David Siegel: "To był ekscytujący rok"

 • 2016-11-02 11:03

Jednym z największych odkryć 2016 roku okazał się David Siegel. 20-latek został indywidualnym oraz drużynowym mistrzem świata juniorów, trzykrotnie punktował w Pucharze Świata, plasował się w czołówce Letniego Grand Prix, a w październiku po raz pierwszy w karierze został mistrzem Niemiec w skokach narciarskich. Rozmowę z przedstawicielem klubu SV Baiersbronn przeprowadził portal berkutschi.com.

David SiegelDavid Siegel
David SiegelDavid Siegel

Sympatycy skoków znają Cię od niedawna. Mógłbyś się przedstawić?

Nazywam się David Siegel. Mam 20 lat i pochodzę z pięknego Schwarzwaldu usytuowanego w południowo-zachodnich Niemczech. Skaczę odkąd miałem pięć lat, natomiast od tego roku jestem członkiem niemieckiej kadry narodowej. Treningi rozpocząłem jako kombinator norweski w klubie SV Baiersbronn. Od 2010 roku skupiam się wyłącznie na skokach. Oprócz skoków lubię słuchać muzyki, oglądać filmy i lubię wszystkie sporty z piłką.

Zostałeś niespodziewanym mistrzem Niemiec. Jak bardzo zaskakujący był to dla Ciebie sukces?

To była ogromna niespodzianka! Wiem, że dobrze przepracowałem sezon letni i dokonałem w nim sporego progresu, ale spodziewałem się walki o tytuł pomiędzy Markusem Eisenbichlerem a Andreasem Wellingerem.

Minionej zimy zostałeś najlepszym juniorem globu, latem wywalczyłeś m.in. 5. miejsce w ramach LGP w Hinterzarten, a teraz w Oberhofie zdobyłeś złoto krajowego czempionatu. Jak oceniasz swój rozwój w trakcie tego roku?

Tak, to był dla nas naprawdę ekscytujący rok. Trenerzy i ja nie narzucaliśmy sobie presji. Trenowaliśmy i konsekwentnie kontynuowaliśmy pracę. Koncentrowaliśmy się na wszystkich aspektach, przez co dokonaliśmy progresu. Z jednej strony trzeba było przykładać się do siły, wybicia czy równowagi, a z drugiej strony należało pracować nad sferą mentalną. Nie zawsze było to łatwe, ponieważ treningi łączyłem z egzaminami końcowymi w federalnej szkole policyjnej. Teraz daje mi to dużo pewności siebie, a także niezbędnej swobody.

Wielu zawodników za swój cel stawia "perfekcyjne skoki". Co jest według Ciebie idealnym skokiem. Oddałeś już takie?

Moim zdaniem nie ma skoków idealnych. Zawsze jest coś, co można jeszcze poprawić. Właśnie dlatego preferuję dobre skoki. Są one czymś pozytywnym, zwłaszcza kiedy wydarza się coś, czego nie oczekiwaliśmy. Tak było np. podczas noworocznego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen (Siegel zajął tam 16. miejsce - przy. red.), a także na Mistrzostwach Świata Juniorów w Rasnovie. Takie skoki zapamiętuje się na długo. Marzysz także o nich przez kolejne miesiące.

Tego lata ukończyłeś szkolenie do policji federalnej. Jak ważne jest to, że teraz jeszcze bardziej możesz skupić się na sporcie?

Czas spędzony w policji zdecydowanie nie był niekorzystny. Oczywiście, nauka może być irytująca, ale równowagą były zajęcia na skoczni. W następnym roku chcę zacząć kurs, który pozwoli mi uzyskać wstępną kwalifikację na Uniwersytet Nauk Stosowanych.

Niemcy to silny zespół. Czy tytuł mistrza kraju zapewnił Ci miejsce w składzie na inaugurację Pucharu Świata? A może odbędą się dodatkowe kwalifikacje?

W poprzednim tygodniu Werner Schuster poinformował mnie, że polecę na zawody do Ruki.

Jakie stawiasz sobie cele na nadchodzący sezon?

Chciałbym wystąpić we wszystkich konkursach Turnieju Czterech Skoczni i po raz pierwszy w życiu przekroczyć barierę 200 metrów.

Jesteś jednym z pierwszych skoczków, którzy odnieśli zwycięstwo na nowych nartach Verivox. Czy mają one wpływ na Twoje ostatnie sukcesy?

Pierre Heinrich zaprojektował narty Fluege.de, a teraz zajmuje się produkcją nart Verivox. Robi wielką pracę i wspiera sportowców tak dobrze, jak tylko może. Sprzęt odgrywa dużą rolę w skokach narciarskich, dlatego ważne jest, aby mieć solidnego partnera po swojej stronie. Dotychczasowe sukcesy są spore, ale nie powinny zostać moimi największymi w karierze. Dlatego nie mogę się doczekać sezonu 2016/2017.


Dominik Formela, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (4109) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  @???

  Może nie szaleję ale na pewno będę mu kibicował. Poza tym uważam że tego typu skoczkowie (mistrz świata juniorów), w tym wieku już powinni zacząć pukać do światowej czołówki, a samo miejsce w TOP 15 uważam za jak najbardziej realne aczkolwiek nie łatwe do zrealizowanie bo kandydatów wielu ale poniżej TOP 20 wylecieć nie powinien.

  @Nowyskoczek5

  Zobaczymy być może to "wy" macie rację ale typowanie ma się do tego żeby właśnie poszukać jakiejś niespodzianki czy jakiegoś wystrzału formy, dlatego typuję że Siegel powinien być w TOP 15 (TOP 20 to minimum ale jednak zostaję przy TOP 15).

 • Major_Kuprich profesor
  David Siegel w PŚ i LGP

  Puchar Świata:

  2015/2016 - 37 pkt ( 16, 17, 23 ) - 49 miejsce

  Letnia Grand Prix:

  2016 - 78 pkt ( 18, 5, 13 ) - 33 miejsce

 • Nowyskoczek5 profesor
  @Stinger

  Max miejsce 25 wyżej nie będzie.

 • anonim
  @Stinger

  Widzę,że szalejesz na punkcie tego skoczka.

  Jak dla mnie to maksymalnie na 30. miejscu w generalce będzie.

 • anonim

  Rysiek Sevcio David i Andy to bylaby super druzyna :)

 • Stinger profesor

  Jako mistrz świata juniorów, mistrz Niemiec (letni ale jednak) i po pierwszym tzw. przejściowym sezonie w PŚ (w miarę udanym) myślę, że David Siegel na pewno ma stawiane dużo wyższe cele niż te, które sam sobie wyznaczył.

  Ja osobiście spodziewam się że Siegel będzie co najmniej w TOP 15 PŚ, a przynajmniej myślę że powinien być.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).