Estończycy gotowi na sezon zimowy

 • 2017-10-14 17:00

Gdy rok temu Estończycy ogłaszali, iż na igrzyska w Pjongczangu chcieliby wywalczyć prawo startu w konkursie drużynowym, wiele osób interesujących się skokami narciarskimi brało te deklaracje z dużym przymrużeniem oczu. I mimo że w realizacji tego celu zapewne przeszkodzi im zakończenie kariery przez Kaarela Nurmsalu, ten nadbałtycki kraj w najważniejszej imprezie sportowej czterolecia wystawić będzie mógł najprawdopodobniej rekordową w swojej historii liczbę 3 skoczków. Dzięki temu Estończycy optymistycznie podchodzą do sezonu olimpijskiego stawiając przed sobą kolejne ambitne cele.

Choć Kaarel Nurmsalu po udanym powrocie do skoków ponownie zakończył swoją karierę, zdobyte przez niego zeszłej zimy punkty Pucharu Świata de facto zapewniają Estończykom jedno miejsce startowe na przyszłorocznych igrzyskach. Po zakończeniu sezonu letniego na liście kwalifikacyjnej na igrzyska właściwie pewne miejsce ma również Artti Aigro (punktujący w Letniej Grand Prix), a bardzo blisko kwalifikacji jest również Martti Nomme (38 punktów zdobytych w Letnim Pucharze Kontynentalnym).

Teoretycznie w razie rezygnacji wyżej klasyfikowanych państw z dwóch miejsc startowych Estończycy mogliby według obecnego stanu wystawić 4 skoczków (dzięki 15 punktom wywalczonym przez Kevina Maltseva w konkursach Pucharu Kontynentalnego w Erzurum), jednak obecnie w razie zaistnienia takiego wariantu zdarzeń i tak nie mogliby skorzystać z tego prawa, gdyż poza trójką Aigro, Nomme i Maltsev nie posiadają więcej aktywnych zawodników, którzy mieliby prawo startu na igrzyskach (Taavi Pappel, który z Aigro, Nomme i Maltsevem w sezonie 2017/2018 tworzy reprezentację Estonii, nie zdobył bowiem jeszcze punktów Pucharu Kontynentalnego). W związku z tym, jeśli sytuacja nie ulegnie większym zmianom najprawdopodobniej w Pjongczangu Estonię reprezentować będzie właśnie wspomniana trójka.

W sezonie olimpijskim estońska federacja zapewniła swoim zawodnikom najlepsze możliwe warunki. Skoczkowie wzięli udział we wszystkich zaplanowanych obozach treningowych, kończąc sezon letni treningami w Wiśle, w której zainaugurowany zostanie kolejny sezon Pucharu Świata.

Trenujący Estończyków Hillar Hein jest zadowolony z tego jak jego podopieczni przepracowali sezon letni: "Letnie starty jak i wyniki testów fizycznych pokazują, że nasz progres jest zauważalny, a zawodnicy poprawili każdy z elementów swoich skoków." Hein chciałby, żeby jego podopieczni regularnie kwalifikowali się do konkursów Pucharu Świata. Będą oni także startować w Pucharze Kontynentalnym: "Kalendarz jest na tyle rozbudowany, że nie tylko nie będzie nam brakować startów, a wręcz przeciwnie – nie będziemy w stanie wystartować we wszystkich konkursach."

Najlepsze wyniki latem osiągał Artti Aigro. Utalentowany 18-latek już w swoim debiucie w Letniej Grand Prix awansował do czołowej "30", zdobywając w Czajkowskim 2 punkty. Również w Letnim Pucharze Kontynentalnym osiągnął życiowy sukces zajmując w drugim konkursie w Klingenthal 6. pozycję, wyprzedzając czołowych zawodników sezonu 2016/2017 takich jak Domen Prevc czy Markus Eisenbichler. Młody skoczek lato zakończył poprawieniem o pół metra rekordu największej w swojej ojczyźnie skoczni – Tehvandi (102,5 metra).

