Niedziela, 13 stycznia 2013, 18:00

Biało-czerwoni w konkursach drużynowych

Robert Mateja
Robert Mateja
fot. Tadeusz Mieczyński

Niewiele zabrakło, byśmy 11 stycznia stali się świadkami historycznego wydarzenia. Tego dnia walcząca dzielnie reprezentacja polskich skoczków znajdowała się o krok od wielkiego sukcesu, jakim byłoby zwycięstwo w drużynowym konkursie Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi. Nie udało się wygrać, ale drugie miejsce to też spore osiągnięcie, tym bardziej że dopiero po raz drugi w historii udało się polskim skoczkom stanąć na drugim stopniu podium. Proponujemy, by przy tej okazji przyjrzeć się bliżej historii występów naszych zawodników w zawodach zespołowych różnej rangi.

Na początek jednak szybki rzut oka w trochę odleglejszą przeszłość. Pierwszy drużynowy konkurs skoków na ziemiach polskich rozegrano w lutym 1930 roku na Krokwi w Zakopanem. Zwyciężyła w nim ekipa SNPTT Zakopane w składzie: Stanisław Marusarz, Michał Słowik, Andrzej Marusarz, wyprzedzając drużynę zakopiańskiego „Sokoła” i „Wisły”. Od 1983 roku rywalizacje drużynową włączono do konkursów o Mistrzostwo Polski. Do dnia dzisiejszego najwięcej tytułów uzbierał zespół WKS-u Zakopane – 11 złotych medali.

Mistrzostwa Świata

Pierwszy godny uwagi występ w konkursie drużynowym Mistrzostw Świata zanotowali Polacy już w 1970 roku. Zajęli wówczas bardzo wysokie, piąte miejsce, przegrywając nieznacznie z Japończykami, wyprzedzając drużyny tej klasy co Norwegia, Finlandia czy Austria. Warto przypomnieć, że mieliśmy wtedy w składzie brązowego medalistę konkursu indywidualnego, Stanisława Gąsienicę Daniela. W zawodach wzięło udział aż 18 zespołów. Drużynowy konkurs skoków był jednak konkurencją pokazową, nie wszedł do oficjalnego programu mistrzostw. Po raz pierwszy o drużynowe medale na Mistrzostwach Świata walczono w 1982 roku. Złote krążki wywalczyli Norwegowie. Polacy zaprezentowali się fatalnie, zajmując odległą, czternastą lokatę. Dwa lata później podczas światowego czempionatu w Seefeld na starcie drużynówki zabrakło Polaków. Biało-czerwoni do drużynowej rywalizacji powrócili w 1987 roku w Oberstdorfie. Zdołali jednakże tylko o jedną pozycję poprawić wynik sprzed pięciu lat. Na kolejnych mistrzostwach, w 1989 roku w Lahti, polska ekipa również nie zachwyciła, zajmując 12 pozycję. Przez kolejnych kilka lat zapaść w polskich skokach była na tyle poważna, że niemożliwe stało się wystawienie drużyny na imprezie dużej rangi. Po ośmioletniej przerwie polski zespół ponownie stanął do walki w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Trondheim w 1997 roku. Efekt – 10 miejsce. Jedną pozycję wyżej uplasowali się Polacy dwa lata później w Ramsau. Podczas mistrzostw globu w Lahti w 2001 roku po raz pierwszy rozegrano dwa konkursy drużynowe, na dużej i na normalnej skoczni. O ile duży obiekt nie przyniósł nam dobrego wyniku (8 miejsce), o tyle piąta pozycja na mniejszym obiekcie była niespodzianką in plus.Występy drużyny na kolejnych imprezach, w Predazzo i Oberstdorfie, przeszły bez większego echa. Za to w 2007 roku w Sapporo Polacy byli bliscy zdobycia medalu. Po pierwszej serii nasza drużyna zajmowała czwarte miejsce, tracąc do trzecich Japończyków zaledwie trzy punkty. Niestety fatalnie dysponowany tego dnia Robert Mateja pozbawił nasz zespół szans na podium. Skończyło się na i tak przyzwoitym piątym miejscu, przede wszystkim dzięki znakomitym skokom Adama Małysza. Bliscy medalu byli też nasi reprezentanci w Libercu w 2009 roku. Na półmetku rywalizacji zajmowali trzecie miejsce, a ostatecznie uplasowali się na czwartej pozycji pomimo słabszych skoków Adama Małysza. Czwartą pozycję udało się powtórzyć na kolejnych mistrzostwach, w Oslo na skoczni K-95, na większym obiekcie w loteryjnym, jednoseryjnym konkursie Polacy zajęli piąte miejsce.

