Okiem Samozwańczego Autorytetu: Ciężkie dzwony

 • 2015-02-23 01:07

Za nami pierwsza część tryptyku pod tytułem "Zmagania mężnych a nadobnych polskich skoczków na skoczniach szwedzkich o mistrzostwo świata wojujących" autorstwa Astorii Historii i Tadka Przypadka. Albo używając innej poetyki – za nami rosół, przed nami schabowy i kompot. Że kompot jest cienki? Wolę napisać "kompot" niż "musztarda po obiedzie".

Marek Rudziński komentując dla TVP konkurs na skoczni HS 100, przyznał, że podziwia szwajcarskich kibiców, którzy taszczą ze sobą na skocznię ciężkie dzwony. Ja pochylę się nad tymi, którzy w konkursie zaliczyli ciężkie dzwony. Najpierw jednak zadbajmy o nastrój.

Zacznijmy od własnego podwórka. Ciężkiego dzwona (spokojnie szacuję – Zygmunt) zaliczył oczywiście Kamil Stoch. Mistrz Świata z Val di Fiemme i podwójny medalista olimpijski z Soczi był przed imprezą w gronie kandydatów do medali. Już na treningach było widać, że mniejsza Lugnet mu nie siadła. Ale po skoku w serii próbnej wydawać się mogło, że stać go na coś więcej, niż 17. miejsce. Nie licząc konkursu na skoczni normalnej w Oberstdorfie (w 2005), gdy Kamil nie zakwalifikował się w ogóle do konkursu, jest to jego najsłabszy występ na mniejszym obiekcie na mistrzostwach świata. W Libercu był czwarty, w Oslo szósty, w Predazzo ósmy, w Sapporo 13. Dwa lata temu po ósmym miejscu na skoczni normalnej przyszedł medal na dużej. W debiucie w Oberstdorfie na skoczni dużej też poszło mu lepiej niż na normalnej. W poprzednich trzech przypadkach to na mniejszym obiekcie zaliczał lepszy występ. Byłbym więc ostrożny z pocieszaniem się nie mającym oparcia w faktach twierdzeniem, że na dużych skoczniach Kamil skacze lepiej, niż na normalnych. Natomiast pocieszałbym się tym, że przecież forma Kamila tej zimy naprawdę pozwala liczyć na medal, nawet ten najcenniejszy. Że większą Lugnet zna lepiej, że rok temu zajął na niej czwarte miejsce, więc na pewno pasuje mu lepiej, niż nieznana do tej pory K90. Kamil to wielki skoczek, profesjonalista pełną gębą, człowiek, który wie, jak przygotować się do wielkiej imprezy. Jak powiedział trener Łukasz Kruczek – od poniedziałku reset i nowy rozdział.

Piotr Żyła. To już licheńska Maryja Bogurodzica. To już jego czwarty czempionat i wydawało się, że stać go wreszcie na taki wynik, którym się będzie można pochwalić. W kilku skokach treningowych pokazał, że stać go na nawiązanie walki z czołówką, w pierwszej serii zepsuł skok i nie awansował do drugiej. Powtarza się historia z Soczi. Tamtej zimy Wewiór był w niezłej formie, ale na głównej imprezie sezonu rozczarował kibiców i samego siebie. Gdy spojrzymy na jego dotychczasowe występy na MŚ to słabiej na skoczni normalnej poszło mu tylko w Sapporo. I tu nie można tracić nadziei. Piotrka wciąż stać na bardzo dobre skoki. Trzeba tylko zachować chłodną głowę w kolejnych konkursach.

Peter Prevc. Dla niego Dzwon Życzeń z wyspy na Jeziorze Bled. Żelazny kandydat do medalu, jeszcze na półmetku miał szansę na zgarnięcie choćby brązu. Ostatecznie trzynasty. Zarówno z Val di Fiemme jak i Soczi wywoził po dwa indywidualne medale, choć ani jednego złotego. Z Falun nie wywiezie nawet tyle. Może jak uderzy w Dzwon Życzeń i zażyczy sobie złota, to w końcu mu kiedyś wyjdzie? Co więcej, nagle marnie zaczęły wyglądać szanse na medal drużynowy Słowenii. Tej przyznajemy zbiorowe dzwony z kościoła św. Jerzego w Piran. Znów przed imprezą wyglądają mocno, a w sobotnim konkursie – pogrom. Prevc był najwyżej sklasyfikowanym Słoweńcem, Dezman i Damjan na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki a Tepes poza finałem.

