Adam Małysz: "Jest spokojniej, ale nie jestem nierozpoznawalny"

 • 2016-08-15 01:12

Adam Małysz przyzwyczaił kibiców do tego, że bacznie przygląda się rywalizacji sportowej w różnych dyscyplinach i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na jej temat w mediach społecznościowych. Trwające właśnie igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro były asumptem do rozmowy, jakiej były skoczek udzielił przed kilkoma dniami portalowi Katowice.wyborcza.pl. Podczas rozmowy nie zabrakło jednak również innych tematów. - Sportowcy tak mają, że oglądają wszystkie dyscypliny, nawet te, które nie są im jakoś szczególnie bliskie. Przeskakuję z kanału na kanał i jeśli natknę się na jakieś zawody, w których startują Polacy, zostaję i patrzę, co się dzieje - opowiada Małysz.

Adam Małysz o:

Porażce Agnieszki Radwańskiej na igrzyskach w Rio:

- Gdy startowałem w Pucharach Świata, mistrzostwach świata czy na igrzyskach i odnosiłem tam sukcesy, to potem, gdy przychodziły mistrzostwa Polski, wszyscy oczekiwali, że będę na nich przeskakiwał innych zawodników o 20 m. Wygrywałem, ale nie tak efektownie, jak oczekiwano, skakałem "tylko" o kilka metrów dalej od innych. Ale skakałem na 100 proc. swoich możliwości w danym momencie. Zawodnik dopasowuje się do sytuacji. Myślę, że gdyby naprzeciw Radwańskiej w tym pojedynku stanęła Szarapowa albo Williams, to ten mecz wyglądałby zupełnie inaczej. Chinka nie była mocna i myślę, że ona się do niej dostosowała. Może też nie chciała zbyt mocno grać, żeby się nie wyeksploatować przed kolejnymi meczami. W dzisiejszym sporcie jest bardzo dużo taktyki. W skokach też tak jest. Zawsze przygotowywałem się do głównej imprezy sezonu i choć na start forma nie była jeszcze taka, jak powinna, to stopniowo szła w górę. Ale każdy ma inną taktykę, to indywidualna sprawa.

Życiu bez Małyszomanii:

- Jest spokojniej, łatwiej. Ale to nie jest tak, że ludzie przestali mnie rozpoznawać na ulicy. W ubiegłą sobotę w Wiśle nagrywano "Pytanie na śniadanie". Twórcy programu wymyślili sobie, że będę szedł przez Wisłę, rozdawał autografy i fotografował się z kibicami. Nim jednak weszliśmy na antenę, zrezygnowali z pomysłu. Zebrało się tylu ludzi, że ciężko byłoby im dotrzeć do mnie z kamerą. Jest spokojniej, ale nie jestem nierozpoznawalny. Moja żona nie może się nadziwić, że gdy jedziemy samochodem, co chwila ktoś mruga światłami albo macha mi ręką. Rozumiem, że ktoś rozpoznaje mnie, gdy stoimy np. chwilę na światłach, ale w lusterku? To już przecież mistrzostwo świata. Ale już się do tego przyzwyczaiłem. Najgorszy okres to były lata 2001-2004.

Zmianie podejścia do dziennikarzy:

- Jeśli chodzi o dziennikarzy, to do pewnych rzeczy dojrzałem dopiero w Vancouver, na swoich ostatnich igrzyskach. Dziennikarze byli w szoku, że z nimi tak chętnie rozmawiam, że przychodzę na spotkania, na które nikt nie chciał chodzić. Mówiłem im: "Wiecie, tyle lat was szkoliłem, że teraz coś wam się należy". Miałem świadomość, że to moje ostatnie igrzyska. Chciałem dać z siebie więcej, żeby nie tylko kibice, ale i dziennikarze zapamiętali mnie jak najlepiej. A tak swoją drogą, to byłem wobec dziennikarzy bardzo łagodny. Były sytuacje, że inni zawodnicy wybuchali, zachowywali się wręcz niestosownie. Sam nie potrafiłbym się tak zachować, ale swoje czasem pomyślałem.

Nieprzyjemnych kontaktach z kibicami:

- Zdarzały się bardzo niemiłe listy. Bądźmy szczerzy, nie każdy jest zadowolony z życia. Są ludzie, którzy zostali przez los skrzywdzeni. Szukają wytłumaczenia, dlaczego innym się udało, a im nie. Wylewali na mnie swoje smutki, atakując słowami. Mnie, moją żonę i moją córkę. Nie ma się na to wpływu, ale to naprawdę nie jest przyjemne. Trenowaliśmy kiedyś w Zakopanem. W pobliżu stała grupka młodych ludzi. Gdy przechodziłem obok, usłyszałem niemiłe słowa pod swoim adresem. Jeden z tych ludzi mówił, że Małysz skacze na bulę, a jeździ takim, a nie innym samochodem. Nie wytrzymałem. Podszedłem, wręczyłem mu narty i powiedziałem: "Proszę, masz szansę, idź skocz, skoro myślisz, że to takie proste". Mina mu zrzedła, koledzy zaczęli się z niego śmiać. Stali tam nadal, ale była już cisza.

