Z kombinacji do skoków - Jewgienij Klimow nadzieją Rosjan

 • 2016-11-29 10:03

Jedną z niespodzianek sobotnich zawodów w Ruce było dwunaste miejsce, najwyższe w karierze, reprezentanta Rosji, Jewgienija Klimowa. Dla pogrążonych w głębokim kryzysie rosyjskich skoków jest to pierwsze od wielu miesięcy światełko w tunelu. Warto przy tej okazji nieco bliżej przyjrzeć się osobie rosyjskiego zawodnika i historii jego występów w ostatnich sezonach, która jest dość osobliwa.

Niespełna 23-letni skoczek z Permu jeszcze przed dwoma sezonami był specjalistą od kombinacji norweskiej. Dysproporcja pomiędzy jego umiejętnościami biegowymi, a tym, co pokazywał na skoczni była rzadko spotykana. Klimow potrafił wygrywać w cuglach zmagania na skoczni, by po części biegowej spaść w klasyfikacji zawodów o kilkadziesiąt nawet pozycji. W "kombinacyjnym" Pucharze Świata zdobył zaledwie jeden punkt. W 2013 roku wygrał rywalizację na Rukatunturi, na której w sobotę osiągnął swój największy sukces jako skoczek, a po zmaganiach na trasie biegowej sklasyfikowano go wówczas ostatecznie na 30 pozycji. Nigdy już tego wyniku nie powtórzył, choć niejednokrotnie jeszcze znajdował się na czele klasyfikacji pucharowych zawodów po ich pierwszej części. Podczas igrzysk w Soczi zajmował trzecie miejsce po skokach na normalnej skoczni, by ukończyć olimpijską rywalizację na... ostatnim 45 miejscu!

- Już przed igrzyskami w Soczi próbowałem sugerować, by dla Jewgienija znaleźć miejsce w składzie drużyny skoczków narciarskich - opowiada Dmitrij Dubrowski, szef rosyjskich skoków i kombinacji norweskiej - Mój pomysł nie spotkał się jednak z aprobatą po stronie sztabu szkoleniowego skoczków, pomimo że zarówno sam zawodnik jak i jego trener, Aleksander Garanin, wykazywali zainteresowanie takim rozwiązaniem

Starty w dwuboju Klimow kontynuował jeszcze przez rok po igrzyskach. Bez powodzenia. W końcowej fazie swojej przygody z kombinacją startował już tylko w Pucharze Kontynentalnym, jednak nawet w tym cyklu mimo wybornej dyspozycji na skoczni zajmował odległe pozycje. Co jakiś czas, będąc jeszcze kombinatorem, próbował z dużo lepszym skutkiem, swoich sił w rywalizacji skoczków specjalistów. W styczniu 2014 roku zdobył brązowy medal rozgrywanych w Predazzo mistrzostw świata juniorów w skokach narciarskich. Na skoczni K-95 przegrał o zaledwie 1,8 pkt. z reprezentantem Polski, Jakubem Wolnym. Rok później krążek z tego samego kruszcu wywalczył podczas Uniwersjady w Szczyrbskim Jeziorze, którą wygrał Władimir Zografski. W sezonie 2015/16, swoim pierwszym w gronie skoczków narciarskich, znalazł się z dorobkiem 21 punktów na 56 miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

- Od stycznia 2015 roku zaczęliśmy stopniowo przenosić Jewgenija do skoków narciarskich. Okres adaptacji w nowym sportowym środowisku trwał dość długo, ale teraz widać, że to ambitny skoczek z perspektywami. Mówiłem wielokrotnie, że to zawodnik na pierwszą dziesiątkę Pucharu Świata, a to dwunaste miejsce to dobry punkt wyjścia do walki w tym sezonie - uważa Dubrowski.Warto jednak przypomnieć, że zanim w sobotę Klimow zdołał zakończyć zawody na 12 miejscu, dzień wcześniej uplasował się na 45 pozycji, co świadczy o tym, że jego dyspozycja nie jest jeszcze ustabilizowana. Inna sprawa, że w piątkowej inauguracji wyjątkowo nie sprzyjały mu warunki wietrzne. Poza Klimowem, który zajmuje obecnie 17 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, żaden z pozostałych reprezentantów Rosji nie zdołał wywalczyć na Rukatunturi choćby punktu.

- Pozostali nasi skoczkowie rozpoczęli sezon niemrawo, ale wiemy przecież, że Dmitrij Wasiljew swój normalny poziom osiąga zwykle nieco później, bliżej Turnieju Czterech Skoczni. Nie powinniśmy wyciągać pochopnych wniosków Myślę, że potrzebna jest cierpliwość - zakończył Dubrowski.


Adrian Dworakowski, źródło: Sport-inside.org/informacja własna
oglądalność: (8111) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Mc15011 doświadczony
  -

  @Stinger

  Maksimoczkin zniknął, bo na Olimpiadzie połamał żebra i teraz nie może wrócić do dobrego skakania.

