Dawid Kubacki: "Sam buduję presję i obniżam pewność siebie"

 • 2016-01-03 19:07

Dawid Kubacki na skoczni w Innsbrucku miał dziś sporo szczęścia. Przegrał pojedynek z Tomem Hilde, ale lot na odległość 118,5 metra pozwolił mu awansować z grona "lucky looserów" do finału, w którym ostatecznie sklasyfikowany został na 24. miejscu.

"Można powiedzieć, że jestem zadowolony, ponieważ zawsze to jest jakiś mały krok do przodu. Jednak oczekiwania miałem trochę większe. Przez te moje oczekiwania nie do końca wszystko wyszło, tak jak powinno. Z presją kibiców jestem w stanie sobie jakoś poradzić ale tutaj presja nałożona przeze mnie najbardziej mi przeszkadza. Będę musiał nad tym popracować. W treningu tych problemów nie ma, a w zawodach pojawia się chęć pokazania się i to mi przeszkadza. Myślę, że będę miał nad czym pracować przez kolejne dni" - powiedział Dawid Kubacki w Innsbrucku po zakończonym konkursie.

"Wiem na, co mnie stać, a nie pokazuję tego w zawodach - sam buduje presję i obniżam pewność siebie. To są dwa elementy, które u mnie są potrzebne do dobrego skakania. A jak na tej linii jest jakieś zakłócenie, to nie wychodzi to do końca" - ocenił Kubacki.

"Błąd, który pojawił się w pierwszej serii został poprawiony i już było lepiej w finale na samym progu. Pojawiło się jednak coś innego zaraz za progiem. Zamiast wyczekać, to pochyliłem się za bardzo do nart i skróciłem skok. Przez delikatną nerwowość, nie oddaję skoków jakie powinienem oddawać" - dodał.

"Nie skupiam się na miejscach. Każde zawody są inne, ponieważ czasami i przy dobrym skoku a przy braku szczęścia można zająć odległe lokaty. Ja skupiam się na swoich możliwościach. Jeśli to są dobre skoki, to wiem że z miejsca również będę bardzo zadowolony" - skomentował Polak.

"Pojawiły się w moich skokach drobne błędy, nie było ciągu z przodu więc warunki dla wszystkich były trudne do skakania. Każdy błąd w tym przypadku odbija się na metrach. Tak jak w moim skoku obniżyła się parabola lotu, nie było wiatru i nie dało się tego później wykorzystać" - ocenił skoczek.

Korespondencja z Innsbrucka, Tadeusz Mieczyński


Anna Szczepankiewicz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3940) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ryba początkujący
  RET

  RET, dzięki. Wracasz mi wiarę, że zaglądają tu jeszcze ludzie, którzy potrafią słuchać, samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski, a nie tylko klepać głupoty bez zastanowienia.
  Szczerze mówiąc, kompletnie nie potrafię zrozumieć tego hejtu na Dawida. Facet inteligentny, poukładany,zrównoważony, ambitny, zdeterminowany jak rzadko. I z papierami na skakanie. Nie wątpię, że będziemy mieli z jego powodu jeszcze dużo radości.

 • anonim
  Sorry

  Powinienem napisać "Do wszystkich poza "fanem skoków", "AlimencierzemKodowcem", "ZKubą36" i "Stanisławem". Wypowiedzi tych dwóch ostatnich pojawiły się, kiedy pisałem swoją.

 • anonim
  Do wszystkich poza "fanem skoków" i "AlimencierzemKodowcem"