Wyniki polskich skoczków w konkursach drużynowych rozrgywanych w ramach Mistrzostw Świata:

1970 Szczyrbskie Jezioro
5 miejsce (Tadeusz Pawlusiak, Stanisław Gąsienica Daniel, Józef Przybyła, Adam Krzysztofiak) – konkurencja pokazowa.
1982 Oslo
14 miejsce (P. Fijas, Stanisław Pawlusiak, Bogdan Zwijacz)
1987 Oberstdorf
13 miejsce (P. Fijas, Jan Kowal, Tadeusz Bafia, Zbigniew Klimowski)
1989 Lahti
12 miejsce - (Jan Kowal, Jarosław Mądry, Bogdan Papierz)
1997 Trondheim
10 miejsce (Adam Małysz, Wojciech Skupień, Robert Mateja, Krystian Długopolski)
1999 Ramsau
9 miejsce (A. Małysz, W. Skupień, R. Mateja, Łukasz Kruczek)
2001 Lahti
K120 – 8 miejsce (A. Małysz, W. Skupień, R. Mateja, Marcin Bachleda)
K90 – 5 miejsce (A Małysz, W. Skupień, R. Mateja, Tomasz Pochwała)
2003 Predazzo
7 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, M. Bachleda, Tomisław Tajner)
2005 Oberstdorf
K120 – 9 miejsce (A. Małysz, M. Bachleda, Kamil Stoch, Mateusz Rutkowski)
K90 – 6 miejsce (A. Małysz, M. Bachleda, Kamil Stoch, Mateusz Rutkowski)
2007 Sapporo
5 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, K. Stoch, Piotr Żyła)
2009 Liberec
4 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, Łukasz Rutkowski, Stefan Hula)
2011 Oslo
K95 – 4 miejsce (A.Malysz, K.Stoch, P. Żyła, S. Hula)
K-120 – 5 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, P. Żyła, S. Hula)

Igrzyska Olimpijskie

Konkurs drużynowy na Igrzyskach Olimpijskich rozegrano po raz pierwszy w 1988 roku w Calgary. Dopiero 10 lat później drużynę na olimpiadzie wystawili Polacy. W szalonym konkursie na skoczni w Hakubie w 1998 roku czwórka w składzie: Małysz, Skupień, Mateja i Kruczek zajęła ósmą lokatę.O to jak o zmaganiach drużynowych w Japonii opowiadał kilka lat później Adam Małysz (w książce "Adam Małysz. Moje życie"): "W zawodach drużynowych ja skoczyłem pięć razy, a moi koledzy nie oddali ani jednego skoku. Jechałem wtedy w pierwszej grupie. Za każdym razem, gdy zbliżaliśmy się do jej końca, zawody przerywano. A to śniegu za dużo napadało i nie było jednakowych warunków dla wszystkich, a to wiało za bardzo... Kiedy wszystko się uspokajało i wracało do normy, konkurs trzeba było zaczynać od nowa. Tak więc ja sobie przynajmniej potrenowałem, ale moi koledzy w ogóle nie pokazali się na rozbiegu." Najbardziej udany start w igrzyskach polska drużyna zanotowała w 2006 roku na skoczni w Pragelato, w zawodach rozgrywanych w ramach igrzysk w Turynie. W stawce aż szesnastu drużyn (to rekord jeżeli chodzi o liczbę zespołów w konkursie drużynowym na I.O.) Polacy zajęli piąte miejsce.

