Wypowiedzi Dawida Kubackiego i Klemensa Murańki po piątkowym konkursie drużynowym

 • 2016-07-22 23:00

Podczas pierwszej serii zawodów drużynowych rozegranych w Wiśle Malince Dawid Kubacki zaliczył upadek po skoku na odległość 120 metrów, jednak w drugiej rundzie konkursowej wylądował już pewnie na 122,5 metrze. Klemensowi Murańce niewiele zabrakło do przekroczenia granicy 120 metra (119 i 118 m). Obaj Polacy nie składają broni i zapowiadają walkę w sobotnim konkursie indywidualnym.

Klemens MurańkaKlemens Murańka

W pierwszej serii Dawid Kubacki wylądował na 120 metrze, ale skoku nie ustał. Zapytany o przyczyny upadku odpowiedział: - Będziemy musieli to przeanalizować, ale wydaje mi się, że popełniłem błąd przy tym lądowaniu. Krzywo trochę postawiłem nogę, narta się uślizgnęła na igielicie, nie wytrzymałem tej pozycji i upadłem. Bardzo przykro, że to się stało właśnie tutaj na zawodach, no ale czasu nie cofnę i pozostaje mi to jeszcze raz przeanalizować i wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

Podczas czwartkowych kwalifikacji nowotarżanin uzyskał odległość 129 metrów, lecz w konkursie lądował kolejno na 120 i 122.5 metrze. Co było przyczyną tych gorszych rezultatów? - Dzisiaj miałem zupełnie inne warunki. W każdym skoku tutaj jest bardzo ciężko odlecieć, bo niestety mamy mocne przedmuchy na buli. Tutaj na dole jest praktycznie cały czas cisza, albo nawet czasem pojawia się wiatr lekko z tyłu no i takie warunki nie sprzyjają długim skokom – wyjaśnił. - Zdarza się, że ktoś tam trafi troszeczkę lepiej, ale przy tym poziomie, na którym ja teraz skaczę takie warunki nie pomagają w ogóle i tutaj ciężko jest uzyskać te fajne metry. Myślę, że przy trochę spokojniejszych warunkach na pewno te odległości byłyby dużo lepsze.

Konkurs indywidualny zostanie rozegrany w takich samych godzinach jak drużynowy. Czy zatem możemy spodziewać się podobnych warunków? - Miejmy nadzieję, że będą trochę lepsze, bo jest ryzyko, ze ten konkurs będzie trochę przeciągany. Tutaj w tym konkursie drużynowym mieliśmy trochę przerw i to się przeciągało. To też swoją drogą nie jest dobre, bo jak się czeka tam u góry na swój skok już ubrany, pozapinany, przeciągają, słonko praży z góry, no to trochę jest ciepło.

Dawid Kubacki opowiedział także o zmianach w technice jego skakania wprowadzonych przez trenera Stefana Horngachera: - Dążymy do tego, żeby było w miarę wysoko i jeszcze szybko. Jest to trudne do wykonania, nie ukrywam. W zeszłym roku ta zmiana techniki poszła w miarę gładko, chociaż i tak nie obyło się bez jakichś problemów i kłopotów. W tym roku nie jest to jeszcze poziom, jakiego trener by ode mnie wymagał, ale z drugiej strony trochę mnie to pociesza, bo wiem nad czym pracuję, do czego dążę i jestem przekonany, że dojdę do tego przed zimą.

Poproszony o ocenę współpracy z trenerem Horngacherem, nowotarżanin odpowiedział: - Praca była na pewno bardzo ciężka, bo treningi, które wykonywaliśmy po prostu dawały w kość. Teraz nie jesteśmy wyświeżeni i cały czas to zmęczenie w nas jest, zwłaszcza że nie mieliśmy tak naprawdę żadnej przerwy po zimie, żadnego okresu wypoczynkowego, więc to się wszystko nawarstwia. Ale tak jak już mówiłem, wiemy po co to robimy i trzeba się po prostu poświęcić.

Pomimo uzyskania gorszego wyniku niż podczas kwalifikacji, zawodnik Wisły Zakopane jest zadowolony ze swojego piątkowego występu: - Ja uważam, że te skoki nie były w dniu dzisiejszym takie złe, trener też to potwierdza. To, co tam na progu robiłem było bardzo bliskie tego, czego trener ode mnie oczekuje w tej chwili. Warunki dzisiaj były jakie były, to są rzeczy, na które ja nie mam wpływu, a zajmuję się tylko tym, na co mam wpływ. Uważam, że te skoki, które dzisiaj wykonywałem były całkiem w porządku. Myślę, że chłopacy też powiedzą, że jednak te warunki nie były dzisiaj dobre, bo z tego co wiedziałem na telebimie, to skoki Kamila wcale nie wyglądały źle, a mimo wszystko odległości kiepskie. Ale to jest tak naprawdę jest wina tych warunków w jakich skaczemy i nie ma się tym co załamywać. Jutro przychodzimy, nowy dzień i robimy od nowa swoją robotę, a jeżeli się trochę poszczęści w warunkach, to będą tez dużo dłuższe skoki.

