Wypowiedzi zagranicznych zawodników i trenerów po zmaganiach indywidualnych w Pjongczangu

 • 2018-02-18 23:00

Olimpijski konkurs na dużym obiekcie w Pjongczangu (HS142) zakończył się wielkim triumfem reprezentanta Polski, Kamila Stocha. Jak podsumowali indywidualne zmagania zagraniczni zawodnicy oraz ich szkoleniowcy? Czy rezultaty osiągnięte przez skoczków dały im wiele powodów do zadowolenia? Jakie nastroje panują w reprezentacjach przed konkursem drużynowym?

Werner Schuster (trener reprezentacji Niemiec):

- Próby, które Andreas Wellinger oddał w konkursie, były jego dwiema najlepszymi na dużej skoczni. To ogromny sukces tego młodego chłopaka oraz całych niemieckich skoków narciarskich. Jego podejście do sportu jest bardzo profesjonalne. W przeszłości często polegał na swoim talencie. Teraz mogę przyznać, że jest doświadczonym sportowcem, który nie pozostawia niczego przypadkowi.

Robert Johansson (3. miejsce, 137,5 i 134,5 metra):

- Od kiedy jestem w Korei, czuję się niesamowicie dobrze. To wielkie szczęście, że udało mi się znaleźć w olimpijskiej kadrze. Gdy dowiedziałem się o nominacji, byłem bardzo szczęśliwy, ciągle się uśmiechałem. Wiedziałem, że mam swoim konkurentom coś do udowodnienia. Dzięki występom na igrzyskach zyskałem wiele pewności siebie.

- Wiele osób uważało mnie za faworyta do zwycięstwa w rywalizacji na dużej skoczni. Zauważyłem, że ludzie zaczynali o mnie mówić jako o pretendencie do złota, lecz uznałem to za dosyć szalone. Nie sądziłem, że ktokolwiek będzie ode mnie oczekiwać triumfu.

- Trzecia pozycja była tą, na którą było mnie stać. Rywalizowałem z wieloma niesamowicie dobrymi skoczkami. Miejsce na podium jest dla mnie wielkim sukcesem.

- Dokonałem wielu zmian w moich treningach. Byłem niezwykle skrupulatny, wiedziałem, jak i kiedy ćwiczyć. Bardzo dobrze odczytywałem sygnały, które dostawałem od mojego ciała. Byłem świadomy tego, kiedy jestem gotowy na mocniejszy trening, a kiedy potrzebuję dodatkowego snu. Pomocne było także utrzymywanie odpowiedniej diety.

- Na skoczni dużej reprezentanci Norwegii spisali się bardzo dobrze. Wszyscy zmieściliśmy się w czołowej "8". Miło było obserwować bardzo daleki lot Daniela Andre Tande w finałowej serii. Dobrze mieć świadomość, że znajdujemy się w świetnej dyspozycji. Nie mogę doczekać się rywalizacji drużynowej.

– Nie mam nic przeciwko zwracaniu uwagi na moje wąsy. Wiele osób zastanawia się, czy dzięki nim jestem lepszym zawodnikiem. Mogę się czasem z tego pośmiać – szczególnie, gdy jestem przepytywany w poważnych okolicznościach.

Daniel Andre Tande (4. miejsce, 131 i 138,5 metra):

- Po pierwsze serii zdenerwowałem się. Chciałem awansować wysoko w finale i tego dokonałem. Szkoda jednak, że dało to tylko czwartą pozycję. To przykre, że tak daleki lot pozwolił na zajęcie miejsca zaraz poza podium.

Alexander Stoeckl (trener reprezentacji Norwegii):

- Po pierwszej serii, która nie zakończyła się dla moich podopiecznych zbyt szczęśliwie, porozmawialiśmy o błędach technicznych, które popełnili. Johann Andre Forfang nagle wszedł i oznajmił: "Jestem całkowicie niezadowolony, w drugiej serii zrobię to w inny sposób.". Przyznałem mu rację i nie żałowałem tego. Często skoczkowie mają świadomość, na czym polega problem. Trzeba odgrywać w tego typu sytuacjach rolę psychologa.

- Moi skoczkowie zdali sobie sprawę z presji, jaka nad nimi ciążyła. Potrafili się jednak zresetować po niezbyt udanych skokach i przystąpić do finałowej serii z bojowym nastawieniem.

Peter Prevc (10. miejsce, 134 i 127,5 metra)

- Gdyby to był konkurs Pucharu Świata, powiedziałbym, że osiągnąłem świetny wynik. To jednak zmagania olimpijskie. Następna okazja do walki na igrzyskach nadarzy się dopiero za cztery lata. Ciężko stwierdzić, w jakiej wówczas będę dyspozycji.

