PŚ Pań w Pjongczangu: 53. triumf Takanashi, rekord skoczni Ito

 • 2017-02-16 09:38

Przedostatnie w tym sezonie zawody z cyklu Pucharu Świata Pań wygrała Sara Takanashi. Japonka odniosła tym samym 9. zwycięstwo tej zimy, a 53. w całej karierze. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka i nowa rekordzistka skoczni - Yuki Ito. Skład podium uzupełniła Norweżka - Maren Lundby.

Sara TakanashiSara Takanashi
fot. Tadeusz Mieczyński

Rywalizacja 32 skoczkiń na obiekcie HS 109 trwała blisko dwie godziny. Wszystko wskutek silnego wiatru, który uniemożliwiał Miranowi Tepesowi płynne przeprowadzanie popołudniowego konkursu w południowokoreańskim Pjongczangu.

Po bardzo zaciętej walce, zawody zakończyły się dubletem przedstawicielek Kraju Kwitnącej Wiśni. Najdłuższym lotem w historii olimpijskiej skoczni popisała się Yuki Ito, która w rundzie finałowej z 26. belki poszybowała na 111. metr. Względem rezultatu z pierwszej serii, poprawiła się aż o 21 metrów. Pomimo osiągnięcia oficjalnego rekordu obiektu, aktualna wicemistrzyni świata musiała zadowolić się drugą pozycją. Wygrała Sara Takanashi. 20-latka w drugiej serii w znacznie gorszych warunkach i z krótszego najazdu (24. belka) doleciała do 97. metra, ale przewaga z pierwszej rundy w której uzyskała 99,5 metra, pozwoliła jej pokonać Ito różnicą 1,5 pkt. Prowadzenia z półmetku konkursu nie zdołała utrzymać Maren Lundby. Norweżka w inauguracyjnej odsłonie czwartkowych zawodów oddała skok mierzący 103 metry, ale lądowaniem na 94. metrze w decydującej serii roztrwoniła całą przewagę, spadając ostatecznie na najniższy stopień podium. Do triumfatorki zabrakło jej 4,9 pkt.

Na czwartej lokacie, ze znaczną stratą do najlepszej trójki, zmagania zakończyła Ema Klinec. Srebrna medalistka Mistrzostw Świata Juniorów w Park City jako jedyna uczestniczka konkursu dwukrotnie przekraczała granicę 100. metra. Najpierw o metr, a następnie o dwa. Należy jednak dodać, iż druga próba została zakończona niegroźnym upadkiem. Miejsce piąte przypadło kolejnej Japonce - Yuce Seto (87,5 oraz 99,5 metra), natomiast czołową szóstkę uzupełniła najlepsza dziś z Niemek - Ramona Straub (90 metrów i 92 metry).

Do drugiej serii nie załapały się Eleora Hamming z Kanady i jedyna reprezentantka gospodarzy w całej stawce - Guy-Lim Park.

Przez cały okres trwania konkursu sportsmenki zmagały się z wiatrem pod narty. Jego siła wahała się od 0,26 do 2,26 m/s.

Było to ostatnie starcie pań przed Mistrzostwami Świata w fińskim Lahti. Po głównej imprezie sezonu zawodniczki spotkają się w stolicy Norwegii, gdzie najlepsza "30" sezonu otrzyma szansę startu na dużej skoczni w Oslo Holmenkollen. To wydarzenie będzie miało miejsce 12 marca.

Kryształową Kulę w Skandynawii odbierze, już po raz czwarty w karierze, Sara Takanashi. Japonka ma na swoim koncie 1375 punktów, a więc o 267 "oczek" więcej od Ito i 326 od Lundby. To te dwie skoczkinie rozstrzygną między sobą kwestię drugiego miejsca w PŚ Pań 2016/2017. Pozostałe zawodniczki straciły szansę na podium.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata Pań >>

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9685) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).