"Forma była całkiem dobra, jednak nie mogę powiedzieć żeby dobre skoki były stabilne i przychodziły regularnie." – ocenił swoje występy Aigro. "Rok temu sezon zaczął się bardzo źle, bo odniosłem kontuzję kolana, przez którą mogłem skakać tylko w sierpniu. Wciąż jeszcze w pełni się nie wyleczyłem, ale z pewnością zrobiłem spory krok do przodu w porównaniu z poprzednim sezonem.". Celem zawodnika na sezon 2017/2018 jest miejsce w czołowej 10 podczas mistrzostw świata juniorów i pozycja w 30 na igrzyskach.

Dokładnie takie same ambicje ma Kevin Maltsev, który uważa, że jest w stanie skakać lepiej niż na ostatnich treningach. 17-latek również ciężko pracuje nad sobą, a dużo pomogły mu wprowadzone w ostatnich miesiącach zajęcia na batucie. Jego marzeniem są także regularne starty w zawodach najwyższej rangi: "Jeśli tylko nadarzy się okazja chciałbym startować w Pucharze Świata".


Paweł Borkowski, źródło: inf. własna + ohtuleht.ee + postimees.ee + vsport.ee
oglądalność: (5295) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • RET_RET doświadczony
  @Prymka @prymka

  Dobry pomysł! Młody i bardzo zdolny kombinator.

 • Prymka bywalec
  io

  Kristjan Ilves niech wystartuje w drużynówce

 • borek99 doświadczony
  @Kolos @kolos

  Nie są imienne (dlatego Maltsev zapewne pojedzie w miejsce wywalczone przez Nurmsalu), ale na igrzyskach może wystartować tylko skoczek, który najpóźniej 31 grudnia 2017 skończy 15 lat oraz zdobył co najmniej punkt PŚ/LGP w całej karierze lub co najmniej punkt PK/LPK w okresie kwalifikacyjnym (od 1 lipca 2016 do 21 stycznia 2018) - stąd Pappel wystartować póki co nie może (i raczej nie zapowiada się żeby miało się to zmienić, zwłaszcza że w tym roku w Erzurum już takiej farsy jak rok temu raczej nie będzie ;)).

 • mc150193 weteran

  Jeżeli któryś z Estończyków zdobędzie chociaż 1 pkt. w PŚ to zostanie uznane za wielką sensację. Przecież nie ma już Nurmsalu, a Nomme przecież w ostatnich latach był uznawany za asa przestworzy :) Po za tym Domen Prevc czy Eisenbichler bardziej nastawiają się na zimę - zobaczycie. Estończycy będą klepać bulę razem z Turkami czy Rumunami. Co do Nurmsalu gdyby nie kończył kariery to mogli spokojnie wystawić drużynę na Igrzyskach. Teraz jestem ciekawy ile zespołów wystartuje w Korei.

 • Sigur17 doświadczony
  Aigro

  Oby zaskoczył nas w PŚ 2017/18. Liczę na to i bardzo mu tego życzę. ;)

 • Oreo weteran
  @Kolos @kolos

  Ale żeby pojechać na Io musi choć raz być w top 30 jakichś zawodów :P Ta zasada żeby kolejny Eddie Orzeł nie pojechał na igrzyska

 • Kolos profesor

  "(Taavi Pappel, który z Aigro, Nomme i Maltsevem w sezonie 2017/2018 tworzy reprezentację Estonii, nie zdobył bowiem jeszcze punktów Pucharu Kontynentalnego)"

  A to ciekawe, z tego co wiem kwalifkacje do igrzysk nie są imienne, zdobywa się jenie miejsca dla kraju. Zatem za skoczka który uzbierał te punkty (PŚ,PK, LGP,LPK) ale na IO nie pojedzie, może teroetycznie pojechać każdy zawodnik z danego kraju niezależie od tego czy choćby punktował w FIS Cupie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).