Sven Hannawald: "Czuję sie teraz szczęśliwym człowiekiem"

 • 2014-10-10 01:23

Do dziś pozostaje jedynym skoczkiem, który wygrał wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni, mówi się o nim jako o największym rywalu Adama Małysza z początkowego okresu dominacji Polaka na światowych skoczniach, jako o sportowcu, który przełamał pewne tabu dotyczące depresji. Sven Hannawald był gościem wczorajszego odcinka emitowanego na antenie TVN programu "Rozmowy w toku" poświęconego anoreksji u mężczyzn.

W rozmowie z Ewą Drzyzgą były niemiecki skoczek poruszył wiele wątków dotyczących jego kariery, choroby, pasji, obecnego życia. Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty wywiadu ze słynnym triumfatorem 50. TCS.

Hannawald o problemach ze swoją wagą

- Z przyjemnością myślę o tamtych czasach, pomimo tego, że dziś wiem czym to było okupione. Musiałem wtedy pójść drogą na skróty i redukowałem wagę. Sukces w tym sporcie można osiągnąć poprzez trening siłowy i użycie coraz lżejszych materiałów. Próbowałem obu tych sposobów, ale bez sukcesu. W moim przypadku możliwe było tylko schudnięcie.

- Obliczali to naukowcy. Każdy kilogram mniej to metr dalej na małej skoczni. Im większa była skocznia tym bardziej korzystna była redukcja wagi. Na dużej skoczni kilogram mniej oznaczał pięć do dziesięciu metrów dłuższy skok.

- Każdego dnia kiedy widzisz siebie w lustrze przyzwyczajasz się i nie widzisz swojej chudości. Jest takie moje zdjęcie. Wtedy kiedy ono się pojawiło, pojawiły się plotki o mojej anoreksji. Gdybym nie znał siebie i dziś zobaczył to zdjęcie to też bym tak pomyślał. Moja mama oczywiście powiedziała, że powinienem normalnie jeść, ale to do mnie nie docierało.

- Widziałem, że nie mogę powtórzyć swoich wyników, stałem obok siebie samego. Chciałem skakać z jak najniższą wagą, ale byłem coraz słabszy i zbijanie kilogramów nic nie dawało. Wtedy jesteś jak marionetka, która biegnie tak długo, aż dzień się skończy. Nie jesteś człowiekiem, tylko robotem.

O depresji i swojej biografii

- Po tym jak powszechnie wiadomo już było, że mam syndrom wypalenia, że mam depresję to wiele osób, głównie przez moją stronę internetową zwracało się do mnie, mówiło o swoich problemach. Brałem udział w audycjach telewizyjnych i radiowych poświęconych temu problemowi. Mimo że była to już znana szerzej kwestia doszedłem jednak do wniosku, że mogę pomóc wielu ludziom opisując swoje problemy w książce i wesprzeć ich w ten sposób.

O Justynie Kowalczyk

- Sport wyczynowy niesie ze sobą ofiarę i poświęcenie. To, że potrafimy się do czegoś przyznać innym to nie jest złe, to jest coś bardzo pozytywnego. Dla mnie to nie jest osoba drugiej kategorii, ale osoba odnosząca największe zwycięstwo. To wielka rzecz, że potrafiła wyjść z tym do ludzi, że potrafiła się do tego przed sobą i przed innym przyznać.

O swojej obecnej pasji

- Człowiek, który uprawiał taki sport jak ja, w dalszym ciągu potrzebuje adrenaliny i właśnie sport motorowy jest takim, który może to zapewnić. Tak jest też w przypadku Adama Małysza, który również się na to zdecydował. On jeździ po dzikich terenach, ja na stadionie, ale obaj czerpiemy z tego mniej więcej tą samą przyjemność.

- Dla mnie jest to przede wszystkim hobby. Chociaż możliwe, że jeżeli zaliczę kolejne trasy przez kolejne sezony to będzie się to rozrastało w tym kierunku, by myśleć o zwycięstwach w jednych czy drugich zawodach. Musiałbym jednak w to jeszcze bardziej wejść, wrosnąć.

O swoim obecnym życiu

- Tak, czuję się teraz szczęśliwym człowiekiem, ponieważ mogę teraz robić rzeczy, których sobie zawsze odmawiałem, których mi brakowało. Teraz mogę spotykać się z przyjaciółmi, mogę zajmować się moimi pasjami: piłką nożną, samochodami, moim psem. Mam teraz na to wszystko czas. Niczego mi nie brakuje.

- Nie jestem w tej chwili na takim etapie, bym poszukiwał partnerki życiowej i rozglądał się za takową. Zobaczymy, co życie przyniesie, być może kiedyś poznam panią x czy y, ale nie jest to ten moment, żebym jakoś wyglądał przez drzwi i gorączkowo się za taką oglądał.

W tym roku nasz portal przeprowadził obszerny wywiad ze Svenem Hannawaldem po opublikowaniu polskiego tłumaczenia wydanej w ubiegłym roku biografii znakomitego niemieckiego skoczka. Zapis rozmowy można przeczytać tutaj


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5926) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).