Zbigniew Klimowski: "Trzeba kupić czekoladę"

 • 2015-01-09 18:09

Pod nieobecność większości kadrowiczów, opiekę nad Piotrem Żyłą i Aleksandrem Zniszczołem sprawuje Zbigniew Klimowski. Jak asystent Łukasza Kruczka ocenia piątkowe loty na zmodernizowanej skoczni w Bad Mitterndorf?

- Generalnie oceniamy piątkowe skoki pozytywnie. Warunki były dzisiaj trochę zmienne. Olek miał więcej szczęścia w serii kwalifikacyjnej i wykorzystał te warunki. Piotrek jechał w nieco gorszych, ale sam skok był niezły. Jednak potrafi skoczyć lepiej, co udowodnił w drugiej serii treningowej - powiedział 47-latek.

Ze świetnej strony w pierwszej serii zaprezentował się Aleksander Zniszczoł. Członek kadry B od razu pobił swój rekord życiowy z Planicy. Czy czeka go jakaś nagroda? - Jak to robi Jasiu Szturc, za każdy rekord życiowy trzeba kupić czekoladę. Musimy się zatem zatrzymać w sklepie i coś kupić <śmiech>.

Czy zmieniona skocznia Kulm przypadła do gustu naszym rodakom? - Obydwaj lubią latać na skoczniach mamucich. Nie wyobrażaliśmy sobie, aby tu nie wystartować. Uwagę zwraca bardzo wysoki lot na tym obiekcie. Piotrek i Olek cieszą się tymi skokami. Najważniejsze jest to, że sprawia im to przyjemność. Mamy nadzieję, że tak samo będzie w dwóch kolejnych dniach. Liczymy nie tylko na punkty, ale także na to, że będą one dobre.

Organizatorzy PŚ w Bad Mitterndorf straszą potężnym wiatrem. Czy te prognozy nie przerażają naszej ekipy? - Nas przeraziło to, co mówiono na odprawie technicznej. Siła wiatru miała być zdecydowanie większa. Dzisiaj sprawdziły się jednak nasze prognozy.

Korespondencja z Bad Mitterndorf, Tadeusz Mieczyński.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14142) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lestek profesor
  -

  "Mityczna połowa sezonu" dotyczy statystycznego zawodnika. Nie napisałem, że powyższe określenie dotyczyło WSZYSTKICH. Zresztą widzę, że wybrałeś sobie do przedstawienia na forum sezony pasujące Ci do teorii, nie bacząc na lata, w których Nykaenena z czasów świetności brakło na mniej więcej połowie zawodów (81-82, 86-87, 88-89).

  "Zdaje mi się, że Nykaenen startował we wszystkich zawodach."
  I właśnie źle Ci się zdaje...

  Co ciekawe, w porównaniu do kilkunastu ostatnich sezonów (najlepsi często odpuszczali Sapporo + ew. jeszcze jeden weekend) w ostatnim czasie można zaobserwować delikatny nawrót do kultury lat 80., co spowodowane jest zbyt dużą liczbą konkursów PŚ i nadmierną eksploatacją organizmu (Koudelka, Kasai, Ammann, Ito, Bardal), choć nie brak terminatorów z Prevcem na czele. Jeśli w najbliższych latach liczba zawodów w kalendarzu PŚ będzie rosnąć, to i rzadziej obserowować będziemy konkursy ze wszystkimi z topu...

 • anonim
  @ Lestek

  Przykładowe, wybrane statystyki Mattiego Nykaenena

  opuszczenie 3 zawodów na 25 - start w 21 w sezonie 1982-1983
  opuszczenie 7 zawodów na 24 - start w 17 w sezonie 1983-1984
  opuszczenie 3 zawodów na 21 - start w 18 w sezonie 1984-1985
  opuszczenie5 zawodów na 25 - start w 20 w sezonie 1985-1986
  opuszczenie 4 zawodów na 20 - start w 16 w sezonie 1987-1988

  Gdzie jest ta mityczna połowa sezonu?
  Nie odbiega to jakoś od współczesności gdy zawodnicy bardzo często odpuszczają po 2-3 konkursy w Sapporo i z 2 konkursy przed TCS.


 • anonim
  Meggy92

  skakał taki zawodnik to kuzyn Łukasza Kruczka

 • anonim

  Inną sprawą jest czy taki Weissflog by to wytrzymał.
  Ajne lityl uwaga
  Zdaje mi się, że Nykaenen startował we wszystkich zawodach.