  @MGR

  Forfang ma zdobyć KK? Proszę was. To co pokazał w Kuusamo to na pewno nie ma na to żadnych szans. Lata na tzw. ręcznym hamulcu - bo taką ma obecnie technikę i nie wierzę, by się ona zmieniła.

  Co do Klimowa to powiem, że ten chłopak ma potencjał ale żeby tylko nie skończył jak Koivuranta.

 • HKS początkujący

  Przecież Klimow bodaj startował w trenach w Soczi i miejsca w drużynie nie wygrał.

 • MGR stały bywalec
  Wasiliew w top 10 na TCS?

  Nie zapominajmy, że Forfang według bardzo wielu na tym forum miał zdobyć w tym sezonie kryształową kulę, więc może jednak nie wyjeżdżajmy za bardzo poza granice powagi, realizmu i zdrowego rozsądku.

 • MGR stały bywalec
  Każdy kombinator dużo lepiej zaczyna w skokach niż kończy

  Na dłuższą metę straci swoją siłę fizyczne i pozostanie tylko słabsza technika niż u innych skoczków.

 • Stinger profesor

  Klimov ma potencjał na niezłe punkty, jeszcze w kombinacji pokazywał, że potrafi skakać (gorzej z biegiem), a więc Rosjanie mogą liczyć, że wreszcie będą mieli kogoś co najmniej na regularne punktowanie biorąc pod uwagę to, że Wassiljew coraz starszy, Korniłow już nie "ten", a Maksimoczkin czy Bojarincew szybciej zgaśli niż się objawili.

 • anonim
  @Janush

  Zgadzam się, że o powtórce z sezonu 08/09 można zapomnieć ( raczej ), ale Dima to skoczek którego stać na skończenie PŚ w drugiej dziesiątce spokojnie, w tym sezonie nieraz go jeszcze w top10 zobaczymy, ale i wiadomo jak to jest z nim, że zdarzą mu się wpadki jak w Kuusamo, że nie będzie awansować do 2 serii. Jednak na skoczka w okolicy top15 wciąż go stać. Uważam, że jest lepszy od Klimowa, na pewno nie gorszy na ten moment.

 • W_S profesor
  Rosjanie

  Klimov,Maksimoczkin,Bojarincew to skoczkowie z potencjałem i mogą być na prawdę solidnymi skoczkami.

 • anonim

  @szymon123
  Uwazam ze nie bo go nawet na 30 nie stac

 • szymon123 początkujący

  Jest to całkiem niezły skoczek druga dziesiątka na koniec PŚ jest w jego zasięgu.

 • Janush weteran

  @Mateusz

  Nie mówię, że nie, ale po tylu kontuzjach ma problemy z lądowaniem, wiek też robi swoje, stawy już nie te i wg mnie można zapomnieć o powtórce z sezonu 08/09.

  Rosja przede wszystkim musi zatrudnić sensownego zagranicznego trenera i dać mu czas na poukładanie tych zawodników, inaczej nic nie osiągną.

 • krzychoSt profesor

  Rosjanie 2 liga i długo jeszcze tak zostanie ale lepsze to niż szprycowanie jak w innych dyscyplinach.

 • anonim
  Janush - calkowita nieprawda wg Mnie

  Klimov będzie regularnie punktował i to na miare 2 dziesiątki spokojnie - to fakt. Ale to ze Dima ma najlepsze za sobą i nie zwojuje nic ? Bzdura. W Kuusamo na treningach skakal świetnie, na MR tez deklasował swoich. Mysle ze juz w Klingenthal znajdzie sie w drugiej dziesiątce, a zobaczysz ze na TCS jesli zdrowie dopisze będzie w top 10 na koniec. Kornilow jeszcze nie powiedzial słowa i stać go na punktowanie jak najbardziej, punkciki bo punkciki, ale stać. Niech wyskoczy jeszcze jakiś młody i Rosjanie sobie poradzą, a na IO z wymieniona trojka plus jakimś nowym i młodym mogą powalczyć o dobre miejsce.

 • Janush weteran

  Dobrze, że jest w Rosji choć jeden skoczek który prezentuje poziom choć tej II dziesiątki.
  Dima się starzeje i raczej już wiele nie zawojuje, choć nie zdziwię się, jak jeszcze poszaleje na mamutach, o ile będzie ustawał loty.
  Korniłow też już najlepsze czasy ma za sobą. Maksimoczkin czy Romaszow prezentują na razie mizerny poziom, może się obudzą, zwłaszcza ten pierwszy.
  Dobrze, że choć Klimow ratuje sytuację. Bo jak na razie Rosja infrastrukturę ma świetną, ale zawodników słabych i kiepskie szkolenie najwyraźniej też.

 • anonim
  klimow

  30.11.2013. zdobyl pierwsze punkty pucharu świata ma 22 lata urodził się w permie.

 • Pavel profesor

  Ciężko pisać o tym 45 miejscu jako o "nieustabilizowanej dyspozycji" skoro skakał w najgorszych warunkach w całej stawce.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).