Na koniec Dawid Kubacki ponownie nawiązał do swojego upadku w pierwszej serii konkursu: - W tym roku raz już upadłem w Wiśle, na pierwszych treningach, dzisiaj drugi, ale cóż, poupadam sobie teraz, to już na zimę będę miał spokój. Gdzieś się poobcierałem ale to takie drobnostki, niewarte odnotowania.

Tak swoją dyspozycję ocenił Klemens Murańka: - Moje skoki już przed Courchevel były okej, równe i powtarzalne, choć czasem zdarzały się gorsze. Wczoraj też fajne trzy równe skoki, może możliwości były większe. Dzisiaj jest bardzo kiepski dzień, nie wiem co się stało, noga w ogóle nie chciała mi pchać na progu. Może do tego owego systemu trenera Horngachera jeszcze trochę brakuje, ale pomału się uczymy. Po to jest lato, żeby wytrenować to na zimę.

Trener Stefan Horngacher wprowadził wiele zmian w technice skoków polskich kadrowiczów. Co udało się już poprawić 21-letniemu skoczkowi z Zakopanego? - Kierunek odbicia, tutaj są całkiem inne zasady i przy takich luźniejszych treningach to wychodzi, te skoki są fajne, a dzisiaj było kiepsko. Z Łukaszem też trenowaliśmy ostro, tutaj też jest dużo tych treningów, ale fajnie się trenuje.

Jak upadek Dawida Kubackiego w pierwszej serii wpłynął na pozostałych członków polskiej kadry? - Trudno się mówi, los tak chciał i już, trzeba się z tym pogodzić i przyjąć to co dzień daje. Dawid powiedział, że przy lądowaniu mu lew narta odjechała i tak czasami bywa, ale broni nie składamy, będziemy walczyć. Wiem, ze stać nas na naprawdę dobre skoki. Dzisiaj coś nie zafunkcjonowało i liczymy, że jutro będzie większa swoboda i te skoki będą całkiem inne – powiedział Klemens Murańka.

Korespondencja z Wisły, Katarzyna Skoczek i Joanna Sibińska


Joanna Sibińska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2819) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • shi stały bywalec
  @ms

  Wybacz, ale wioślarstwo nie jest rozgrywane zimą na lodzie, w piłkę nożną gra się na trawie, a nie na śniegu. Gość całkiem słusznie ironizował, bo skoki NARCIARSKIE w lecie to kabaret i jak koś z dystansem na to patrzy i z jajem, to ironię wyłapie. A propos spania - wczorajszy konkurs był tak ekscytujący, że poszedłem skosić trawę w ogrodzie.

 • anonim
  @???

  Czyli masz coś do zarzucenia Murańce? Liczy się zima, a i tak to była bezwartościowe drużynówka.

 • anonim
  @Emil

  To nic nie zmienia,Kruczkowi i tak by się dostało.

  Murańka trochę jak Biegun w Kuusamo 2014 w tej wypowiedzi.

 • EmiI profesor
  @???

  Porównując odległość/belka/wiatr z 2 dni to najlepszy skok Klemens oddał wczoraj w 1 serii. Najsłabszy był wprawdzie wczorajszy z próbnej ale mimo tych 111,5 m był tylko o 2,4 punktu gorszy niż 124 m z kwalifikacji.

 • anonim

  Stefan Horngacher:"Bardzo dobry skok w pierwszej serii konkursu oddał Klimek Murańka (119 m)".

  "Wczoraj też fajne trzy równe skoki, może możliwości były większe. Dzisiaj jest bardzo kiepski dzień, nie wiem co się stało, noga w ogóle nie chciała mi pchać na progu."

  A tutaj cisza.Kruczka byście zjechali za takie "rozjechanie się" jego wypowiedzi z opinią zawodnika.

 • Kolos profesor

  No niestety styl Kubackiego po "zmianach" pod wodza Horngahera zaczyna przypominać worek ziemniaków. Sorry ale tak wczoraj skakał Kubacki - absolutna pasywność skoku - z progu zkatapultowany, leciał tylko siłą wybicia a na dokładkę w pierwszej serii upadek.

  Reszta w tym Murańka skakała jakby byli zamuleni.

 • anonim

  Słuchał ktoś z was przed chwilą radiowej trójki i tego co powiedział szanowny redaktor, cytuje: " A teraz z serii wynalazki, lgp w wiśle na antenie eurosportu 2 i tvp sport, w lecie to już jest tak nudne że jak ktoś się chcę przespać, zapraszamy", natomiast o innych dysyplinach nic takiego nie mówił, zapraszał na wioślartswo, żużel, mecze ekstrakalsy o żadnej z wymienionych dyscyplin nie mówiąc że jest nudna czy usypiająca. To że redaktora skoki nudzą to nie znaczy że ma swoją opinię przekazywać jako opinię wszystkich, mnie np. nudzi wioślarstwo, ekstraklasa(chociaż i tak ją często oglądam) i żużel ale szanuję te dyscypliny a nie śmieję się z nich, to tak jakby ktoś reklamował np. snookera i mówił że zaprasza żeby się przespać.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).