Molnar i Voros mistrzami Węgier

 • 2015-11-18 22:14

Już w piątek rozpocznie się po raz kolejny rywalizacja o Puchar Świata, a w Finlandii już kilka dni temu zianaugurowano sezon zimowy krajowymi zawodami. Zanim jednak na dobre rozpocznie się skakanie na śniegu, dotarły do nas ostatnie echa sezonu letniego – o krajowe tytuły walczyli bowiem Węgrzy.

"Madziarzy", którzy, dzięki heroicznej wręcz walce o zachowanie skokowych tradycji grupy pasjonatów z miejscowości Kőszeg, starają się chociaż częściowo nawiązać do wyników osiąganych przez swoich rodaków za czasów László Fischera (jedynego Węgra, który dotąd punktował w Pucharze Świata). Póki co jednak są dalecy od tego celu i na arenie międzynarodowej spełniają regularnie rolę "kopciuszka", dla którego sam udział w zawodach jest swego rodzaju osiągnięciem. Czy uda im się zmienić ten stan rzeczy? Czas pokaże, ale od jakiegoś czasu w węgierskich skokach zaczęło się dziać jakby nieco lepiej, a grupka młodych skoczków z tego kraju coraz częściej ma okazję trenować na zagranicznych obiektach, tym samym nadrabiając zaległości wynikające z braku odpowiednio dużych i nowoczesnych skoczni w swojej ojczyźnie. Jednym z miejsc, gdzie wyjeżdżają najczęściej jest słoweńska Planica.

Tam też 30 października br. Węgrzy przeprowadzili swoje mistrzostwa kraju. Tym samym był to powrót do przerwanej tradycji, bowiem ostatni raz seniorski tytuł mistrzowski wśród mężczyzn przyznano w tym kraju w 2013 roku, gdy Ármin Csukovics wygrał kuriozalne zawody, w których oprócz niego na starcie pojawiło się tylko dwóch... Austriaków, startujących rzecz jasna poza konkurencją i nie mogących otrzymać medali. Zresztą to nie jedyny taki przypadek w najnowszej historii tej imprezy – żeby znaleźć mistrzostwa Węgier, w których u seniorów rozdano komplet medali trzeba się bowiem cofnąć aż do... 2009 roku. Z kolei wśród pań ostatni raz zawody mistrzowskie rozegrano w 2011 roku, gdy na podium stanęły Szandra Szilágyi (siostra Ákosa, który w 2013 roku wystartował w mistrzostwach świata) i Bianka Csukovics (siostra wspominanego już Ármina).

Tym razem wśród pań konkurencja była... jeszcze mniejsza. Do kategorii seniorskiej bowiem zgłosiła się tylko Virág Vörös, która na skoczni K-56 dwukrotnie lądowała w okolicach punktu konstrukcyjnego (56 i 55,5 metra), a na obiekcie K-72 skakała nieco bliżej od tego punktu (67 i 70 metrów). Węgierska jedynaczka, która tego lata jako pierwsza zawodniczka z tego kraju stanęła na podium oficjalnych kobiecych zawodów międzynarodowych rozgrywanych pod egidą FIS'u (w Pucharze Karpat w Rasnovie, gdzie raz była driga, a w klasyfikacji generalnej tego cyklu zajmuje 3. pozycję) prawdopodobnie będzie musiała jeszcze długo poczekać zanim na arenie krajowej pojawią się dla niej rywalki – pozostałe jej koleżanki, które w Planicy startowały w młodszej kategorii wiekowej urodziły się bowiem w 2005 i 2006 roku.