Wyniki polskich skoczków w konkursach drużynowych rozgrywanych w ramach Igrzysk Olimpijskich:

1998 Nagano
8 miejsce (A. Małysz, W. Skupień, R. Mateja, Ł. Kruczek)
2002 Salt Lake City
6 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, T. Pochwała, T. Tajner)
2006 Turyn
5 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, S. Hula, K. Stoch)
2010 Vancouver
6 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, Ł. Rutkowski, S Hula)

Mistrzostwa Świata w Lotach

Konkursy drużynowe na Mistrzostwach Świata w lotach rozgrywane są od 2004 roku.Trzy pierwsze występy polskich skoczków podczas tych zawodów wypadły bardzo blado. Z każdą kolejną imprezą nasza drużyna plasowała się coraz niżej. Niespodziewanie jednak w 2010 roku w Planicy polska reprezentacja otarła się o brązowy medal.Szanse na niego pogrzebał Łukasz Rukowski, który nie poradził sobie z trudnymi warunkami i w drugiej serii konkursu drużynowego uzyskał zaledwie 143 metry... Ostatecznie polska ekipa znalazła się tuż za podium.

Wyniki polskich skoczków w konkursach drużynowych rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata w lotach:


2004 Planica
8 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, W. Skupień, M. Rutkowski)
2006 Bad Mitterndorf
9 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, S. Hula, K. Stoch)
2008 Oberstdorf
10 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, P. Żyła, S. Hula)
2010 Planica
4 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, Ł. Rutkowski, S. Hula)
2012 Vikersund
7 miejsce (K. Stoch, P. Żyła, K.Miętus, M.Kot)


Puchar Świata

Pierwszy drużynowy konkurs w ramach Pucharu Świata odbył się 12 stycznia 1992 roku na skoczni w Predazzo. Polacy: Jarosław Mądry, Zbigniew Klimowski, Alojzy Moskal i Jan Kowal, zajęli dopiero 11 pozycję, wyprzedzając jedynie ekipy Kanady i Bułgarii.

Pierwsze historyczne podium w konkursie drużynowym polska reprezentacja wywalczyła w 2001 roku na skoczni normalnej w Villach. Oto jak ów sukces wspomina obecny trener polskich skoczków, Łukasz Kruczek: "Konkurs drużynowy ułożył się nam doskonale od samego początku. Jako pierwszy skakał Robert i skoczył bardzo dobrze. Potem Wojtek i ja także nie zepsuliśmy swoich skoków. Na „deser” pozostał Adam. 99 metrów w pierwszej próbie to było tylko o pół metra krócej od rekordu skoczni. W drugiej serii także skakaliśmy bez wpadek, a to w rywalizacji drużynowej jest niezmiernie ważne. Na skoczni normalnej, gdzie skacze się tylko w okolicy setnego metra, nie ma szans na odrabianie strat dalekimi lotami. Gdy wszyscy lądują niemal w jednym miejscu liczy się każde pół metra, noty za styl, lądowanie. Potrafiliśmy to wykorzystać. Mieliśmy także trochę szczęścia. Niemcy nie wystawili będącego w wysokiej formie Schmitta, Austriacy popełniali błędy… Nasz sukces przypieczętował Adam, ale na świętowanie nie mieliśmy czasu. Szybko spakowaliśmy się, pojechaliśmy na samolot i pamiętam, że już w domu słuchałem o naszym trzecim miejscu w wieczornych wiadomościach TVP."

Na kolejne drużynowe podium Pucharu Świata przyszło nam czekać osiem lat. Na zakończenie sezonu 2008/09 podczas jednoseryjnego konkursu w Planicy Polacy zajęli drugie miejsce. Łącznie sześciokrotnie do tej pory nasi skoczkowie stawali na podium drużynowego Pucharu Świata.

