Raw Air - oficjalna nazwa norweskiego turnieju

 • 2016-09-29 20:20

Podczas jesiennego posiedzenia FIS w Zurychu, Norweski Związek Narciarski zaprezentował projekt nowego turnieju w ramach Pucharu Świata, rozgrywanego w czterech norweskich miejscowościach, a także oficjalną nazwę cyklu - Raw Air.

Zaplanowane w dniach 11-19 marca 2017 roku konkursy Pucharu Świata w Norwegii zapowiadają się interesująco za sprawą zupełnie nowego turnieju. - Już na samym początku chcemy wyjaśnić jedną kwestię. Raw Air nie będzie kopią Turnieju Czterech Skoczni. Nie będziemy i nie chcemy być konkurencją dla tak wspaniałego turnieju - zastrzega koordynator Raw Air, Arne Abraten.

Pod nazwą Raw Air kryje się sześć konkursów Pucharu Świata (cztery indywidualne i dwa drużynowe), które w ciągu dziesięciu dni zostaną przeprowadzone w Oslo, Lillehammer, Trondheim i Vikersund. Zwycięzca całego turnieju otrzyma nagrodę w wysokości 60 tysięcy euro, z kolei zawodnicy, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce zostaną nagrodzeni odpowiednio sumą 30 tysięcy euro i 10 tysięcy euro. Tym samym pula nagród Raw Air będzie wynosić 100 tysięcy euro. Po dodaniu obowiązkowych nagród pieniężnych za poszczególne konkursy Pucharu Świata, pula wszystkich nagród norweskiego turnieju będzie wynosić około pół miliona euro.

Co najważniejsze, wszystkie serie kwalifikacyjne do czterech konkursów indywidualnych będą zaliczane do klasyfikacji generalnej Raw Air. Oznacza to, iż zawodnicy chcący triumfować w całym turnieju, będą musieli oddać przynajmniej jeden skok dziennie w ciągu dziesięciu dni rywalizacji. Dlatego serie kwalifikacyjne podczas turnieju Raw Air będą nazywane prologami, zaś zawodnicy, którzy nie wezmą w nich udziału, praktycznie stracą szansę na końcowy triumf w norweskim cyklu. Kto chce wygrać Raw Air, ten musi uczestniczyć w rywalizacji i nie ma szans na dzień odpoczynku.

Choć kalendarz rozgrywania 10-dniowego turnieju bez dnia przerwy w czterech różnych miejscowościach wydaje się trudny pod względem logistycznym, to Norwegowie opracowali już rozwiązanie tego problemu. - Nasz plan zakłada, iż zawodnicy, trenerzy, organizatorzy oraz dziennikarze będą podróżować między miastami turnieju specjalnie wyczarterowanymi pociągami. Podczas finałowego i ostatniego etapu podróży, z Trondheim do Vikersund (ok. 500 km podróży), będzie można skorzystać z kabin sypialnych. Jesteśmy w trakcie negocjowania wszystkich możliwości. Na chwilę obecną wszystko wygląda dobrze i mamy nadzieje, że zrealizujemy nasz pomysł wraz z norweskimi kolejami. Podróżowanie pociągiem byłoby idealne pod względem logistycznym, jak również i przyjazne dla środowiska - wyjaśnia Abraten, zatrudniony przez Norweski Związek Narciarski szczególnie pod kątem zbliżającego się Raw Air, który dodaje: - Ponadto pojawiają się możliwości do rozmów i spotkań w miłej atmosferze podczas podróży, moment na udzielenie wywiadów lub po prostu na chwilę odpoczynku.

Ważnym punktem nowego turnieju jest norweska telewizja publiczna NRK: - NRK jest w pełni przekonana co do tego projektu i będzie produkować sygnał telewizyjny najwyższej jakości ze wszystkich konkursów i przekazywać go całemu światu, a zainteresowanie jest spore - zapewnia Abraten.

PROGRAM RAW AIR 2017:

OSLO
Piątek, 10 marca 2017 - Prolog
Sobota, 11 marca 2017 - Konkurs drużynowy
Niedziela, 12 marca 2017 - Konkurs indywidualny

LILLEHAMMER
Poniedziałek, 13 marca 2017 - Prolog
Wtorek, 14 marca 2017 - Konkurs indywidualny

TRONDHEIM
Środa, 15 marca 2017 - Prolog
Czwartek, 16 marca 2017 - Konkurs indywidualny

VIKERSUND
Piątek, 17 marca 2017 - Prolog
Sobota, 18 marca 2017 - Konkurs drużynowy
Niedziela, 19 marca 2017 - Konkurs indywidualny/Finał


Adam Bucholz, źródło: Berkutschi
oglądalność: (17456) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • fan12skoki początkujący
  TVP

  Komentatorami będą Sebastian Szczęsny i Stanisław Snopek

 • Stinger profesor
  @Kolos

  No fakt bo wtedy z ind. liczyły się wyniki dwóch najlepszych skoczków ale za to w każdym konkursie mogła być to inna dwójka, a więc de facto drużyn czy duetów na jedno wychodzi.