Z kolei wśród mężczyzn na mniejszej skoczni (K-56) pojawiła się największa od wielu lat liczba zawodników – w konkursie wzięło bowiem udział 6 skoczków, choć 2 z nich startuje już tylko w kategorii weteranów. Mistrzowski tytuł trafił w ręce Kristófa Molnára (57 i 56 metrów), który o 14 punktów wyprzedził swojego młodszego brata, Flóriána (54 i 54 metry). Skład podium uzupełnił uczestnik tegorocznych mistrzostw świata – Péter Kelemen (51 i 51 metry). Na starcie stanęli również Péter Tuczai (4. pozycja), który w latach 1994-2004 wielokrotnie próbował swoich sił w Pucharze Kontynentalnym, młodszy brat Pétera Kelemena – Dávid (5. miejsce) i ich ojciec – Tamás (6. pozycja). Jak widać po nazwiskach węgierskie skoki to wyjątkowo rodzinny sport – a warto dodać jeszcze, że Kristóf i Flórián to synowie obecnego trenera węgierskiej kadry – László, a rodzeństwo Kelemenów (swoję przygodę ze skokami zaczął także najmłodszy z trójki – Zalán) to już trzecie pokolenie w rodzinie, które uprawia tę dyscyplinę – oprócz wspomnianego już ojca skakał również ich dziadek – Zoltán (mistrz kraju z 1980 roku z większej skoczni, wielokrotny uczestnik konkursów Pucharu Świata, czy Europy).

Z kolei na większym obiekcie (K-72), poza ubyciem z listy wyników Dávida i Tamása Kelemenów, właściwie... nic się nie zmieniło. Kolejność pierwszej czwórki była bowiem dokładnie taka sama: złoto zdobył Kristóf Molnár (70 i 72 metry), srebro Flórián Molnár (68 i 68 metrów), brąz Péter Kelemen (64 i 65 metrów), a ostatnie, czwarte miejsce zajął Péter Tuczai (56 i 58 metrów).

W młodszych kategoriach zwyciężali: Dávid Kelemen (chłopcy starsi, K-28), Isabella Tuczai (córka Pétera; dziewczęta, K-28) i Zalán Kelemen (chłopcy młodsi, K-15).

Pełne wyniki dostępne są >>>TUTAJ<<<.

Paweł Borkowski, źródło: skihungary.hu

oglądalność: (4554) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • jma weteran
  Nie czarujmy się

  Dziś talent to za mało. Na Węgrzech trzeba mieć wielki talent i rodziców, którzy sporo zainwestują. Nawet taki Diethart z Austrii wybił się głównie dzięki rodzicom, gdyż pechowo mieszkał daleko od gór. A jeździł na treningi regularnie. A bratankowie odwiedzają "normalne" skocznie od wielkiego dzwonu. Przy jako takim zaparciu mają szansę punktować w FIS Cupach. A i to niewielkie. Takie są realia. Ale kciuki trzeba trzymać :)

 • pepeleusz początkujący

  Markuss Vinogradovs rocznik 2002 - w wieku 9 kat skakał w zawodach na HS-100 , swego czasu top 10 tego rocznika na świecie, potem coraz słabszy i rzadko startujący (tak że nie wiedziałem czy jeszcze skacze)choć w sierpniu pokazał się w Polsce (fatalny poziom)

 • anonim

  Winogradovs ... Coś jakby kojarzę, a myślałem, że Nezhborts to jedyny co przebił się nad poziom który warto wspominać czyli, umownie, K-30. Podaj rocznik gościa i co się z nim stało?

 • pepeleusz początkujący

  Florian Molnar to od dawna duży talent, ale oby nie skończył jak Łotysz Winogradovs. Tan Zalan Kelemen z rocznika 2008 też dobrze zaczął

 • anonim

  Do Rumunów jeszcze im sporo brakuje

 • borek99 doświadczony
  -

  Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że na starcie, ze względu na kontuzję, przez którą nie było go już na Pucharze Karpat i FIS Cupie w Rasnovie, zabrakło Tamasa Reymeyera (rocznik 2000), który skacze na poziomie zbliżonym do trójki medalistów.

 • anonim
  Fajnie mają!

  Kurczę i jak tu nie być Węgrem, jak można zdobywać mistrzostwa kraju co rok startując nawet z ... samym sobą :D
  A ja zawsze młodszym z osiedla powtarzam żeby brali się jak najszybciej za niszowe sporty jak chcą coś osiągnąć w przyszłości, mi zabawę ze sportem zatrzymała wada serca, co prawda była operacja ale teraz to już od kilkunastu lat tylko rekreacyjnie i na pół gwizdka gram (koszykówka,siatkówka, piłka nożna),bo wiem że muszę uważać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).