Najlepsze wyniki polskich skoczków w drużynowych konkursach Pucharu Świata:

2009 Planica
2 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, Ł. Rutkowski, S. Hula)
2013 Zakopane
2 miejsce (K.Stoch, K.Miętus, P.Żyła, M.Kot)
2001 Villach
3 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, Ł. Kruczek, W. Skupień)
2011 Lahti
3 miejsce (A. Małysz, K.Stoch, P. Żyła, Tomasz Byrt)
2011 Willingen
3 miejsce (A.Małysz, K.Stoch, P. Żyła, S.Hula)
2012 Lahti
3 miejsce (M. Kot, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, K. Stoch)
2011 Planica
4 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, P. Żyła, S. Hula)
2010 Lahti
4 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, S. Hula, Ł. Rutkowski)
2005 Pragelato
4 miejsce (A. Małysz, M. Bachleda, M. Rutkowski, K. Stoch)
2010 Kuusamo
5 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, Krzysztof Miętus, M. Bachleda)
2009 Kuusamo

5 miejsce (A. Małysz, K. Stoch, K. Miętus, P. Żyła)
2001 Planica
5 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, W. Skupień, Ł. Kruczek)
2001 Willingen
5 miejsce (A. Małysz, W. Skupień, R. Mateja, G. Śliwka)
2011 Harrachov
5 miejsce (K. Stoch, S.Hula, P. Żyła, Dawid Kubacki)
2012 Planica
5 miejsce (M. Kot, A. Zniszczoł, P. Żyła, K. Stoch)


Letnia Grand Prix

Cztery miejsca na podium, w tym jedno na najwyższym jego stopniu, wywalczyli Polacy podczas zawodów Letniej Grand Prix.

Najlepsze wyniki polskich skoczków w konkursach drużynowych LGP:

2010 Hinterzarten
1 miejsce (A. Małysz, D. Kubacki, Maciej Kot, Krzysztof Miętus)
2011 Hinterzarten
2 miejsce (K. Stoch, D. Kubacki, P, Żyła, M. Kot)
2012 Wisła
2 miejsce (K.Stoch, D. Kubacki, P, Żyła, M. Kot)
2004 Hinterzarten
3 miejsce (A. Małysz, R. Mateja, M. Rutkowski, Wojciech Tajner)

Puchar Kontynentalny

Do 2002 roku konkursy drużynowe rozgrywano także w ramach Pucharu Kontynentalnego. W ostatnich tego typu zawodach błysnęli reprezentanci Polski, wskakując na najniższy stopień podium.

2002 Oberstdorf
3 miejsce (W. Skupień, T. Tajner, M. Bachleda, Ł. Kruczek)

Mistrzostwa Świata Juniorów

Całkiem bogata jest kolekcja polskich medali z konkursów drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w ostatnich latach, brakuje jednak złotego krążka...

Najlepsze wyniki polskich skoczków w konkursach drużynowych MŚJ:

2005 Rovaniemi
2 miejsce (K. Stoch, P. Żyła, Paweł Urbański, Wojciech Topór)
2004 Stryn
2 miejsce (K. Stoch, Dawid Kowal, M. Rutkowski, S. Hula)
2012 Erzurum
2 miejsce (K. Murańka, A. Zniszczoł, T. Byrt, B. Kłusek)
2009 Szczyrbskie Jezioro
3 miejsce (M. Kot, J. Kot, Grzegorz Miętus, Andrzej Zapotoczny)
2008 Zakopane

3 miejsce (Ł. Rutkowski, M. Kot, D. Kowal, K. Miętus)

Uniwersjada

Uniwersjada czyli igrzyska sportowców-studentów określane są mianem zawodów czwartej rangi, nie bez przyczyny zresztą ponieważ obsada i poziom rozgrywanych zawodów są oględnie mówiąc mocno przeciętne. Dla porządku jednak, aby zestawienie było pełne, przedstawmy też dokonania polskich skoczków w zawodach zimowej Uniwersjady.