 • Kolos profesor
  Stinger

  FIS team Tour był praktycznie rywalizacją duetów a nie drużyn :)

  i nie miał żadnych specyficznych zasad więc był nudny.

 • Kolos profesor

  Ogólnie nazwa turnieju wygląda mi na mocno nie wydarzoną. Logo też kiepskie. Bardziej mi przypomina literę W niż skoczka narciarskiego.

  Ale same zasady turnieju zapowiadają się pasjonująco.


  Ciekawe czy te liczone do klasyfikacji kwalifikacje będą transmitowane przez TVP?

 • madrek doświadczony
  Ankieta skokowa

  http://tally.tl/3YOPk

 • Stinger profesor

  Skoro to turniej indywidualny to jak liczyć będą konkursy drużynowe?
  Moim zdaniem trochę na siłę pchają te drużynówki do PŚ. Ja rozumiem że te konkursy też są ciekawe ale czym więcej tym gorzej dlatego że już praktycznie więcej niż 10 ekip uzbierać się nie da, a często i tyle nie ma. Na mamucie może być jeszcze większy problem tym bardziej że Koreańczycy odpadli.

  Zobaczę w praktyce jak to wyjdzie ale pomysł z kolejnymi drużynowymi w turnieju ind. mi się kompletnie nie podoba.
  Pamiętam jak drużynowe były w FIS Team Tour ale to był turniej drużynowy więc ujdzie ale w indywidualnym?
  Uważam że albo ten turniej będzie idealny ale kompletna klapa. Nic po środku.

 • shi doświadczony
  @FunFact

  Też poszedłem m.in. tym tropem, ale nie ma żadnego sponsora/firmy o podobnych skojarzeniach.

  Nie daje mi to spokoju, co chcą tą nazwą "przekazać".

 • FunFact weteran
  Nazwa

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze, czyli 'Raw' może mieć coś wspólnego ze sponsorem turnieju.

 • anonim
  -

  Ciekawe czy przygotują też jakąś koszulkę dla lidera cyklu.

 • EmiI profesor
  @bardzostarysceptyk

  Punkt 2 już jest realizowany jest od sezonu 2014/2015. Punkt 1 czyli dokładnie jak na TCS gdzie przez system KO też trzeba oceniać skoki 10 tki.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Bez udziwnień.

  Suma punktów za wszystkie skoki jak w TCS, też za skoki drużynowe.
  Jedynie trzeba wprowadzić:
  1. Punktacja sędziowska dla pierwszej 10 tki podczas eliminacji.
  2. Rekompensaty za belkę w konkursach drużynowych, uwzględniające całą serię a nie tylko grupę.
  I mamy łącznie 16 kolejek, w TCS - osiem.

 • HKS profesor

  @kasztelan
  Nie wiem czy to wyczytałeś, ale co do tego masz rację. Takie właśnie były plany żeby nie rozmywała się "sława".

  Na pewno duża nagroda pieniężna jak na skoki i liczenie kwalifikacji do całej zabawy bardzo zwiększy prestiż Q i całego turnieju. Nie będzie mieć można ani jednego dnia słabości i nie będzie taktycznego odpuszczania kwalifikacji.

 • papa_s weteran
  @adam

  Czemu? Ktoś będzie potrzebował punktów w klasyfikacji to będziemy piać, że wyjeździ coś na rowerze. Do tego dojdą premie górskie i lotne...

 • papa_s weteran
  @Wojciechowski

  Nazwa nawiązuje do sprawiedliwego traktowania (dużo skoków w skład punktacji końcowej) a nie norweskiej pogody czy krainy gdzie diabeł mówi dobranoc. Mogło by być jumping ale air jest na "a" i jest to jedna sylaba.

 • anonim
  Serio?

  Rower? Nie spodziewałem się żadnej sensownej nazwy, a i tak jestem rozczarowany.

 • kasztelan doświadczony
  -

  Cóż, Norwegowie na pewno coś wymyślą.

  Stawiam na system z Tour de Ski, a więc że ostatni konkurs skoczkowie "rozpoczną" z punktami z poprzednich konkursów, tak, by jako ostatni skakał lider turnieju. Myślę, że bonusowe punkty za kwalifikacje, też mogą się znaleźć

  Nie jest to dla mnie głupie i nawet fajnie by to wyglądało.

 • Stefan stały bywalec

  Logo akurat nie jest takie złe, nie nawiązuje co prawda do nazwy, ale do dyscypliny. Ja bym jednak wprowadził dwa kolory. Na przykład czerwony i niebieski.

 • anonim
  ojej

  Zaliczanie kwalifikacji do noty koncowej to rak.

 • Wojciechowski profesor

  Co najciekawsze, nazwy zupełnie nie wyjaśnia też oryginalny artykuł ze strony FIS. Ja nawet żadnych przypuszczeń nie mam. Jeszcze to słabiutkie logo.

 • EmiI profesor

  Raw to mi się nasuwają tylko skojarzenia z wrestlingiem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl