Wypowiedzi Macieja Kota i Piotra Żyły po inauguracji 66. TCS w Oberstdorfie

 • 2017-12-31 01:57

Maciej Kot i Piotr Żyła początku 66. Turnieju Czterech Skoczni nie zaliczą do najbardziej udanych. Zakopiańczyk po skokach na 120 i 126 metrów uplasował się finalnie na 15. pozycji, natomiast aktualny wicemistrz Polski na półmetku rywalizacji znajdował się w pierwszej dziesiątce. Słabsza próba w drugiej serii spowodowała jednak znaczny spadek i Piotr Żyła zakończył rywalizację na 25. miejscu. Co nasi reprezentanci powiedzieli po inauguracji w Oberstdorfie?

Maciej KotMaciej Kot

Maciej Kot (15. miejsce; 120 i 126 metrów):

- Z jednej strony mamy tu jakiś pozytywny akcent, bo jest lepiej, niż było wczoraj. Z drugiej jednak wynik nie może mnie zadowalać i szczerze mówiąc, zmieniliśmy troszkę podejście do dzisiejszego konkursu. Z tymi problemami, na przykład sprzętowymi i tą nie do końca dobrą formą, ciężko byłoby tu wygrać. Dlatego właśnie trzeba pamiętać o tym, co będzie w przyszłości i każde zawody wykorzystać do tego, by krok po kroku zbliżać się do osiągnięcia swojego celu - ocenił 26-latek.

- Wcześniej były takie myśli, by powalczyć, bo miejsce jest jednak istotne. Rzecz jasna nie chodziło mi to po głowie w trakcie skoku, bo wtedy zawsze najważniejsze jest zadanie. Podejście, w którym nie mówię, że ta forma musi być tu i teraz, umożliwia mi rzeczywiście tę pracę na przyszłość, krok po kroku nie patrząc na wynik. Wiadomo, że bywa ciężko, bo jest on dla mnie bardzo istotny, ale jednak zmiana tych priorytetów pozwoliła mi dzisiaj troszkę spokojniej podejść do tego konkursu i z zimną głową przeanalizować moje skoki.

Dzisiejszemu konkursowi na Schattenbergschanze towarzyszyły intensywne opady deszczu. Czy zawody w takich warunkach znacznie różnią się od innych? – Muszę powiedzieć, że z torami nie ma większych problemów, ponieważ są one nowoczesne. Problem pojawia się wtedy, kiedy jest dłuższa przerwa. Jeśli organizatorzy nie puszczą przedskoczka, to w prędkości może być nawet kilometr różnicy i to jest jedyny kłopot jeśli chodzi o rozbieg. Poza tym skoki w deszczu nie należą do przyjemnych, ale nie sprawiają też większych problemów. Myślę, że tutaj rolą zawodników przed i po skoku jest to, by postarać się, aby ten kombinezon jak najmniej nasiąkł. Wiadomo, że jest to trudne, ale trzeba się chować przed tym deszczem, ubierać płaszcze, co jak widać, wszyscy czynią.

Na ile minut przed skokiem trzeba taki płaszcz z siebie zdjąć? – Gdyby czekać do ostatniej chwili, to musimy wszystko ściągnąć do kontroli, a ta odbywa się zazwyczaj do dwóch zawodników przed tym, zanim nastanie nasza kolej. To jest jakieś dwie, trzy minuty. Myślę, że cztery czy pięć minut przed skokiem to takie minimum, kiedy musimy te warstwy ochronne z siebie ściągnąć. Można spróbować przedłużyć to o minutę, ale to też mógłby być problem, bo każdy zawodnik potrzebuje określoną liczbę czasu, by przygotować kombinezon do kontroli, skoncentrować się i podejść.

– Dla mnie bardzo ważne jest teraz to, by tych zawodów nie traktować jako Turniej Czterech Skoczni, ale podchodzić do każdego konkursu z osobna. To jest też podstawa tej filozofii "krok po kroku" - chodzi o to, żeby każde zawody były lepsze. Trzeba traktować to troszkę bardziej treningowo – poprawiać technikę, szukać rozwiązań sprzętowych, które umożliwiłyby lepsze skakanie i nie patrzeć na tę klasyfikację generalną. Ona zawsze gdzieś tam będzie i może te dobre, równe skakanie da finalnie dobre miejsce, ale bardziej zależy mi na tym, by w każdym konkursie był widoczny postęp, by cały czas iść do przodu.

Co jeszcze można powiedzieć o panujących na skoczni warunkach atmosferycznych? – Myślę, że teraz jest nieco lepiej jeśli chodzi o wiatr. Pierwsza seria i ta próbna były bardzo loteryjne. Co prawda, większość zawodników miała wiatr w plecy, ale te punkty też nie były do końca adekwatne, bo czasem tzw. "przeciąg za progiem" był bardzo mocny. Nawet jeśli później zawodnik miał dobre warunki, powiedzmy za setnym metrem, to i tak nie był w stanie już odlecieć i mamy tu paru zawodników, którzy byli takimi pechowcami. Trzeba jednak powiedzieć, że ci najlepsi są z przodu i mam nadzieję, że wszystko było fair play. Troszkę szczęścia trzeba było mieć.

