Lukas Mueller: "Mam świadomość, że mogę spędzić resztę życia na wózku"

 • 2016-11-11 10:52

Takie chwile jak tamta na nowo przypominają, że skoki narciarskie to nie tylko efektowne fruwanie w powietrzu, rekordy i rywalizacja o laury. Że mają też swoje drugie, dramatyczne często oblicze. To było mgliste, styczniowe popołudnie. Sypał gęsty śnieg. Na skoczni Kulm w Bad Mitterndorf trwał drugi dzień testowania skoczni przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich. Jeden z testerów obiektu Lukas Mueller, mistrz świata juniorów z 2009 roku, doznał niezwykle groźnego upadku, który na zawsze zmienił jego życie.

23-letni skoczek został przetransportowany do szpitala w Grazu, gdzie przeszedł operacje. Następnie koniecznością stała się długa i żmudna rehabilitacja. Nie był to pierwszy groźny wypadek Austriaka na skoczni. Kariera Muellera stanęło w miejscu po upadku, jakiego doznał na początku letniego sezonu w 2013 roku. Podczas treningu na skoczni w Bischofshofen nie ustał jednego ze skoków i niefortunnie upadł na prawe ramię, co zakończyło się złamaniem obojczyka. W wyniku tego zdarzenia przeszedł operację w szpitalu w Salzburgu. Od tego czasu startował niemal wyłącznie w zawodach niskiej rangi nie odnosząc już godnych uwagi osiągnięć.

Dzięki niezwykłemu uporowi i sile woli Mueller poczynił w ostatnich miesiącach duże postępy. O próbie powrotu do normalnego życia, codziennych zmaganiach z przeciwnościami losu i planach na przyszłość opowiedział portalowi Salzburg24.at:

- Rehabilitacja, którą odbyłem w Bad Haring w dużej mierze przygotowała mnie do funkcjonowania w codziennym życiu, choć tak naprawdę w domu okazało się dopiero z jak wieloma problemami muszę nauczyć się sobie radzić. Musiałem wykazać się kreatywnością i czasem improwizacją w sytuacjach, o których wiele osób nie ma pojęcia, takich jak infekcje dróg moczowych, czy gorączka z powodu przegrzania organizmu. Momentami człowiek czuje się bezradny jak niemowlę. Wciąż jednak stawiam sobie nowe wyzwania, chcę być tak niezależny jak to tylko możliwe. Irytujące jest to, że pewne czynności wykonuję trzy razy dłużej niż kiedyś. Zwyczajne otwarcie drzwi staje się problemem. Często muszę korzystać z czyjejś pomocy, ale jak najwięcej rzeczy staram się robić samemu.

- Cieszę się z tego, co osiągnąłem do tej pory. Aktualnie jestem w stanie przejść samodzielnie krótki odcinek, ale trudno stawiać jednoznacznie dalsze prognozy. Nadal nie można wykluczyć, że resztę życia spędzę na wózku inwalidzkim. Aktualnie staram się aktywizować mięśnie, tak bardzo jak to tylko możliwe. Póki co idę przed siebie wytyczoną drogą, ale do końca nie wiem co jest za rogiem. Każdy kolejny dzień mojego życia można nazwać rehabilitacją, która bywa niezwykle wyczerpująca psychicznie. Potrzeba stu procent silnej woli, by przejść przez to, co w tej chwili przechodzę. Oczywiście są dni kiedy wpadam w dołek, nie mam na nic siły i tracę apetyt. Nie trwa to jednak długo. Kluczowe było to, że od początku zaakceptowałem sytuację, w której się znalazłem. Po prostu cieszę się, że żyje. Czuję pełne wsparcie mojej rodziny i przyjaciół i to pomaga mi przetrwać trudne chwile.

- Nadal mam do czynienia ze sportem. Ostatnio odkryłem rugby na wózkach i wziąłem nawet udział w lokalnych mistrzostwach, co dało mi poczucie ogromnej radości. Ponownie zrozumiałem, że nie można poddawać się żadnym ograniczeniom. Każdy powinien dbać o własne ciało. Sport przedłuża życie i dotyczy to każdego. Uwielbiam też obserwować na skoczni występy moich kolegów. W ubiegłym miesiącu oglądałem mistrzostwa Austrii. Poczułem ogromne pragnienie, by znów skakać. To pragnienie było większe niż kiedykolwiek. Ten ogień wciąż we mnie płonie, pewne jest to, że chcę w przyszłości pracować jako trener skoczków narciarskich. Obecnie kształcę się też w kierunku ekonomii.

Lukas Mueller oprócz wspomnianego mistrzostwa świata juniorów z 2009 roku ze Szczyrbskiego Jeziora, ma w swoim dorobku także złoty krążek wywalczony na tej imprezie w konkursie drużynowym oraz kolejne złoto z drużynówki, rozegranej rok później podczas juniorskiego czempionatu w Hinterzarten. Najwyższym miejscem, jakie wywalczył w zawodach Pucharu Świata, była szósta pozycja w inaugurującym TCS 2009/10 konkursie w Oberstdorfie. 14 razy stawał na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego.


Adrian Dworakowski, źródło: Salzburg24.at
oglądalność: (9498) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  trzymaj sie Luki jesteśmy z tobą

 • anonim

  Aż łzy lecą kiedy to się czyta. Zaden sport nie jest w 100 % bezpieczny. Sam jestem sportowcem to wiem. W wioślarstwie jest podobnie tylko że zamiast spadać i doznać poważniejszego złamania jakiejś części ciała jest poprostu niewytrzymanie kręgosłupa podczas teningów od pewnych ćwiczeń co powoduje na zawodach ból nie do zniesienia a to aż 2 km płynięcia z całych sił, gdy psychika wysiada jesteś ostatni.

 • anonim

  TO bardzo cięzki sport ,który wymaga odwagi a tak mało doceniany / finansowo/ dużo zdrowia i wrócisz jaszcze na skocznię

 • haze23 doświadczony
  wracaj do zdrowia, Lukas

  Zawsze będę miał wielki szacunek dla każdego zawodnika, za sam fakt stanięcia na belce i oddania skoku.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).