Noriaki Kasai. Dla najstarszego skoczka w stawce – najstarszy na świecie wciąż działający dzwon Okikicho w klasztorze Myōshin-ji. Dla wiekowego samuraja są to dwunaste mistrzostwa w karierze, piąte w krajach nordyckich, drugie w Falun. Na skoczni normalnej zajął identyczne miejsce, jak dwa lata temu w Val di Fiemme (w włoskim kurorcie Kasai zaliczył już trzy czempionaty) ale przecież tej zimy jest w formie pozwalającej mu walczyć o wyższe cele niż dwa lata temu. Brak awansu do drugiej serii zawodnika tak regularnego (w Pucharze Świata tylko trzy razy wypadał tej zimy z pierwszej dziesiątki i nie spadał poniżej 17. miejsca) to lekki szok.

Simon Ammann. Dla niego krowi dzwonek, taki sam, jaki noszą na skocznię jego kibice. Konkurs zakończył oczko nad Stochem i choć zaliczał się do faworytów, to jednak jego akcje nie stały tak wysoko jak choćby Prevca. Trudno jednak uważać, że ten wynik nie był dla Harrego Pottera czymś innym, niż tylko wielkim rozczarowaniem.

Dmitrij Wasiljew. Car Kołokoł. Bezdyskusyjnie. 254 metry (choć nieustane) w Vikersund i szóste miejsce w jednym z konkursów tamże, a w Szwecji przegrał z Hlavą, Choi’em, Bresadolą i Peierem, nie wspominając o Zografskim i obydwu Francuzach. Dima nie był może faworytem do medalu, więc nie spadał z tak wysokiego konia jak wymienieni wyżej, ale za to upadł najniżej…

Specjalne dzwony dla wszelkiej maści typujących, jasnowidzów, przepowiadaczy przyszłości i obstawiających u bukmacherów. Velta Mistrzem Świata??? (Tak jak srebrny medal w Vikersund trzy lata temu był jego pierwszym miejscem na podium w poważnych zawodach, wliczając PŚ i LGP, tak tytuł w Falun jest jego pierwszym zwycięstwem. Być może dzięki temu Włodzimierz Szaranowicz nie pomyli go już z Rune Holtą.) Prevc bez medalu?? Kasai, Żyła i Wasiljew bez awansu do drugiej serii? Schlierenzauer w trzeciej dziesiątce? Ziobro i Takeuchi w pierwszej? W dodatku ten drugi najlepszy z Japończyków? Ahonen przed Stochem i Ammannem? Pogrom Austriaków (poza Kraftem) i Słoweńców?
Panie, wyłącz pan te science fiction, my tu skoki przyszli oglądać!

No i na końcu dzwon dla mnie. Tym bowiem jest dla moich prywatnych odczuć zwycięstwo Rune Velty. Gorzej by było chyba tylko wtedy gdyby wygrał Morassi...

Żeby nie było tak ponuro, wspomnijmy na koniec o czymś radosnym. Janek Ziobro! El resultado historico! W debiucie! Na przekór wszystkiemu! Janek pozostawił w pokonanym polu nie byle kogo i nie byle komu dał się wyprzedzić. Dla Janka zamiast dzwonu fanfary i oby tylko tak dalej!

Cytat zupełnie na temat:
Piotr Żyła: "Nudno, ciemno i wieje, więc trzeba skakać"
Nie ma tu nikogo, z kim by można zgrzeszyć. I puchają puchacze...

Cytat zupełnie nie na temat:

"We'd fight with the Gods for our dreams
Where paradise falls, eternity screams"

***
Felieton jest z założenia tekstem subiektywnym i wyraża osobistą opinię autora, nie stanowiąc oficjalnego stanowiska redakcji. Przed przeczytaniem tekstu zapoznaj się z treścią oświadczenia dołączonego do artykułu, bądź skonsultuj się ze słownikiem i satyrykiem, gdyż teksty z cyklu "Okiem Samozwańczego Autorytetu" stosowane bez poczucia humoru zagrażają Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny - Marcin Hetnał, skijumping.pl. Przeciwwskazania - nadwrażliwość na stosowanie językowych ozdobników i żartowanie sobie z innych lub siebie. Nieumiejętność odczytywania ironii. Nadkwasota. Zrzędliwość. Złośliwość. Przewlekłe ponuractwo. Funkcjonalny i wtórny analfabetyzm. Działania niepożądane: głupie komentarze i wytykanie literówek. Działania pożądane - mądre komentarze, wytykanie błędów merytorycznych i podawanie ciekawostek zainspirowanych tekstem.