Turniej Czterech Skoczni to dziewięć dni, w czasie których rozgrywa się niejako aż osiem konkursów, gdyż zawodnicy czterokrotnie muszą stawić się do kwalifikacji, a następnie do zawodów. Jak wyczerpujący jest ten turniej? – Pochłania on bardzo dużą ilość energii, bo właściwie mamy tylko jeden dzień przerwy przed Innsbruckiem. Dziś przyjedziemy do hotelu, zjemy kolację i jedziemy do Garmisch, a jutro przed południem mamy już treningi, także to jest bardzo mało czasu. Kluczem do przetrwania tego turnieju pod względem fizycznym jest wykorzystywanie każdej minuty na regenerację i właściwie teraz po skoku muszę myśleć już o jutrzejszych kwalifikacjach. Nie skupiam się na tym, co będę robił tego wieczoru, jaki obejrzę film, tylko mam w głowie kolejne zawody i muszę robić wszystko, by już od tej chwili się regenerować. To jest bardzo ważne. Im więcej regeneracji, tym zawodnik ma więcej energii. Do tego dochodzi też taka taktyka podejścia do treningów i kwalifikacji. Szczególnie chodzi tu o rozgrzewkę - nie należy wykorzystywać całych sił na przygotowanie na przykład do serii próbnej, tylko trzeba umiejętne gospodarować tą energią.

Czy brak możliwości odpuszczenia kwalifikacji jest dla skoczków uciążliwy? – Być może będziemy rezygnować z jakichś serii. Wiadomo, że nie z kwalifikacji, ale z pierwszej czy drugiej serii treningowej, bądź próbnej. Są pewne możliwości, ale to zobaczymy już w trakcie. Ja raczej niczego odpuszczał nie będę, bo te skoki są mi potrzebne, ale być może chłopaki zrezygnują z kilku z nich.

Piotr Żyła (25. miejsce; 127,5 i 109,5 metra):

- Trudno jest się nie cieszyć. Można powiedzieć, ze drużynowo był to dla nas super konkurs – Kamil wygrał, Dawid na podium, Stefan zaraz poza, a dla mnie… chyba za wcześnie się odbiłem. To jest najgorsze, lepiej spóźnić. Jak za szybko wyjdziemy z progu to później zawsze jest problem, narty nie chcą wyjść, próg w ogóle nie oddaje. Tak się stało u mnie - podsumował.

- Na pewno jest to sport indywidualny. Tak już jest, że nie zawsze wychodzi tak, jakbyśmy tego chcieli i trzeba walczyć dalej.

W ostatnich dniach Maciej Kot musiał zmienić swoje nastawienie względem obecnie prezentowanej formy. Czy Piotr Żyła również przyjechał tu ukierunkowany wyłącznie na Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu? – Nie. Dla mnie były to zawody jak każde inne. Miałem bardzo dobre podejście do tego startu i walczyłem najlepiej jak umiałem, ale nie stało się tak, jak powinno.

Po pierwszej serii Piotr Żyła zajmował 9. lokatę, jednak finałowy skok na odległość 109,5 metra zaowocował spadkiem na 25. pozycję. Był to błąd jednorazowy czy raczej jakiś większy problem, który pojawia się częściej w skokach naszego reprezentanta? – Powiem tak – czasem mi się taki błąd przytrafia i pech chciał, że stało się to akurat teraz. Nie ma co się nastawiać na ten turniej i super wyniki w nim, tylko trzeba dalej robić swoje i walczyć w kolejnych zawodach.

W rozmowie z Maciejem Kotem mogliśmy usłyszeć, że nasza reprezentacja boryka się z pewnymi problemami sprzętowymi. Czy testy, jakie przeprowadzano podczas zgrupowania w Zakopanem, nie przyniosły oczekiwanych efektów? – Nie wiem, o czym on mówił.

Korespondencja z Oberstdorfu, Dominik Formela


Kinga Leśniewska, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5019) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  Z formą Maćka Kota nie jest aż tak źle ponieważ połowa drugiej dziesiątki ze stosunkowo nie dużą stratą punktową do TOP 10 to nie jest tragedia aczkolwiek ta forma nie jest na tyle duża by bić się o jakiś bardzo dobry wynik na TCS więc dobrze, że cele zostały zmienione.
  Zobaczymy co będzie dalej ale przed IO są jeszcze MŚ w lotach dlatego Kot w formie to większe szanse naszej drużyny na sukcesy.

  Piotrek? Drugi skok bardzo słaby, warunki warunkami ale w pierwszej serii dał radę. Cóż, zdarza się. Oby teraz Piotrek to poprawił i robił swoje, jakiś świetny wynik w całym turnieju raczej odszedł... ale można spokojnie robić swoje, zdobywać punkty do PŚ i co chyba najważniejsze robić formę pod nie tylko IO ale MŚ w lotach by tam pokazać swoje umiejętności lotnicze, które Piotrek oczywiście posiada.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Piotrek jutro w konkursie zobaczysz...bedzie lepiej .

 • skifightero doświadczony

  Spokojnie, Kot jeszcze będzie wygrywał, jest najmłodszy z tej doświadczonej eskadry, poza tym 15 miejsce nie jest złe, wydaję mi się, że przełom nastąpi w Zakopanem i Maciek zacznie regularnie wskakiwać do 10, a na IO będzie pewnym ogniwem drużyny. Ogólnie jak patrze to w powietrzu wygląda całkiem dobrze technicznie, możliwe, że na progu są jakieś większe błędy

 • Major_Kuprich profesor
  Trochę niespójnosci

  W tych wypowiedziach.

  Kot chyba ma jakiś problem sam ze sobą.

  Sprzęt sam nie skacze.

  Przecież wczoraj skakali w czekoladowych kombinezonach i dla 3 przyniosło to dobre wyniki.

 • Kriss1000 początkujący

  Będzie lepiej

  Youtube.com/watch?v=jbNhFdMAyEU

 • jakledw12 weteran

  Maciej Kot będzie w naszej ZŁOTEJ drużynie na IO. Jestem tego pewien. A w zawodach na skoczni normalnej zdobędzie medal :) Później mnie zacytujecie (jeśli nie wierzycie).

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).