 • Meggy92 doświadczony
  Paweł Kruczek

  A propos naszych skoczków, moja pamięć podpowiada mi jeszcze nazwisko niejakiego Pawła Kruczka... Wprawdzie jestem rocznik '92 (jak w nicku) i pierwszy konkurs w życiu widziałam u zarania nowego tysiąclecia (połowa 49. TCS), ale jestem niemal pewna, że obok Łukasza skakał taki zawodnik... Wikipedia mówi tylko, że to drugie imię naszego trenera - ale czy ktoś jeszcze go pamięta? Jak długo skakał, kim był (bratem, kuzynem)? Chyba go nie wymyśliłam sobie ;)...

 • Lestek profesor
  -

  Skoczkowie z lat 80., nawet ci najznakomitsi (Nykaenen, Weissflog) nie mogli przekroczyć bariery 10.000 obecnych pkt. z prostego powodu: za ich czasów zdecydowana większość zawodników olewała połowę zawodów w sezonie. Wybierali sobie, dajmy na to połowę. Jedni startowali poza Europą w grudniu (USA, Kanada, Japonia) i cisnęli też w TCS, inni wtedy dopiero zaczynali. Niektórzy po Turnieju nie startowali aż do MŚ/IO, wracali na konkursy w Skandynawii i Finlandii, inni przeciwnie. Uganiających się za startami w każdym niemal konkursie było bardzo niewielu (Neuper, Bulau...). Ta kultura została Weissflogowi, który w latach 90. nadal skakał średnio w połowie zawodów w sezonie (inni mniej więcej od przełomu lat 80. i 90. w niemal każdych) i przez to nie odebrał nigdy (nigdy!) Kryształowej Kuli za wygraną w PŚ...

  Ahonen cisnął w prawie każdym konkursie przez niemal 20 lat (a i zawodów w kalendarzu mamy teraz więcej), tak samo Małysz i Ammann, duet austryjacki to maszynki do zwycięstw. Kasai - no, wiadomo. Czy Stoch do nich dołączy? Na to potrzeba czasu, zwycięstw i motywacji. Kamil skoki kocha, podczas przymusowej przerwy "usychał" z tęsknoty. Materiał dobry. Co wyjdzie - pażywiom, uwidim...

  Oczywiście taki punktowy gigantyczny wynik jest świadectwem rzadko spotykanej umiejętności utrzymywania się przez lata na szczycie, zupełnie odmiennej od liczenia złotych medali na olimpiadach i czempionatach. Czy ważniejszym? Chyba nie...

 • Stinger profesor
  Damjan Fras

  Tak taki Kasai skakał (skacze) dłużej niż Schmitt ale według mnie to też jest jakieś "osiągnięcie". Zobacz w jakiej formie jest Japończyk mimo tego że jest już po 40... Schmitt raczej nie wielkie szanse miał na taką formę i nawet jeśli skakał by dalej nie byłoby pewne czy by przekroczył te 10 tyś pkt. Poza tym każdy może startować ile chce więc ja nie widzę żadnego problemu.

  Z tego co pamiętam ktoś tutaj nie tak dawno wrzucał taką klasyfikację i były tam uwzględnione inne gwiazdy typu Nykaenen, Weisflogg czy Goldberger i po przeliczeniu na obecną punktację nie przekroczyli 10 tyś pkt. Osobiście nie liczyłem jeszcze wszystkich skoczków ale myślę że można temu komuś (nie pamiętaj nicka) uwierzyć ponieważ po przeliczeniu Goldiego wiem że on na pewno nie przekroczył tej bariery punktowej.