Peter PrevcPeter Prevc
Piotr ŻyłaPiotr Żyła
Noriaki KasaiNoriaki Kasai
Simon AmmannSimon Ammann
Dmitrij WasiljewDmitrij Wasiljew
Jan ZiobroJan Ziobro

Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10927) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  Kolejny bardzo dobry artykuł.
  Co do Kamila Stocha to rzeczywiście zaliczył dzwon no ale z drugiej strony nie da się non stop wygrywać.
  Czasem trzeba przegrać by na nowo się zmobilizować.
  Kamil na pewno teraz ma tą sportową złość i będzie chciał wszystkim udowodnić że skocznia normalna to tylko wypadek przy pracy.

 • MarcinBB redaktor
  odpowiedzi 4

  @Spoko
  Dla mnie to w efekcie jedno i to samo. Byli w megaformie mogli zgarnąć dwa medale, a zgarnęli po jednym. W mojej opinii i tu i tam nie poradzili sobie ze skocznią. Na pewno w porównaniu z tymi, kórzy wszystkie skoki na danym obiekcie mieli na czołówkę i w konkursie odpalili dwie bomby. Tylko ci zawodnicy tak naprawde sobie poradzili.
  Natomiast owszem, widzę różnicę między tym, że zawodnik psuje tylko jeden skok i przez ten jeden skok traci medal, a tym, że wiekszość skoków na danej skoczni jest kiepska, bo sobie na niej nie radzi. Tylko że nie przekłada sie to na wynik - wynik jest w efekcie taki sam. I niekoniecznie jest to dla mnie podstawa, by wieszczyć spadek formy. Co innego spadek formy a co jednego niemożność poradzenia sobie na jednym, konkretnym obiekcie. Zresztą jesteśmy już po pierwszych treningach na dużej i chyba jednak Stoch tej formy nie stracił. Chociaż wobec absencji tak wielu czołowych skoczków nie popadałbym jeszcze w hurraoptymizm. Ok, na tych treningach Stoch był w czołówce ale czy nadal by w niej był, gdyby skakali trzej medaliści oraz Kasai, Koudelka i Bardal? I ile metrów by do nich stracił, gdyby go ewentualnie wyprzedzili?
  To są pytania, na które na razie nie znamy odpowiedzi. Ale dlatego też za wcześnie na wieszczenie straty formy.
  @DamjanFras
  pepelusz Ci to ładnie rozpisał z cyferkami, istnieje coś taiego jak rachunek prawdopodobieństwa. Nie jest to bynajmniej argument z pupy, ja mam prawo do moich spekulacji a Ty do swoich. Wyśmiewać Twoich nie zamierzam, ale czytelnicy mogą ocenić moje i Twoje argumenty na ten temat. Wystarczy popatrzeć ilu Niemców, Norwegów, Słoweńców i Austriaków jest obecnie wyżej niż Klimek w klasyfikacji generalnej - czytaj w przeciągu sezonu utrzymywało wyższą formę, ergo - istnieje duże prawdopodobieństwo, że by go wyprzedziło.
  "Serio dla Ciebie złoto jakiegoś Lamy Chappuis, albo Rhoadsa, albo nie wiem Muminova i Nordina byłoby mniejszą niespodzianką niż złoto Velty ??
  No chyba nie.."
  Nie mam bladego pojęcia skąd Ty coś takiego wyczytałeś, ale chyba nie z mojego felietonu?
  pzdr

 • wikidajlo weteran
  1 trening

  tak powinno podium wygladac

 • anonim
  Cóż się stało z okiem?

  Cienki ten artykuł jak forma wiewióra ani to dowcipne ani odkrywcze raczej można powiedzieć cienki jak polsilver

 • Saymon19 weteran
  @Franc Damian

  Velta też MŚ nie miał być...

 • DamjanFras doświadczony
  -

  Saymon91 zapisz sobie zapisz, ja sobie zapisze też jak kiedyś Ty będziesz miał rację, ale nigdy się to nie zdarzy...

 • Saymon19 weteran
  jakdelw12

  Faktycznie to jakieś święto lasu - @DamjanFrans ma rację, chyba sobie to zapiszę, bo szybko powtórki nie będzie...

