Sami Niemi zakończył karierę

 • 2016-06-30 16:09

Kolejny reprezentant Finlandii kończy przygodę ze skokami narciarskimi. Tym razem jest to Sami Niemi z Rovaniemi. 25-latek w minionym roku zawiesił swoją karierę, aby skupić się na studiach na Uniwersytecie Lapońskim. Po zakończeniu nauki w swoim mieście, podjął decyzję o zawieszeniu nart na przysłowiowym kołku.

Sami NiemiSami Niemi

Niemi na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pojawił się w grudniu 2005 roku. W zawodach FIS Cup na obiekcie Puijo w Kuopio, wywalczył on punkty uprawniające go do startów w Pucharze Kontynentalnym. W drugoligowych zmaganiach pojawił się rok później na domowym obiekcie w Rovaniemi. Inauguracyjne punkty zdobył pod koniec lutego 2007 roku w niemieckim Oberhofie. W grudniu podczas kolejnego startu w Rovaniemi osiągnął swój najlepszy rezultat w zawodach tej rangi. W wieczornym konkursie przed własną publicznością zajął drugie miejsce, przegrywając wówczas tylko z Manuelem Fettnerem. Kilkanaście dni wcześniej zadebiutował w Ruce w zawodach Pucharu Świata.

W latach 2007-2015 czterdzieści jeden razy brał udział w konkursach najwyższej rangi, jednak tylko osiem z nich kończył w punktowanej "30". Najlepszy wynik osiągnął 14 grudnia 2014 roku, kiedy w jednoseryjnym konkursie w Niżnym Tagile zdołał uplasować się na 20. miejscu.

Nieco lepiej radził sobie podczas zawodów Letniej Grand Prix. Tam czterokrotnie plasował się w czołowej "20". Po dwa razy w japońskiej Hakubie (11. i 12. miejsce) i francuskim Courchevel (14. i 20. lokata). W 2009 roku wraz z Janne Happonenem, Harrim Ollim i Kalle Keiturim stanął na najniższym podium zawodów drużynowych rozgrywanych w niemieckim Hinterzarten.

Największe sukcesy święcił podczas Zimowej Uniwersjady 2013 we włoskim Predazzo. Niemi już jako student Uniwersytetu Lapońskiego zdobył złoto na skoczni HS 106, a także srebro na obiekcie HS 134, gdzie lepszy okazał się nasz reprezentant - Krzysztof Biegun. Dodatkowo zawodnik klubu Ounasvaaran Hiihtoseura dołożył srebro mikstu, gdzie jego partnerką była Julia Kykkaenen.

Fin to sześciokrotny uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Jedyny medal zdobył w 2007 roku we włoskim Tarvisio, kiedy jego ekipa wywalczyła brąz w zmaganiach drużynowych.

Kilkukrotny mistrz Finlandii nie ustanowił nigdy imponującego rekordu życiowego. Swój najdłuższy skok oddał w 2009 roku w norweskim Vikersund (151 metrów).

Ostatni występ Niemiego miał miejsce na początku kwietnia tego roku. To właśnie wtedy Niemi wywalczył brązowy medal krajowego czempionatu na średniej skoczni w Taivalkoskim (HS 80).


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7664) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Oreo profesor
  @borek99

  Niemniej nagła zmiana statusu z aktywny na nieaktywny ostatnimi czasy jest raczej nieprzypadkowa. Prędzej zostaje "active" komuś kto zakończył karierę. Jak mówiłem zresztą - skasował stronę internetową, twittera...

 • borek99 weteran
  @Oreo

  Możliwe, że faktycznie zakończył karierę, ale pisanie, że status w bazie FIS'u jest "bezpośrednim dowodem" to kuriozum. Według tej bazy nadal aktywny jest Czwykow, który ostatni start w zawodach międzynarodowych zaliczył w 2003 roku...

 • Oreo profesor
  @???

  Tyle że są inne informacje które sugerują, że zakończył/zawiesił karierę. Likwidacja strony internetowej i profilu na portalu społecznościowym nie są bez znaczenia

 • anonim
  @Oreo

  http://data.fis-ski.com/dynamic/athlete-biography.html?sector=JP&listid=&competitorid=190302

  Damian Skupień też ma "Not active",zastanów się zanim coś napiszesz.

 • Oreo profesor
  @Znawca Wszystkich Znawców

  Nick Alexander najwyraźniej zakończył karierę.
  Bezpośredni dowód - na stronie FIS jego profil ma oznaczenie "Not Active"
  Mniej bezpośrednie dowody:
  usunął swoją stronę internetową
  usunął konto na twitterze
  nie organizował zbiórki pieniężnej na ten sezon (jak robił poprzednio)
  nie startuje obecnie w letnich zawodach.

  Co ciekawe nie ogłaszał tego, ale wygląda, że to jednak koniec dla niego.

 • anonim

  @oreo
  Ma pan dowód?

 • anonim
  @sheef

  Nicholas Alexander też zakończył karierę.

 • Major_Kuprich profesor
  Sami Niemi Rovaniemi

  Najlepszą formę osiągnął w roku 2014 - okres od sierpnia do grudnia, miejsca na początku 2 dziesiątki, 4 miejsce w drużynie w Klingenthal + punkty na inaugurację sezonu.

 • sheef profesor
  Skoczkowie, którzy zawiesili narty na kołku (aktualizacja)

  Lista skoczków, którzy zdecydowali się zakończyć kariery w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2015/2016.

  1. Carl Nordin (Szwecja),
  2. Yuta Watase (Japonia),
  3. Michael Neumayer (Niemcy),
  4. Andrea Morassi (Włochy),
  5. Marco Grigoli (Szwajcaria),
  6. Michael Dreher (Niemcy),
  7. Wojciech Gąsienica-Kotelnicki (Polska),
  8. Daniel Wenig (Niemcy),
  9. Kalle Keituri (Finlandia),
  10. Jere Kykkaenen (Finlandia),
  11. Łukasz Podżorski (Polska),
  12. Martin Cikl (Czechy),
  13. Milos Kadlec (Czechy),
  14. Vit Hacek (Czechy),
  15. Tomas Friedrich (Czechy),
  16. Patrick Streitler (Austria),
  17. Janne Happonen (Finlandia),
  18. Peter Kelemen (Węgry),
  19. Kristof Molnar (Węgry),
  20. Tamas Reymeyer (Węgry),
  21. Anton Kaliniczenko (Rosja),
  22. Jure Sinkovec (Słowenia),
  23. Sami Niemi (Finlandia).

  Jak dotąd swoją przygodę ze skokami zakończyło czterech Czechów, czterech Finów, trzech Niemców, trzech Węgrów, dwóch Polaków, jeden Szwed, jeden Szwajcar, jeden Japończyk, jeden Włoch, jeden Austriak, jeden Rosjanin oraz jeden Słoweniec.

 • kkkk weteran
  Szkoda

  Wielka szkoda. Myślałem, że po tym 3 miejscu na mistrzostwach kraju wróci, ale... niestety nie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).