David Siegel: "Nie porzucam marzenia o Igrzyskach Olimpijskich"

 • 2017-06-23 11:28

Po odniesionej zeszłej zimy kontuzji stawu skokowego David Siegel zmuszony był przejść dość skomplikowaną operację. W wywiadzie dla Neckar Chronik młody Niemiec opowiada o trudach rehabilitacji i ciężkiej pracy nad powrotem na skocznię.

David SiegelDavid Siegel

Choć postępy w rehabilitacji są wyraźne, wciąż nie wiadomo, kiedy Siegel będzie mógł wrócić do skakania. - Z operowanym stawem skokowym jest coraz lepiej, każdego dnia zauważam poprawę – opowiada niemiecki skoczek. - Jego stabilność i wyczucie ciągle się poprawiają, tylko ruchomość wciąż nie jest taka, jak bym chciał.

Od dłuższego czasu Siegel pozostawał z dala od mediów – czy pozostawał w tym czasie w kontakcie z trenerem i kolegami z drużyny? - Tak – przez pewien czas przebywałem w klinice Schon w Monachium, gdzie w tym samym czasie rehabilitację i fizjoterapię przechodzili Andreas Wellinger i Severin Freund. Widzieliśmy się tam więc niemal codziennie i dużo rozmawialiśmy. Z trenerem Wernerem Schusterem też jestem w stałym kontakcie. Dzwonimy do siebie raz w tygodniu i opowiadam mu wtedy o postępach w rehabilitacji.

Trzy tygodnie temu David Siegel rozpoczął lekkie treningi. Jak one wyglądają? - Na początku zacząłem od przysiadów z bardzo małym obciążeniem. Muszę się teraz od nowa nauczyć przebiegu całego tego ruchu. Do tego wykonałem już kilka skoków ze skrzyni – relacjonuje młody Niemiec. Czy nie boi się, że staw skokowy nie wytrzyma obciążenia? - Na początku podchodziłem do tych zajęć z dużym respektem. Nie wiedziałem jeszcze, jak mój staw skokowy zareaguje na obciążenia. Szybko jednak zauważyłem, że wszystko idzie coraz lepiej i podjąłem kolejne ćwiczenia. Jedyny problem to fakt, że stopa staje się grubsza wraz z obciążeniem. Lekarze mówią jednak, że to normalne.

Na zamieszczonym na Facebooku video można zobaczyć Siegela bez problemu skaczącego z jednej gumowej piłki gimnastycznej na drugą. Można z tego wnioskować, że zmysł równowagi powrócił u skoczka na najwyższy poziom… - To wciąż jeszcze nie jest optimum moich możliwości – mam na przykład problemy przy wykonywaniu tzw. "jaskółki", to dla mnie dużo trudniejsze niż skakanie z piłek gimnastycznych – przyznaje Siegel. - Nie odczuwam jednak bólu, co jest naprawdę dobrym znakiem. Intensywność treningów będziemy teraz powoli podnosić.

Jak na ten moment wygląda plan dnia Davida Siegela? - Każdego dnia pracuję około dwóch godzin z fizjoterapeutą. Później trenuję przez dwie, trzy godziny. Następne trzy tygodnie spędzę w Bundespolizei-Sportschule w Bad Endorf. Tam mam najlepsze warunki dla mojego treningu, a lekarz i fizjoterapeuta są blisko – zdradza Niemiec. Gdzie odczuwa największe deficyty po tej przymusowej pauzie w startach i treningach? - Tak jak już wspomniałem, największym problemem jest na ten moment ruchomość stawu skokowego. W nadchodzących tygodniach muszę szczególnie zadbać o to, by to poprawić.

Na kiedy Siegel planuje powrót do Pucharu Świata? - Tego na razie nie mogę powiedzieć. Z pewnością minie jeszcze kilka tygodni, zanim będę mógł po raz pierwszy pojawić się na skoczni. Z powodu ograniczonej ruchomości stawu skokowego uzgodniłem z trenerem, że w tym momencie powrót na skocznię nie ma większego sensu – przyznaje niemiecki zawodnik. W październiku 2016 r. David Siegel został mistrzem Niemiec. Czy obrona tytułu po tak długiej przerwie wydaje mu się w ogóle możliwa? - Jeśli do tego czasu uda mi się wypracować formę, oczywiście stanę do rywalizacji. Obrona tytułu mistrzowskiego będzie jednak niezwykle trudna – inni nie leżeli przecież plackiem na kanapie, tylko ciężko trenowali.

W roku 2018 odbędą się Zimowe Igrzyska Olimpijskie – czy uda się nadrobić treningowe zaległości, by otrzymać olimpijską nominację i spełnić to wielkie marzenie? - Jeśli chodzi o ten cel, z optymizmem patrzę w przyszłość. Do Igrzysk wciąż zostało jeszcze trochę czasu, wiele może się wydarzyć w najbliższych tygodniach. W żadnym wypadku nie porzucam olimpijskiego marzenia – właśnie dlatego, że bardzo chciałbym tam być, daję z siebie wszystko na treningach – zapowiada Siegel. Kogo uważa za największego konkurenta do miejsca w drużynie olimpijskiej? - Nie ma jednej konkretnej osoby – wszyscy zawodnicy to moi konkurenci. Do tego, jak co roku, dojdą bez wątpienia dwa, trzy nazwiska, których w tej chwili nikt nie bierze pod uwagę.

Jakie inne cele na nadchodzący sezon stawia sobie David Siegel? - W tym momencie nie mam żadnych konkretnych celów. Chcę po prostu po długiej przerwie umieć znów skakać tak, jak przed kontuzją.


Katarzyna Lipska, źródło: Neckar Chronik
oglądalność: (5273) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • kubsontter bywalec

  Potencjał ma naprawdę bardzo duży,ale myślę że jeszcze większy ma Constantin Schmid.Stanął 4 razy na podium PK,raz wygrał.Dwukrotnie zakwalifikował się do konkursów TCS,odpadł w pierwszej serii.Zdobył brązowy medal MŚJ w Park City,mimo słabych występów na treningach,a ma dopiero 17 lat!

  A zawodnikowi z tematu życzę szybkiego powrotu do zdrowia!

 • Złoty Orzeł profesor

  Siegel jest i tak za słaby by załapać się do IO (póki co)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).