 • jakledw12 weteran

  @DamjanFras

  Mam to samo zdanie.. Żadne Pungertary, Poppingery by nie wyprzedziły Klimka... Ewentualnie tak jak mówisz, Eisenbichler i Neumayer... "20" i tak i tak.

 • Saymon19 weteran

  Coś mi się zdaje, że ja też będę musiał pod swymi postami dodawać takie oświadczenia...

 • fan początkujący

  Tekeuchi i Ito są jednymi z najlepszych Japończyków radzących sobie świetnie na takich obiektach.To że Szaranowicz robi bez przerwy z Ito przedniowiatrowca (z reszta nie tylko on) ma duze skocznie to nie oznacza ze ma racje.Takeuchi nie raz juz pokazał ze na mniejszych skoczniach czuje sie bardzo dobrze a w mixie 2 lata temu byl czołową postacią i dzięki niemu Japonia zawdzięcza złoto.Wiadomo że Takeuchi zwlaszcza w formie bedzie sie tu liczył.

 • anonim
  Można na to spojrzeć tak, że...

  ...Stoch w konkursie skakał za nazwisko. Kubacki był lepszy na treningach.

 • anonim
  do autora

  Panie Marcinie, czy ma Pan cos osobistego do Rune Velty? Bo nie rozumiem, moim zdaniem należało sie chlopakowi, trafił isealnie z formą i wygrał, wątpię, zeby to byl przypadek...

 • Xonton początkujący
  Btw.

  Co do tego wielkiego wyciskania Słoweńców, to chciałbym zauważyć, jak może już ktoś wcześniej zrobił, ale nie kojarzę, że Piotrek Żyła też nie odpuścił żadnego konkursu.

  Ba, odpuścił chyba tylko dwie serie próbne i raz nie wszedł do '30'

 • Xonton początkujący
  Taku

  Takeuchi w dziesiątce na normalnej skoczni to raczej nic niezwykłego. Na takich obiektach zawsze jest mocny.

 • anonim

  Nie rozumiem tych wszystkich osób (jak i samego trenera) którzy sądzą że Kamil na normalnej skoczni jest zawsze lepszy niż na małej. To tak jakby nie pamiętać o ile pktów wyprzedził na IO Prevca (prawie 13. Tak, prawie 13 na małej skoczni, a jak wszyscy wiemy to przepaść). Nie wiem czy chodziło o słabe rozpoznanie skoczni, może ona mu faktycznie nie leżała, może jednak powoli przydałby się jakiś powiew nowej siły (ciekawe jaki będzie ruch po sezonie w stronę Kruczka)...
  jestem ciekawa dzisiejszej serii treningowej. Mam nadzieję że się odbędzie i w miarę równych warunkach.

 • Major_Kuprich profesor
  Klasyfikacja MŚ w Falun, stan na 23.02

  Indywidualnie:
  1. Carina Vogt ( GER ) 25 pkt ( 20 + 5 )
  2. Rune Velta ( NOR ) 23 pkt ( 20 + 3 )
  3. Severin Freund ( GER ) 15 pkt ( 10 + 5 )
  4. Yuki Ito ( JAP ) 11 pkt ( 10 + 1 )
  5. Stefan Kraft ( AUS ) 5 pkt ( 5 + 0 )
  5. Daniela Iraschko Strolz ( AUS ) 5 pkt ( 5 + 0 )
  5. Richard Freitag ( GER ) 5 pkt ( 0 + 5 )
  5. Katharina Althaus ( GER ) 5 pkt ( 0 + 5 )
  9. Anders Bardal ( NOR ) 3 pkt ( 0 + 3 )
  9. Maren Lundby ( NOR ) 3 pkt ( 0 + 3 )
  9. Line Jahr ( NOR ) 3 pkt ( 0 + 3 )
  12. Sarah Takanashi ( JAP ) 1 pkt ( 0 + 1 )
  12. Taku Takeuchi ( JAP ) 1 pkt ( 0 + 1 )
  12. Noriaki Kasai ( JAP ) 1 pkt ( 0 + 1 )

  Drużynowo:
  1. Niemcy 50 pkt
  2. Norwegia 32 pkt
  3. Japonia 14 pkt
  4. Austria 10 pkt

  Zasady punktacji:
  Indywidualny 1 - 20 pkt, 2 - 10 pkt, 3 - 5 pkt
  Mieszany 1 - 5 pkt, 2 - 3 pkt, 3 - 1 pkt
  Drużynowy 1 - 10 pkt, 2 - 5 pkt, 3 - 3 pkt

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  O, a np w tamtym sezonie w Falun na dużej skoczni Stoch był nadal w świetnej formie, a i tak zdarzył mu się słabszy skok w pierwszej serii, dopiero w drugiej skoczył super. Podobnie w Soczi podczas konkursu drużynowego, też przydarzył się mu słabszy skok. Bycie w formie raczej nie wyklucza tak całkowicie tego, że od czasu do czasu zdarza się skoczyć słabiej.

