Bieg pod skocznię - nowa dyscyplina sportu?

 • 2016-05-06 18:52

Można odnieść wrażenie, że na naszych oczach powstaje nowa dyscyplina sportu związana nie tyle ze skokami narciarskimi, co z obiektami do ich uprawiania - bieg na szczyt skoczni. Zawody tego typu są coraz częściej organizowane na skoczniach Polski, Europy i świata i cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Najpopularniejszy cykl tego typu imprez to Red Bull 400, który rozgrywany jest od 2011 roku. Tegoroczny sezon wystartował 1 maja na skoczni Gornyj Gigant w Ałmaatach, a relację video z tego wydarzenia można obejrzeć >>tutaj <<. Do 24 września biegacze wystartują jeszcze w Kuopio, Titisee-Neustadt, Whistler, Harrachovie, Bischofshofen, Planicy i Park City. W zawodach regularnie bierze udział kilkuset śmiałków z całego świata. Jednym z czołowych zawodników cyklu jest Polak, Piotr Łobodziński, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata w biegu po schodach. Stawał już na podium w zawodach Red Bull 400, także na najwyższym stopniu wygrywając w 2012 roku ekstremalny i morderczy bieg w na mamucie w Kulm. Na starcie rywalizacji stawali też skoczkowie narciarscy, jak choćby Robert Kranjec, który wystąpił podczas zmagań na Letalnicy.

Na długo przed inauguracją Red Bull 400 podobne zawody były rozgrywane w Polsce. Od 2002 roku regularnie przez kilka lat na skoczni Skalite w Szczyrku odbywał się Bieg pod próg. Nie kończył się on na szczycie skoczni a, jak wskazuje na to nazwa imprezy, pod progiem. Triumfował ten, kto biegnąc z dołu zeskoku dotknął go jako pierwszy. W inauguracyjnej edycji zawodów sygnał do startu dawał zawodnikom Stefan Hula senior, brązowy medalista mistrzostw świata w kombinacji norweskiej z Falun z 1974 roku. W 2005 roku impreza odbyła się w międzynarodowej obsadzie.

W latach 2014-15 zawody zbliżone nieco formułą do cyklu Red Bulla odbyły się na 90-metrowej skoczni w Karpaczu. Różnica polegała na tym, że zeskok skoczni Orlinek jest w dużej części pokryty wodą, więc uczestnicy biegu fragment drogi na szczyt obiektu musieli pokonać pływając. W skład 300-metrowej trasy o ponad 30° kącie nachylenia wchodziło: 50 m. zbiegu, 50 m. przeprawy wodnej, 140 m. zeskoku i 60 m. po najeździe, na szczyt skoczni. Relację video z imprezy rozegranej w 2015 roku można obejrzeć >>tutaj<<

4 czerwca tego roku, o czym już informowaliśmy na naszych łamach, odbędzie się Barbarian Hill czyli podbieg pod skocznię imienia Adama Małysza w Wiśle. Uczestnicy biegu będą mieli do pokonania około 250-metrową trasę o 35° nachylenia.

Dzień po wiślańskich zawodach, 5 czerwca, podobna impreza pod nazwą Top of the Hill odbędzie się po raz pierwszy w Rosji. W Czajkowskim zawodnicy będą musieli pokonać dystans 400 metrów o nachyleniu 35°. Podobnie jak w cyklu Red Bulla na starcie staną mężczyźni, kobiety oraz sztafety.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9784) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Nowinki od Słoweńców

  Prevc skwitował początek przygotowań do nowego sezonu zdaniem,,czeka mnie wiele pracy''-według niego jest sporo do poprawy(tak,też się zaśmiałem ale to w końcu P.Prevc)+Słoweńcy będą mieć nowe laczki węglowe od Slatnara,które testował już Robi Kranjec i powiedział,że jest zachwycony bo czuje się jakby nosił pantofle,są takie wygodne..jeszcze dadzą im nowe narty,Goran reanimuje średniego Prevca,chłopak już ma treningi z A-kadrą,jak sie tylko przyłoży to gorszy od braci nie będzie..więc jak się Słoweńcy postarają to Norwegowie w PN będą mieć godnego rywala..Wyobrazić sobie jakby 3 Prevców w dobrej formie wystartowało na MŚ albo IO to tylko współczuć innym nacjom..

 • anonim

  @A.D.

  Dobra już wiem. Słyszałem o Łobodzińskim kilka razy, ale teraz po trzech latach naglę się teraz dowiedziałem, że on reprezentuje nasz lokalny Prefbet. Kto by pomyślał ...

  Tymczasem co do off-topiców, Primoż Roglić jest drugi w klasyfikacji drugiego największego turnieju kolarskiego na świecie bez straty ani sekundy!

 • anonim
  @znawca

  Byl tam kiedyś artykuł o wspomnianym w tekście Piotrze Łobodzińskim. Pogooglaj, może jeszcze jest w sieci.

 • anonim

  "fot. Lomzynskie24.pl"

  Możecie podać dokładny adres artykułu na którym było to zdjęcie? Na co nasze diecezjalne radio miałoby informować o biegu na skoczni w Austrii?!?!

 • PLANET początkujący

  Film ze Orlinka/Karpacza strasznie nadmuchany... szkoda gadać.

 • krzychoSt profesor

  Proponuję zjazd na czas na sankach ze skoczni i tandem narciarski najlepiej mieszany będzie bardzo politycznie.

 • anonim
  money

  Skocznie zarabiają na siebie, to jest dobry pomysł. Szczególnie dla skoczni bez igelitu, które przez 3/4 roku często stoją bezużytecznie.

 • wiatrhula111 profesor
  w sumie

  to dzięki temu więcej skoczni w większej liczbie krajów będzie

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).