Ahonen najlepszy w Lahti

 • 2015-01-11 01:18

W fińskim Lahti w sobotę rozegrano kolejne zawody z cyklu Veikkaus Cup. W rywalizacji seniorów zdecydowanie najlepszy był Janne Ahonen, który pokonał swoich rodaków walczących niedawno w Turnieju Czterech Skoczni.

Konkurs OPEN:

Kategoria OPEN, Lahti (HS 130); 11.01.2015
Lp. Zawodnik Odl.1 Odl.2 Nota
1 AHONEN Janne 122.0 122.5 254.0
2 NIEMI Sami 116.0 121.0 238.5
3 KOIVURANTA Anssi 118.5 118.0 237.6
4 OLLI Harri 110.5 119.0 223.0
5 YLITAPIO Santeri 110.0 120.0 219.9
6 AALTO Antti 111.0 116.0 212.0
7 HEISKANEN Sami 109.0 114.0 206.3
8 NOUSIAINEN Eetu 110.0 111.0 203.2
9 VAENSKAE Elias 109.0 111.0 199.4
10 MUOTKA Olli 107.0 111.5 199.2

Niespełna 38-letni Janne Ahonen udowadnia, iż jego dyspozycja po kontuzji jest coraz lepsza. Uczestnik sześciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich zdeklasował swoich rodaków. Na dużej skoczni w Lahti (HS 130), Ahonen uzyskał 122 metry oraz 122,5 metra. Drugi ze stratą 15,5 pkt był Sami Niemi (116 i 121 metrów). Smak podium uzupełnił Anssi Koivuranta (118,5 metra oraz 118 metrów). Warto dodać, iż Niemi oraz Koivuranta reprezentowali swój kraj podczas 63. Turnieju Czterech Skoczni.

Tuż za czołową trojką znalazł się Harri Olli. Wicemistrz świata z 2007 skoczył 110,5 metra oraz 119 metrów. Rywalizowało 28 skoczków.

Legendarny Fin oświadczył jednak, iż mimo zwycięstwa nie zamierza jeszcze powracać do Pucharu Świata. Jego głównym celem są Mistrzostwa Świata w szwedzkim Falun. Niedzielne zawody są zagrożone. Meteorolodzy przewidują bowiem silny wiatr oraz intensywne opady śniegu.

Kategoria U20:

Pozostałe trzy kategorie rozegrano na zmodernizowanej skoczni HS 100. Wśród skoczków do lat 20 triumfował Eetu Nousiainen. 17-latek dwukrotnie kończył lot na 92. metrze. O sporym pechu może mówić Antti Aalto. 19-latek skoczył 96 i 91 metrów, jednak problemy przy lądowaniu w serii finałowej kosztowały go sporo punktów. Trzecia pozycja dla Eliasa Vaenskae (91 metrów i 89,5 metra).

Kategoria U18:

W najmłodszej kategorii na najwyższym stopniu podium stanął Joni Markkanen (91,5 metra oraz 95 metrów). Za jego plecami ze znaczną stratą znaleźli się: Niko Loeytaeinen (88 metrów i 88,5 metra) oraz Pyry Ruikka (dwukrotnie 87,5 metra).

Kategoria kobiet:

Na normalnej skoczni w Lahti odbyły się także zawody pań. Na starcie zjawiły się tylko trzy skoczkinie. Wygrała Susanna Forsstroem (78 metrów i 86,5 metra) przed dwoma Estonkami: Annemari Bendi (64 i 65 metrów) oraz Sandrą Sillaste (59 metrów i 57,5 metra).


Dominik Formela, źródło: lahdenhiihtoseura.fi + ess.fi
oglądalność: (5732) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  "Smak podium uzupełnił Anssi Koivuranta"

  Co zrobił ???

 • Stinger profesor

  Ahonen dość wyraźnie pokonał Niemiego i Koivurantę a więc skoczków skaczących w PŚ i czasem punktujących. Myślę że poziom Ahonena to już TOP 30 w PŚ. Oczywiście takie konkursy rządzą się swoimi prawami ale po tak długim treningu Janne musi tą formę mieć lepszą. Przypomnę że Fin już punktował w Kuusamo na PŚ.

 • anonim
  Żenada

  Czy szanowni autorzy czytają swój tekst przed wysłaniem? Większość artykułów zawiera jakiś błąd, teraz to: "Smak podium uzupełnił Anssi Koivuranta (118,5 metra oraz 118 metrów)." - nie wiem czy się śmiać, czy płakać...

 • anonim
  Jak widać Lepistoe to jednak cudotwórca.

  Poziom fatalny, ale forma Ahonena pewnie na TOP 30 PŚ. Nareszcie.

 • HKS początkujący

  Jak zobaczyłem wyniki to myślałem, że w Polsce się pojawi. Ciekawa taktyka... Sapporo mógłby sobie odpuścić ale wpaść na chwile do Polski mu nie zaszkodzi;)

 • anonim
  Ciekawa strategia

  Ciekawa strategia Ahonena. Wydaje się w jego sytuacji być dosyć dobrą drogą, aby odpuścić jeszcze PŚ. W najbliższe 2 tygodnie mamy mimo wszystko dosyć wyczerpujący cykl zawodów w Polsce (3 konkursy w 1 tydzień), a potem Sapporo, gdzie podróż zawsze w jakiś sposób wyczerpuje. Nie zdziwie się jak zobaczymy Ahonena dopiero w Willingen, albo i nawet w Neustadt.

 • anonim
  Muotka

  bez formy, szkoda, bo to jeden z moich ulubionych fińskich skoczków, zaraz za Larintoe i Ollim, który jak widać radzi sobie coraz lepiej, mam nadzieje, że nie długo będzie można zobaczyć Olliego w PŚ

 • anonim

  Janne wracaj do PŚ, stara gwardia skoczków sie rozsypała

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).