Jakub Janda zakończył karierę

 • 2017-11-18 23:59

Dzisiejszy konkurs drużynowy był ostatnim w karierze Jakuba Jandy. Skoczek pochodzący z Čeladnej postanowił odwiesić narty na przysłowiowy kołek i poświęcić się w zupełności polityce, żegnając się z widzami przy okazji inauguracyjnego weekendu Pucharu Świata w Wiśle. Po zmaganiach zespołowych odpowiedział dziennikarzom na parę pytań, podsumowując jego karierę podczas konferencji prasowej.

Jakub JandaJakub Janda

- Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim należącym do tej wielkiej rodziny skoków narciarskich za wspaniałe dwadzieścia jeden lat – skoczkom, trenerom, dziennikarzom, włodarzom FIS oraz organizatorom zawodów.

Dlaczego Janda zdecydował się zrezygnować z dalszej rywalizacji na skoczni i rozpocząć karierę polityczną? - Wielu ludzi myśli, że polityka jest dla mnie czymś nowym, ale to nieprawda. Jestem zaangażowany w to środowisko od dziewięciu lat. Teraz przechodzę na wyższy poziom. Pogodzenie tego ze skakaniem na dobrym poziomie jest niemożliwe, więc musiałem podjąć taką decyzję. Myślę, że bycie politykiem jest dużo trudniejsze, niż bycie skoczkiem narciarskim, lecz wierzę, że jestem wystarczająco silny, by podołać temu zadaniu.

- Będę angażował się w politykę w stu procentach, tak samo jak wcześniej w kwestii skoków. Nigdy nie wrócę do ich profesjonalnego uprawiania. To był mój ostatni konkurs, jednak nie rezygnuję całkowicie ze sportu. Jako polityk będę robił wszystko, by pomóc temu środowisku.

Czy czeski skoczek wspomina miło konkursy Pucharu Świata rozgrywane w Polsce? Które miejsce przypadło mu bardziej do gustu – Wisła czy Zakopane? - Jeśli chodzi o polskie konkursy, te w Wiśle równają się zmaganiom w Zakopanem. Jednak, gdyby tegoroczna edycja PŚ nie zaczynała się w Wiśle tydzień szybciej, nikt nie zobaczyłby mnie więcej na skoczni.

Po oficjalnej konferencji Janda odpowiedział dziennikarzom na parę dodatkowych pytań. Odniósł się między innymi do tego, czy gdyby nie został politykiem, zdecydowałby się kontynuować swoją sportową karierę. - Gdybym nie zdecydował się na karierę polityczną, najprawdopodobniej skakałbym do końca tego sezonu. Chciałbym wystąpić jeszcze na igrzyskach w Pjongczangu, jednak sprawy poukładały się tak, a nie inaczej.

Co uznał za największy sukces w swojej długiej karierze? – Zdecydowanie było nim pierwsze zwycięstwo w PŚ na skoczni w Titisee-Neustadt. To mój ulubiony obiekt w pucharowym kalendarzu.

Jakub Janda swój debiut w Pucharze Świata zanotował 9 marca 1996 roku na obiekcie do lotów narciarskich w Harrachovie. Pierwsze pucharowe punkty zdobył równo rok później w fińskim Lahti. Na premierowe podium musiał czekać przez kolejne sześć lat – 11 stycznia 2003 roku w Libercu podczas konkursu PŚ oddał skoki, które pozwoliły mu na zajęcie miejsca na jego najniższym stopniu. Przełomem w karierze okazało się rozpoczęcie współpracy ze słoweńskim trenerem Vasją Bajcem po sezonie 2003/2004. Podczas Letniego Grand Prix w 2004 roku uplasował się na 3. lokacie w zawodach rozgrywanych na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Kolejna zima zaowocowała w pierwsze poważne sukcesy, w tym jeden triumf, który miał miejsce w Titisee-Neustadt. Łącznie podczas sezonu 2004/2005 Janda stanął na podium dziewięć razy.

Najlepszy w karierze okazał się dla niego sezon 2005/2006, który zwieńczył zdobyciem Kryształowej Kuli za zwycięstwo w Pucharze Świata. Zwycięstwa odnosił w nim pięciokrotnie, triumfując także w 54. Turnieju Czterech Skoczni wespół z Janne Ahonenem – był to jedyny przypadek w historii tych zmagań, gdy doszło do tego typu sytuacji. Oprócz wyżej wymienionych osiągnięć, zdobył dwa medale mistrzostw świata w Oberstdorfie w 2005 roku – srebro na skoczni normalnej i brąz na obiekcie dużym. Były to jedyne krążki światowego czempionatu zdobyte przez sympatycznego Czecha.