 • anonim

  @erytrocyt_ka
  "Dlaczego jesteś taki pewny tego, że słabszy występ Stocha nie był wypadkiem przy pracy, tylko efektem spadku formy, który tak jednoznacznie zakładasz"

  Wypadek przy pracy moze byc jeden slabszy skok. Tak bylo u Piotrka i Noriekiego. Na treningach skakali na Top 10.
  Stoch nie mial ani jednego dobrego skoku na 7 skokow. Nawet ten z probnej nie byl taki dobry przes ladowanie. To jest brak formy.
  Spadek formy -> np z 7 skokow 6 slabe
  Wypadek przy pracy -> np z 7 skokow 1 slaby

  @MarcinBB
  Malysz byl 4. w Sapporo na duzej skoczni.
  Stoch w Predazzo byl 2. po pierwszej serii i niestety zepsul 2. skok (wypadek przy pracy)
  Dlatego bym nie powiedzial ze oni sobie nie poradzili z skocznia.

  Jak by Stoch w sobote byl 4. lub 2. po pierwszej serii to bym nie gadal ze nie ma formy. Ale on z 7 skokow 6 razy nie byl w top 10 i pare razy nawet nie byl w top 20.

 • DamjanFras doświadczony
  -

  Do komentarza z odpowiedzi nr 1 :
  nie mogę haha|
  Panie Marcinie, a skad wiesz, że jak byśmy doliczyli tych kilku Austryjaków, Norwegów, Niemców, Słoweńców to Klimek by wypadł z 20 ??
  Wyprzedzili by go tylko Eisenbichler i Neumayer, i to być może, żadne Auty, żadni Słoweńcy, ani Norwegowie ..
  Skąd wy to bierzecie ??
  Hetnał, jaki Słoweniec by wyprzedził Klimka ??
  Pungertar, Kranjec, Naglic czy kto ??
  Klimek był słabszy tylko od Prevca, lepszy od reszty Słoweńców, więc jakoś nie wydaje mi się, że inni Słoweńcy by go wyprzedzili, tak samo z Autami zresztą..
  Norwegowie ??
  Ok, Forfang jakby nie dsq, Sjoeen na pewno nie, zostało by im jedno miejsce, to hmm Hilde, Stjernen ??
  Raczej nie..
  Jak mówię, tylko Neuma i Eisen, więc miejsce w 20 by było..
  A jak pan chce nadal twierdzić, że by więcej zawodników go wyprzedziło, to ja również dobrze, mogę sobie powiedzieć, że Ci wszyscy co się nie dostali do kadr ( tak te Pungertary, Naglice, Tochimota, Fettnery itp ) by wyprzedzili Velte i nie stanął by na podium..
  Argument z pupy panie Hetnał..
  ----------------------------------------
  Teraz co do artykułu
  Jak zwykle dobrze napisany, chociaż z kilkoma nie zrozumiałymi wstawkami, jak to o Velcie, czy o Prevcu..
  Gdyby Prevc nie odpuścił pierwszego dnia treningu miałby tutaj medal, co pokazał wczorajszy mikst..
  Velta - może i zaskoczenie, ale na pewno był wśród możliwych " niespodzianek ".. Moze nie do złota, ale do medalu na pewno..
  Serio dla Ciebie złoto jakiegoś Lamy Chappuis, albo Rhoadsa, albo nie wiem Muminova i Nordina byłoby mniejszą niespodzianką niż złoto Velty ??
  No chyba nie..
  Do reszty nie mam zastrzeżeń, dobrze napisane i fajny koncept z dzwonami :)
  Pozdro..

 • MarcinBB redaktor
  @pepeleusz

  Jeśli Kamilowi brakuje mocy, skąd skok w próbnej, który jako jedyny wyraźnie odstawał od reszty skoków?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).