sukcesu.


Anna Libera, źródło: skoky.net, wikipedia.org, sport.idnes.cz
oglądalność: (4279) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lestek profesor
  @ Boy

  W sezonach 1967/1968 i 1968/1969 Raszka był dwukrotnie drugi w Turnieju Czterech Skoczni. Trzeba poprawić...

 • Boy profesor

  Puchar Świata jest rozgrywany od sezonu 1979/80, więc podane informacje w tekście o sezonach 1967/1968 i 1968/1969 są błędne.

 • Boy profesor

  @lenoxie
  Zawsze Szaranowicz o tym wspominał, ale dobrych kilka lat temu.

 • lenoxie stały bywalec

  Jiri Raska dziadek Jana i Jiřiego Mazochów ?! Szok dla mnie nie wiedziałem . A co do tego co zrobił dla skoków nie da się opisać świetny zawdonik i trener wpełni zasłużony medal . Gratulacje p. Jiri Raska :)

 • anonim

  Był bardzo dobrym sportowcem i trenerem,życzę mu Sto Lat.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).