  Wasze wpisy świadczą o tym, że nie macie zielonego pojęcia, o czym mówi Kubacki. I prawdopodobnie nie wystarczy wam inteligencji, żeby kiedykolwiek to zrozumieć. Psychologia człowieka jest bardzo skomplikowaną maszynerią, nie działa na zasadzie "włączam to, wyłączam tamto". Czym innym jest trema debiutanta, a czym innym ukryte napięcie człowieka, który jest "wewnętrznie niecierpliwy" i widzi, że nie osiąga rezultatów na miarę swoich możliwości. W tym wypadku chęć szybkiej poprawy działa na jego niekorzyść (trochę podobna sytuacja jest ze Stochem). Nie jest łatwo powiedzieć sobie: "Chcę lepiej skakać i właśnie dlatego muszę przestać o tym myśleć, że chcę lepiej skakać" i zamiast tego zupełnie na zimno (i w ułamkach sekund) koncentrować się wyłącznie na najdrobniejszych technicznych elementach skoku. Praca z psychologiem nie daje rezultatów na zawołanie. A czasem jest tak, że na początku rezultat przychodzi szybko (jak z Kubackim tego lata), a potem sytuacja się komplikuje, zmieniają się warunki i znowu następuje regres. Na trwałe rezultaty trzeba pracować przez wiele miesięcy, a czasem nawet do 2-3 lat.
  To była bardzo fajna, mądra i szczera wypowiedź Kubackiego, jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek wysłuchałem w wykonaniu naszych skoczków - poza kilkoma wywiadami Stocha i bodaj jednym - Małysza. Wydaje mi się, że już samo udzielenie takiego wywiadu jest elementem walki Dawida z presją, zdejmowaniem jej z siebie przez podzielenie się nią z szerszym gronem słuchaczy. Uwierzyłem, że ten człowiek może skakać lepiej, tak jak uwierzyłem kiedyś w Murańkę, po jednym wywiadzie, którego udzielił w drugiej połowie sezonu 2014/15 - bo było w nim słychać nie tylko szczerość, ale też wyraźny wzrost samoświadomości - i rzeczywiście końcówkę tamtego sezonu miał bardzo dobrą.

 • Stanisław początkujący

  Kubacki zadziwi Was jak Małysz, nie jesteście kibicami, tylko starymi zrzędami,wsiądźcie na belkę i pofruńcie nad ziemią te ledwo 100 metrów, kibic jest kibicem na dobre i na złe.

 • ZKuba36 profesor
  @beat

  Masz dość oryginalne podejście do kibicowania Polakom.
  Skoro najlepszy (poza Stochem) Polak w ostatnim konkursie powinien zniknąć z kadry, to kto za niego? Zniszczoł???
  Zniszczoł już jest w kadrze A, a Kubacki to kadra B.
  Niestety, skoczków kadry A, poza Stochem to można odnaleźć chyba tylko za pomocą GPS.

 • anonim
  Kubacki

  Ten zawodnik powinien zniknąć z kadry i z wszelkiego skakania.

 • anonim
  presja ?

  Czegoś nie rozumiem, koleś przecież nie skacze pierwszy raz w PŚ. Taką presje może czuć Stękała, ale nie koleś który skacze któryś sezon z koleji. OMG

 • anonim
  81826363728292363728

  Co oni robili przed zimą. W wywiadach wychodzi, że ktoś wysypał każdemu na głowę worek błędów, które się przykleiły do ciała i szczotka nie pomaga.

 • Major_Kuprich profesor
  Mijają kolejne dni

  Kolejne konkursy za nami, a formy jak nie było, tak nie ma. Co ja mówię ? Jakiej formy ? Ja tu oczekuję ciągle spokojnego wejścia w sezon, czyli:
  1 w top 10
  2-3 w top 20
  3-4 w top 30
  6-7 w top 50
  Niżny Tagił nie liczę - marna obsada + halny pod narty, gdzie każdy odlatywał 10 metrów dalej nie jest dobrym wyznacznikiem.

 • fanskokow początkujący
  To nie buduj.

  Prosta i krótka rada: TO NIE BUDUJ PRESJI. :D

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Kubacki niech sie najpierw ustabilizuje w 3 dziesiatce

 • anonim

  No tak... skoro w poprzednim konkursie nie zdobył punktów, to teraz jest to krok do przodu. W Bischofshofen pewnie znowu będzie wpadka, po której nastąpi krok do przodu czyli miejsce 25.-30., później kolejna wtopa czy dwie (tzw. kryzys), znowu jakieś marne punkty itp. itd. aż do Planicy. Aż żal na to patrzeć...

 • anonim
  Opinia

  Moim zdaniem lepsze szczere tłumaczenie, niż w tamtym sezonie w każdym wywiadzie : "nie lubię tej skoczni"

 • anonim

  Akurat dziś Kubacki nie zawiódł.I już nie wychodzi z progu wysoko i nie leci jak kłoda, mi się wydaje że ciągnął skok do konca.Mimo miejsca przynajmniej za tą zmianę stylu latania należy mu się plus.
  A i na mamucie w Kulm Kubacki z takim stylem skakania ma większe szanse na jakiś wynik od tego co prezentował przez lata i lataniem jak kłoda.

 • anonim
  Kubacki

  Ten gość jest żenujący w tych swoich niemądrych wypowiedziach. Konsola i kawa poprawią mu samopoczucie w Bischofshofen.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).