Morgenstern kończy dziś 30 lat. "To czas na nowe wyzwania"

 • 2016-10-30 17:02

Jeden z najwybitniejszych skoczków narciarskich ostatnich lat, Austriak Thomas Morgenstern, obchodzi dziś swoje trzydzieste urodziny. Takie wydarzenie prowokuje często do refleksji nad dotychczasowym życiem oraz dokonywania swego rodzaju podsumowań i przewartościowań. Były już zawodnik spostrzeżeniami co do przebiegu swojej kariery oraz zmian jakie zaszły w jego życiu w ostatnim czasie podzielił się podczas rozmowy z portalem Tt.com.

- Nie traktuję faktu, że skończyłem trzydziestkę jako zakończenia młodości, raczej jako czas na nowe wyzwania. Będę świętował w gronie około 75 osób - zapowiedział Morgi.

Życie Morgensterna po zakończeniu kariery wyczynowego sportowca jest zupełnie inne. Zmieniły się priorytety, tempo życia, cele i wyzwania.
- Kiedyś moje życie było pełne rutyny, dziś jest bardziej elastyczne, każdy dzień może wyglądać inaczej - opowiada były skoczek - Wcześniej wszystko kręciło się wokół zawodowego sportu, dziś moja hierarchia wartości wygląda inaczej. Teraz na pierwszym planie jest moja córka, przyjaciele, rodzina i moja wielka namiętność - latanie helikopterem. Nadal zajmuje się szeroko pojętą rywalizacją sportową, ale nie jestem sportowcem wyczynowym, więc nie znajduję się w centrum uwagi. Moja rola jest zupełnie inna, jestem żądnym wiedzy uczniem. Dawniej każdego dnia musiałem sprostać nowym wyzwaniom, a poprzeczkę zawsze zawieszałem sobie wysoko. Teraz jest inaczej, też mam cele, ale długoterminowe. Na wszystko daję sobie czas. Kiedy pojawia się konkretny kierunek działań jestem znów na pełnym gazie, ale jednak na ogół wszystko toczy się spokojniej. Docelowo chciałbym zarabiać na życie jako zawodowy pilot. Czeka mnie jednak jeszcze bardzo dużo pracy.

Przed niespełna dwoma miesiącami w wypadku prowadzonego przez siebie śmigłowca zginął znajomy Morgensterna, austriacki pilot akrobata, Hannes Arch.
- Ta tragedia była dla mnie szokiem - przyznał mistrz olimpijski z Turynu - ale z biegiem czasu poukładałem sobie wszystko w głowie. Tłumaczę to sobie tak: na drodze do lotniska też może mi się coś zdarzyć, a prawdopodobieństwo, że coś takiego się stanie, jest większe niż w powietrzu. Generalnie 90 procent tego typu wypadków dzieje się z winy pilota. Staram się być zawsze mocno skoncentrowany nad tym, co robię i drobiazgowo dbam o kwestie techniczne i sprzętowe. W skokach ryzyko było większe. Sport wyczynowy zmusza Cię do tego, by docierać do granic bezpieczeństwa lub je przekraczać. A granica jest bardzo cienka. Na pewno z czasem zagrożeniem może być rutyna. Po jakimś czasie do śmigłowca wsiada się jak do samochodu. Zamierzam się jednak wystrzegać jakichkolwiek problemów podczas lotów.

Morgi przyznał, że nie żałuje decyzji o zakończeniu kariery skoczka narciarskiego, jaką podjął w 2014 roku.
- Uważam, że była to absolutnie słuszna decyzja. Latanie helikopterem zmieniło moje spojrzenie na różne kwestie. Skoki narciarskie są popularne w naszej szerokości geograficznej. To nieustanna rywalizacja - mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie - każdy chce być jak najlepszy. Każdy ma swoje tajemnice, by zdobyć przewagę nad pozostałymi. Sport, który obecnie uprawiam nie jest jeszcze za bardzo znany. Naszym wspólnym celem jest jego popularyzacja, wszyscy sobie nawzajem pomagamy, co czyni z nas niemal rodzinę. Tworzy się między nami więź, jakiej nie ma w innych dyscyplinach - przekonuje 30-latek.

Austriak póki co odciął się od skoków, nie wyklucza jednak, że kiedyś wróci do swojej macierzystej dyscypliny w innym charakterze.
- Chcę nabrać do tego dystansu, dlatego nie skorzystałem z możliwości komentowania skoków narciarskich. Nadszedł w moim życiu czas na coś innego. Jeśli teraz nie zaangażuję się w pełni to, co aktualnie robię, to potem może się to już nie udać. Ale nie zamykam sobie drogi do świata skoków. Komentatorem czy trenerem mogę być na przykład po czterdziestce. Kto wie, co będzie za 10 lat...

- Jestem bardzo zadowolony z tego, co osiągnąłem do tej pory w sporcie. Moje sukcesy pokazują, że wybrałem właściwą drogę. Co prawda nie ustrzegłem się błędów, ale one też są potrzebne. Bez nich często nie byłoby sukcesów. Jestem szczęśliwy i wdzięczny za to, co było mi dane przeżyć. I dumny - zakończył dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli.


Adrian Dworakowski, źródło: tt.com
oglądalność: (7981) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  Swoją drogą Morgenstern skończył dopiero 30 lat (stosunkowo jeszcze młody nawet jak na skoczka), a ja mam wrażenie że "znam" go już tak długo że nie możliwe jest żeby Austriak miał dopiero 30 lat tym bardziej że już bodajże od 2 sezonów nie skacze.

 • anonim
  Morgi

  Żałuję, że Morgi nie zdobył nigdy Mśwln, bo wtedy miałby wszystko, co mógł w karierze zawodowej wywalczyć.
  Ja Morgensterna bardzo lubię, może chociażby za swoją regularność, stałą wysoką formę, i za sam fakt, że zawsze wracał po najgorszych upadkach. Także pamiętam, jak gratulował innym skoczkom, kiedy wygrywali albo stawali na podium (szczególnie pamiętam gratulacje dla Morassiego, kiedy zajął 3 miejsce w 2007 roku).
  Nie obchodzi mnie to, że Schlierenzauer zdobył więcej od niego w swojej karierze. Gregor w wieku 26 lat czuje się już "wypalony", a gdyby doświadczył tylu upadków jak Morgi pewnie szybko poddałby się, nie ma bowiem takiego charakteru jak Thomas.
  Życzę Thomasowi spełnienia wszystkich marzeń, bo na pewno niejednokrotnie mnie czymś zaskoczy ;)

 • szulcu96 początkujący
  @znawca japońskiego

  Dla mnie jak jeden dzień minęły 2 lata od zakończenia kariery przez Morgiego.

 • Major_Kuprich profesor
  Zawsze mnie to ciekawiło

  Jak w tak młodym wieku można mieć tak ponaciąganą twarz - w wieku 25 lat, wyglądał jak 45 latek, a ludzie się nim zachwycali - niby taki piękny i młody.

  Dodatkowo przypomnę, że Thomas zdradził swoją partnerkę życiową, z którą miał dziecko z asystentką Pointnera - tą z sezonu 2010/2011. Nie chcę go oceniać, ale media go kreują na jakiegoś niesamowitego człowieka, któremu dano 2gą ( a właściwie 3cią ) szansę.

 • anonim

  Już prawie 14 lat, a jak jeden dzień ...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).