Kontuzja Janne Ahonena [aktualizacja]

 • 2014-08-05 19:13

Janne Ahonen ma problemy z kolanem. Podczas sobotnich zawodów w fińskim Lahti na skoczni K-90, skoczek lądował na dalekim 96. metrze, co spowodowało niewielki uraz.

Obecnie Ahonen przechodzi dodatkowe badania, mające na celu ustalenie dokładnej diagnozy. Rokowania nie są jednak złe. Jak informuje indywidualny trener skoczka - Ari Saukko, kolano nie jest spuchnięte i sportowiec może poruszać się bez kul. Przypuszczalnie, podczas lądowania doszło do przeciążenia więzadeł bocznych w stawie kolanowym. Dokładnej odpowiedzi można się spodziewać jutro, kiedy Ahonen zostanie poddany badaniu rezonansem magnetycznym. Jeżeli nie będą to żadne niepokojące zmiany, mistrz świata będzie mógł powrócić do treningów wraz z fińską kadrą A.

To nie pierwsze problemy skoczka z kolanem. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku w Vancouver, upadł w serii próbnej i doznał urazu tego samego kolana. Incydent ten, zmusił go do zrezygnowania z udziału w konkursie drużynowym na olimpiadzie, a w 2011 do zakończenia kariery. W kwietniu Ahonen zadeklarował, że ma zamiar skakać do co najmniej 2017 roku, kiedy to odbywać się będą Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w jego ojczystej Finlandii.

Aktualizacja (05.08.2014)

Uraz, którego doznał Janne Ahonen podczas sobotniego konkursu w Lahti, okazał się poważniejszy niż przypuszczano. Dzisiaj skoczek został poddany badaniu rezonansem magnetycznym, na podstawie którego zdiagnozowano naruszoną łąkotkę oraz nadwyrężone więzadła w stawie kolanowym.

Zaraz po badaniu MRI, sytuacja 37-letniego skoczka została skonsultowana z jednym z najlepszych chirurgów w Finlandii. Już w najbliższy piątek, Fin zostanie poddany zabiegowi. Okres na jaki sportowiec zostanie wyłączony z treningów, zależeć będzie od powodzenia operacji.


Aleksandra Zadrożna, źródło: iltasanomat.fi
oglądalność: (6338) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Dopiero 8. miejsce? No błagam.
  Owszem, w całym sezonie praktycznie nie miał gorszych miejsc, ale uważam za niesłuszne szufladkowanie zawodników w stylu że lotnik, że dobry na małych skoczniach itp.
  To tak jakbym powiedział, że Stoch nie radzi sobie na normalnych skoczniach, bo w Predazzo w wielkiej formie był siódmy na K-95.

 • anonim

  "wady" Kasai widać na skoczniach małych(normalnych) gdzie bez siły odbicia nie skoczysz daleko.

  Na igrzyskach pomimo genialnej formy na mniejszym obiekcie dopiero 8 miejsce.
  Ahonen bazował na mocy nóg,technicznie nigdy nie był "kozakiem".
  Gdy lata uciekły i siła nóg mniejsza, więc cieżko będzie mu powrócić na szczyt.

 • EmiI profesor

  Wprawdzie jestem "laikiem" w tej sprawie, ale tutaj ciężko porównywać Kasai do Ahonena. Sportowiec w "słusznym" wieku nigdy nie będzie miał takich możliwości fizycznych jak młodzieniaszek. Dlatego powinien się się skupić na elementach które u zawodnika wolniej się starzeją lub wcale się nie starzeją. Kasai lata jak Evensen. Ma chyba najbardziej lotny styl w stawce. Nie ma co się oszukiwać, w tym wieku nie będzie się miało takiej mocy na progu gdy się miało 25 lat. Refleks gwałtownie spada już po ukończeniu 30 roku życia. Trzeba się skupić na czymś innym. Kasai w locie jest idealny a Ahonen dalej skacze tak jak gdy miał 30 lat.

 • Janeman profesor

  I niestety kolejny sezon zmarnowany,a przeciez Janne stac na ukonczenie rywalizacji w pierwszej 20 PŚ, moze nawet w 15.... Tylko zeby nie miał zadnych problemow ze zdrowiem.
  Przykro patrzec jak moj skokowy idool z dawnych lat sie tak męczy.
  @Magda - tak , to był sezon absolutnej dominacji,te czasy juz nie wroca..

 • Magda początkujący
  @adam

  Janne, który ma walczyć na Igrzyskach o medal (o czym mówił jeszcze w trakcie konkursów w Soczi), a kończy w trzeciej dziesiątce, to dla mnie smutny widok, bo pamiętam jego wielki sezon, gdy wygrywał wszystko jak leci, stając się dominatorem, jakiego nie było w skokach jakiś czas. I słowa Adama, że Hannu kazał sobie obiecać, że nie popełni takiego błędu, jak Janne. Po raz pierwszy umiał odejść z klasą. Ale po powrotach czar prysł i z punktu widzenia klasy sportowej moim zdaniem nie było warto.
  Simon ciągle skach, bo wie jasno, co ma jeszcze do osiągnięcia. Nawet, jak mu się nie uda, jest w zupełnie innej sytuacji.
  A dno w skokach fińskich to zupełnie inna historia. Mika, śpisz? Skoki cię potrzebują!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).