Kolejne lata nie były już dla niego tak udane – po roku 2006 ani razu nie udało mu się zmieścić w czołowej "20" klasyfikacji generalnej PŚ. Ostatni triumf w zawodach najwyższej rangi odniósł cztery lata temu, kiedy to okazał się najlepszy podczas zmagań w ramach LGP w Niżnym Tagile. Słynął z charakterystycznego stylu – jego sylwetka w locie była ułożona bardzo nisko, natomiast głowa często znajdowała się poniżej linii nart.

Korespondencja z Wisły, Piotr Bąk i Natalia Żaczek

Piotr Bąk i Natalia Żaczek, źródło: Informacja własna

oglądalność: (17131) komentarze: (12)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 stały bywalec
  @MK92 @wiko22

  Błąd w systemie ;) Zapomniałem jeszcze o znakomitym sezonie 2000/2001 w wykonaniu Schmitta :)

 • wiko22 bywalec
  @MK92 @MK92

  Schmitt miał 3 sezony a nie 2

 • MK92 stały bywalec

  Janda podobnie jak Schmitt miał dwa wielkie sezony, a potem lata przeciętności, oczywiście prócz sezonu 2001/2002 i 2008/2009 u Niemca. Ale nie da się wymazać z pamięci tej pięknej sylwetki Czecha płynącego w powietrzu na skoczniach świata w latach 2005-2006 i pasjonującej walki 6 stycznia 2006 roku z Janne Ahonenem w Bischofshofen. Powodzenia w "cywilu"!

 • Wojciechowski profesor

  "Spełnienie" czy "niespełnienie" skoczka z takim dorobkiem, jaki miał Janda, zawsze będzie budzić spory. I dobrze, bo po to też jest sport.

  Wszystko zależy od podejścia do tego, jaki jest najważniejszy cel skoczka narciarskiego - czy bardziej ceni sobie bycie przez dłuższy czas na szczycie, w ścisłej czołówce, niekoniecznie nawet zdobywając główne laury (choćby Koudelka), czy też ważniejsze jest to, żeby możliwie maksymalnie wykorzystać swoich "pięć minut", co Jandzie całkiem dobrze wyszło.

  Co jak co, ale myślę, że ogromna większość skoczków dałaby wiele, żeby mieć w rękach główne trofea za cykl Pucharu Świata i wyczerpujący Turniej Czterech Skoczni. Przypuszczam, że sam Janda za "spełnionego" to się pewnie nie uważa, ale za "niespełnionego" też nie - w końcu wracając sobie do domu może spojrzeć na Kryształową Kulę i Złotego Orła...

 • Xander1 weteran

  Szkoda że Janda kończy karierę, ale tak patrząc to podjął rozsądną decyzję. Swoje w tym sporcie osiągnął i tego nikt mu nie zabierze. Jedni piszą że jest nie spełniony. A ja myślę że wielu chciałoby osiągnąć takie wyniki jak Kuba. Zwycięstwa w PŚ i TCS, oaz dwa medale MŚ to ładny wynik.
  Najpierw Matura, teraz Janda kończy ze skokami. Ale nic na to nie poradzimy. Ciekawe co to będzie z Czeskimi skokami. Niby pojawiło się kilku zdolnych młodych Czechów, ale czy zdołają zastąpić tych doświadczony to nie wiadomo.

 • David77 stały bywalec

  Jakub ciekawie odpowiedział na pytanie o największy sukces w karierze ;) myślałem, że wymieni triumf w TCS, zdobycie PŚ lub medale z Oberstdorfu.

 • anonim

  Na tej fotce przy tytule to Janda jak francuski aktor De Funes wyglada :D

 • michrze bywalec
  Może jednak nie zniknie ze świata skoków

  Kto wie, może od strony politycznej spróbuje teraz wpłynąć pozytywnie na umierające skoki narciarskie w Czechach - słabe kadry, rozsypujące się skocznie (najlepszy przykład - mamut w Harrachovie).

 • jma weteran
  A może jeszcze zobaczymy go jutro w roli przedskoczka?

  Tak czy inaczej fajnie, że trochę urozmaicił tę jednostajność nacji w skokach.

  Dziękujemy Kuba i powodzenia!

 • Major_Kuprich profesor
  Niespełniony skoczek

  Miał 2 świetne sezony.
  Tylko Vasja Bajc był w stanie wykrzesać z niego najwięcej.
  Po sezonie 2005/2006 powrócił do tego co prezentował 2 lata wcześniej i tak już zostało do końca.

 • ann81 weteran

  Dobrze, że organizatorzy zdecydowali się oficjalnie pożegnać Jandę i zorganizowali te konferencję. Czech zdecydowanie zasłużył na podziękowanie i ładne zwieńczenie tak bogatej kariery. Cóż, wypada teraz życzyć Kubie powodzenia na nowej politycznej drodze :)

 • pawel96 profesor

  Szkoda, że to pożegnanie nie odbędzie się jutro np. między seriami, wraz z kwiatami itp. - tak jak kiedyś żegnano chociażby Kojonkoskiego w Planicy, który zjechał ze skoczni ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).