Najlepsze wyniki polskich skoczków w konkursach drużynowych Zimowej Uniwersjady:

2011 Erzurum
3 miejsce (M. Kot, Jakub Kot, Wojciech Gąsienica-Kotelnicki)
2005 Innsbruck

2 miejsce (M. Bachleda, K. Długopolski, Rafał Śliż, Grzegorz Sobczyk)
2003 Tarvisio
3 miejsce (Ł. Kruczek, K. Długopolski, G. Śliwka)
1993 Zakopane
3 miejsce (Marek Tucznio, Bartłomiej Gąsienica-Sieczka, Stanisław Ustupski, Jarosław Mądry)Adrian Dworakowski, Źródło: Informacja własna
oglądalność: (21345) ilość komentarzy: (36)

Dyskusja do wiadomości

PROSTY ZAGNIEŻDŻONY


Najnowsze Tweety:
Puchar
Świata
Puchar
Kontyn.
FIS
Cup

Pań
PK
Pań
FC
Pań
Najbliższy konkurs:
Planica HS240
24.03.2019
godz. 10:00
Niedziela, godz. 09:35
Niedziela, godz. 09:15
Niedziela, godz. 09:35
Klasyfikacja PŚ:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOBAYASHI RyoyuJaponia1985
2.KRAFT StefanAustria1335
3.STOCH KamilPolska1264
4.ŻYŁA PiotrPolska1081
5.JOHANSSON RobertNorwegia959
6.KUBACKI DawidPolska948
22.WOLNY JakubPolska306
40.HULA StefanPolska69
47.KOT MaciejPolska25
67.WĄSEK PawełPolska4
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.SEIDL FabianNiemcy526
2.EGLOFF LucaSzwajcaria458
3.SCHUBERT JohannesNiemcy452
4.RAINER StefanAustria435
5.NIETZEL JustinNiemcy417
15.JUROSZEK KacperPolska222
45.NIŻNIK AdamPolska95
49.GRUSZKA MateuszPolska79
51.PILCH TomaszPolska75
65.KANTYKA PrzemysławPolska54
82.BIEGUN KrzysztofPolska39
88.SKUPIEŃ DamianPolska34
97.STOSEL KacperPolska29
153.JOJKO SzymonPolska5
161.CZYŻ BartoszPolska2
164.BUKOWSKI ŁukaszPolska1
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja PK Pań:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.KOMAR KatraSlowenia246
2.KARPIEL KamilaPolska239
3.RAUDASCHL ElisabethAustria201
4.BRECL JernejaSlowenia200
5.PURKER ClaudiaAustria192
13.RAJDA KingaPolska155
41.SZWAB JoannaPolska25
45.TWARDOSZ AnnaPolska21
Pełna klasyfikacja..»
Najbliższy konkurs:
HS
01.01.1970
godz. 01:00
Aktualna klasyfikacja:
Lp.ZawodnikKrajPunkty
1.HARALAMBIE DanielaRumunia486
2.RAUDASCHL ElisabethAustria304
3.STRATE AbigailKanada225
4.TRAMBITAS Andreea DianaRumunia200
4.REISCH AgnesNiemcy200
7.TWARDOSZ AnnaPolska191
22.RAJDA KingaPolska125
50.PAŁASZ MagdalenaPolska63
51.CIEŚLAR PaulinaPolska62
56.KARPIEL KamilaPolska50
63.SZWAB JoannaPolska37
65.KIL JoannaPolska34
72.KONDERLA NicolePolska27
Pełna klasyfikacja..»


Kto wygra Puchar Świata w lotach narciarskich 18/19?
Ryoyu Kobayashi
Kamil Stoch
Markus Eisenbichler
Stefan Kraft
Piotr Żyła
nie mam zdania
Głosuj
 1. Ryoyu Kobayashi
  99,99%
 2. Kamil Stoch
  99,99%
 3. Piotr Żyła
  99,99%
 4. Markus Eisenbichler
  99,99%
 5. Stefan Kraft
  99,99%
 6. nie mam zdania
  99,99%
Poprzednie ankiety
Kroppa
2000-2019 skijumping.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poltyka cookies
Skijumping.pl