Diecie skoczka narciarskiego:

- Dzisiaj jest łatwiej. Mamy dietetyków, fizjologów, psychologów. Gdy uprawia się sport na wysokim poziomie, z każdym trzeba współpracować. Dużą rolę odgrywają szczegóły. Ja swoją dietę sam opracowywałem. Lubiłem słuchać prof. Jerzego Żołądzia, fizjologa. Robił nam zebrania i opowiadał, co jest dobre dla naszych mięśni. Według tego dobierałem dietę, decydowałem, co jeść, jak biegać. A biegać w pewnym momencie musiałem, bo był okres, kiedy za dużo przybrałem na wadze. Dopiero w ostatnich latach współpracowałem z dietetykiem. Nie ustalał, co mam jeść, ale mnie tego uczył. Nie wiedziałem np., że stek z czerwonego mięsa jest bardziej wartościowy niż kurczak z grilla, którego jadałem, żeby nie jeść smażonego. Pisałem dietetykowi, co jadłem, a on mi odpisywał: "Pani Adamie, to jest OK, ale tamto proszę zastąpić takim i takim produktem". Byłem już na takim etapie, że wbijałem widelec w mięso, podnosiłem je do góry i mówiłem: "Ten kawałek waży 220 g". Jeśli się myliłem, to o jakieś 10 g. Przez pierwsze dwa lata diety chodziłem z wagą po hotelu. Wszyscy się ze mnie śmiali, ale potem był okres, kiedy wszyscy chodzili z wagami.

Cały wywiad można przeczytać tutaj


Adrian Dworakowski, źródło: katowice.wyborcza.pl
oglądalność: (8994) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nina początkujący
  Małysz

  Małysz to sportowiec bardzo wielu wspaniałych sukcesów ,a mimo to został skromnym ,miłym człowiekiem,miałam okazję spotkac Go na zywo i nigdy nas nie zbył ,przystanął i chętnie chwilkę porozmawiał,panie Adamie dziękujemy za niezapomniane chwile,które w naszych sercach zostaną do końca życia i w związku z tym trudno sobie wyobrazić ,by pana kibice nie rozpoznawali mimo iż troszkę Pan przytył-spełniena marzeń i dalszych sukcesów.

 • anonim

  Major_Kuprich, przecież to był taki żart,a jak było naprawdę to tylko on wie.Moim zdaniem Małysz zachowuje się dobrze. Życie sportowca jest bardzo trudne. Wy sobie nawet nie zdajecie sprawy jak swoim w domu miał. Często sasiedzi zaglądali do niego z okna sąsiedzkeigo i co to było fajne ? A dzieci nie powinny tak mówić, chciały sprowokować i co ? niewinny żart jest też na onecie kiedy zakończy karierię juz nawet pisali o tym w sezonie 2007-08 kiedy mu sie nie widolo i gdzie byli kibicie ?

 • anonim
  Adam Wielki!!!

  Dla mnie Adam jest spoko człowiekiem. Wiadomo sława i pieniądze potrafią przez lata zmienić każdego... Ja mam do Naszego Mistrza wiele szacunku i ciepłych odczuć. Mimo, że nie śledzę jakoś specjalnie jego kariery kierowcy rajdowego - za to wszystko co zrobił w skokach narciarskich i emocje jakich przysporzył mi przez te 11 lat jestem mu dozgonnie wdzięczna. Adam jest i pozostanie dla mnie Sportowcem mojego życia... Moim marzeniem jest, by spotkać go na żywo i móc mu podziękowac osobiście.... Adaśku

 • shi stały bywalec
  @papa_s

  Wagi w telefonach już są, mam w 6S aplikację do ważenia. Działa to to dzięki technologii force touche (Apple sobie nazywa 3D touch). Na androida z tego co wiem też są aplikacje na nowsze telefony. Ale jakoś nie wyobrażam sobie skoczków ważących steki na smartfonie:).

 • papa_s weteran
  Wagi...

  Niedługo będą w telefonach o ile już ich nie ma. Toż to podstawowy atrybut nastolatek i trochę starszych nastolatek;)

 • Radamantys początkujący
  A kto mu zabroni?

  Niech sobie mówi co chce, uważa co chce i przechwala się jak chce. Jest tylko człowiekiem, a nadmierna skromność, choć piękna, nie jest wcale wartościową cechą w XXI wieku. Także kolego @Ziom i kolego @Major_Kuprich... luzujemy poślady. :)

 • Major_Kuprich profesor
  Małysz miał wiele zalet

  Ale też sporo wad - podobnie jak kolega niżej twierdzę, że takie zachowanie nie przystoi tak wybitnemu skoczkowi.

 • anonim

  Małysz tu się trochę chwali, ale ta riposta wobec kibica raczej mało oryginalna. Tak jakbym czytał niektórych użytkowników tego forum. Mam tu na myśli kultowe już: "idź i sam skocz, jak taki mądry jesteś".

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Małysz to nawet jakby zgolił wąsa to i tak byłby rozpoznawalny.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).