 • anonim
  Stinger

  niby masz racje, ale zobacz Kasai potrzebował 22 sezonów żeby przekroczyć te 10 kafli punktów, Schmitt skakał mniej..
  Poza tym były też kiedyś inne punktacje, przydałoby się zrobić takie coś od początku PŚ, tylko by trzeba było poszperać w starych archiwach a to z pewnością czasochłonne, wiesz do momentu aż wprowadzono obecną punktacje..
  Bo taki Goldberger, Weisfflog, Nykkanen czy Felder na pewno by mieli 10 kafli punktów :)

 • Stinger profesor
  azx

  Tak mnie zastanawia czy Kamil Stoch da radę wejść do wąskiego grona zawodników powyżej 10 000 pkt w PŚ?
  Jak dobrze pamiętam taka grupa składa się w tej chwili z 6 nazwisk, a są to: Ahonen, Małysz, Ammann, Kasai, Schlierenzauer i Morgenstern (o dziwo bez żadnego Niemca i Norwega).
  Jak widać same legendy ale patrząc na Stocha to też już taką legenda jest... Punktów co prawda brakuje mu dalej sporo ale myślę że szansa jest tylko muszą omijać go kontuzje. Mimo wszystko łatwo nie będzie bo jak widać po ilości zawodników wchodzą tam nieliczni.

  To może nie jest najważniejsza statystyka ale warta odnotowania bo pokazuje tak na prawdę siłę skoczka w przeciągu całej kariery. Byle kto takiej ilości punktów nie zgromadzi, ba nawet wielcy tej dyscypliny jak chociażby Schmitt nie dali rady zdobyć takiej ilości punktów.

 • anonim
  apropo często wyśmiewanego przez ignorantów Mateji

  na szybko zsumowałem liczby zdobytych punktów przez całe kariery. Jak widać Mateja a nawet Skupień czy Bachleda nie prezentują się źle biorąc pod uwagę że przyszło im uprawiać ten sport w gorszych dla polskich skoków czasach.
  Małysz 13070
  Stoch 5059
  Żyła 1336
  Kot 973
  Mateja 754
  Skupień 404
  Ziobro 346
  Hula 252
  Kubacki 249
  K. Miętus 222
  Bachleda 179
  Murańka 174
  Biegun 145
  Ł. Rutkowski 108
  Zniszczoł 76
  Śliż 55
  Kruczek 32
  T. Tajner 22
  G. Miętus 20
  Pochwała 17
  M. Rutkowski 17
  W. Tajner 9
  Długopolski 6
  Byrt 2

 • anonim
  Mateja

  Heh, stereotypowe podejście do Roberta, to już Kruczek gorzej sobie radził na mamutach (personal best 186m), a to bezustanne wypominanie Matei czy jak niektórzy wolą Kapitanowi Grawitacja słabych startów już od dawna nie jest śmieszne...

 • PGr weteran
  Jest zabawa...

  Fajne wypowiedzi po dzisiejszym dniu, radocha z latania, pozytywne nastawienie, będzie luz w "D" i będą wyniki...
  Mimo odpuszczenia tego konkursu przez większość sztabu/kadry, zapowiada się najbardziej pozytywny start w tym sezonie.

 • anonim
  @kumshot

  Oj, Ty śmieszku! :D

  Akurat Mateja przyłożył się do naszych lotów dość znaczącym osiągnięciem, ale to już Ci @Sokół i Pono napisał.

 • Stinger profesor
  kumshot

  Niby z jakiej racji miał Mateja polecieć na Kulm skoro jego skoczkowi startują w PK i FC?
  Poza tym nie wiem czy się śmiejesz z Matei ale to pierwszy Polak który skoczył 200 metrów. Lotnikiem nigdy nie był a za jego skakania takich wielkich mamutów nie było więc i nie miał za bardzo jak wyśrubować życiówki.

 • anonim
  KLIMOWSKI? MATEJA LEPSZY FACHOWIEC!

  merytorycznky , kompetentny, doswiadczony, znajacy jezyki obce, mlody, na czasie z nowinkami technicznymi, dobry kontakt z zawodnikami. Takiego trenera zazdrsci nam caly swiat a nawet europa!

 • anonim
  @ kumshot

  Chodzi ci o to, że pan Mateja był pierwszym polskim skoczkiem, który przekroczył na mamucie magiczne 200 metrów? Rzeczywiście, dość dobrze skakał.

 • MSad_ profesor
  Klimowski

  mówi ze na tej skoczni jest wysoki lot. Ok ale przy jakimś bledzie w powietrzu upadek bedzie bardziej bolesny.

 • anonim
  ---

  Pierwszy raz widzę tego pana :> Ale jest pozytywny.
  Szkoda ze Mateja nie przyjechal popatrzeć.
  Niektóre skoki na odległości które uzyskiwał jak jeszcze skakał ma Mamutach. AZ się lrzka w oku kręci :')

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).