- Pierwszy skok dał mi wiele radości. Wiedziałem, że znajduję się w dobrej pozycji przed drugą serią. Pomyślałem wtedy – teraz albo nigdy. Niestety, nie udało się awansować wyżej. Nie mogę być zupełnie rozczarowany, ponieważ przez większą część sezonu nie plasowałem się w czołowej "3". Zdołałem tego dokonać tylko raz i to podczas mocno wietrznego konkursu.

Jernej Damjan (16. miejsce, 130 i 130,5 metra)

- Nie jestem rozczarowany. Każdy doświadczony skoczek patrzy na swoje szanse bardzo realistycznie. Nie miałem ogromnych oczekiwań. Peter Prevc rywalizował w sobotę z najlepszymi. Co do pozostałych, Tilen Bartol spisał się nieźle, natomiast Anze Semenic trafił na problemy przy kontroli sprzętu.

- Czeka nas jeszcze konkurs drużynowy. Musimy być świadomi, że w skokach wszystko jest możliwe. To prawda, niektóre zespoły są bardzo mocne, ale wiemy, jakie błędy powinniśmy wyeliminować, aby skakać dalej.

Goran Janus (trener reprezentacji Słowenii):

- Moi podopieczni spisali się lepiej, niż podczas sesji treningowych. Z wyjątkiem Anze Semenica, który miał problemy z wybiciem, pozostałe próby były solidne. Po pierwszej serii miałem nadzieję na świetny wynik Petera Prevca, lecz w drugiej turze zachował się zbyt agresywnie w powietrzu.

- Do wyników podszedłbym inaczej w przypadku, gdyby któryś z naszych podopiecznych był liderem Pucharu Świata lub plasował się w pierwszej "5" klasyfikacji generalnej. Trudno było liczyć na sukces. Niestety, musimy się w tym momencie pogodzić z taką, a nie inną rzeczywistością.

Simon Ammann (13. miejsce, 133,5 i 130,5 metra)

- Po tym konkursie chcę przekazać ogromne podziękowania wielu osobom. Po pierwsze, mojej żonie, ale także zespołowi, który pozwolił mi na ponowne uczestnictwo w igrzyskach.

- Wielka szkoda, że dwunastu skoczków zostało sklasyfikowanych przede mną. Chciałem zaryzykować w drugim skoku, ale nie do końca się to opłaciło.

- Moja olimpijska historia jest cudowna. Czas spędzony na igrzyskach był zawsze piękny. To wszystko stało się częścią mojego życiowego doświadczenia.

Noriaki Kasai (33. miejsce, 121 metrów)

- Jestem zawiedziony moim ostatnim skokiem. Wszystko wykonałem tak samo, jak podczas piątkowych treningów i kwalifikacji. Po prostu nie trafiłem dobrze z warunkami. Tutaj wszystko się do tego sprowadza – gdyby wiatr był sprzyjający, spisałbym się lepiej.

- Nie zamierzam się bardzo przejmować tym, że nie udało mi się dostać do drugiej serii. Jedyne, co mi przeszkadzało to fakt, że moja rodzina nie mogła zobaczyć dwóch moich prób.

- Po igrzyskach w Soczi wiedziałem, że na następne zmagania olimpijskie wybiorę się wraz z moją rodziną. Przed konkursem spotkałem się z żoną i córką. Dało mi to dużo energii. Ostatnio sporo rywalizuję i trenuję. To jest bardzo wyczerpujące - nie tyle fizycznie, co psychicznie.

- Planowałem odpuszczenie niedzielnych treningów, jednak po wczorajszym konkursie nie pozostało mi nic innego, tylko udać się na skocznię.

Chiharu Saito (sztab szkoleniowy reprezentacji Japonii):

- Przed konkursem drużynowym potrzebujemy doświadczenia trzech naszych olimpijskich weteranów, którzy zdobyli już olimpijskie medale oraz świetnych skoków mocnego tutaj Ryoyu Kobayashiego. Norwegia, Niemcy i Polska mają silne składy. Myślę, że możemy upatrywać naszych szans na medal w tym, że członkowie innych ekip popełnią błędy.


Piotr Bąk, źródło: nettavisen.no/spiegel.de/siol.net/japantimes.co.jp/blick.ch
oglądalność: (7568) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • salto_de_esqui weteran
  @bartkaz1102 @bartkaz1102

  Nie zaszły żadne zmiany, jest dyrektorem sportowym a nie trenerem.

 • bartkaz1102 bywalec

  Czy na pewno Chiharu Saito jest trenerem reprezentacji Japonii? Dotychczas był dyrektorem sportowym, a trenerem Tomoharu Yokokawa, chyba że zaszły jakieś zmiany...

 • Oreo profesor
  @pawel96 @pawel96

  Ech, nie przesadzaj... w wielu sportach sportowcy "przytulają" się po zawodach.

 • Oreo profesor

  Choć raz zamieścilibyście jakieś komentarze od Kazachów czy Estończyków...

 • majkiel bywalec
  @pawel96 @pawel96

  Żeby takim szacunkiem darzyli się kibice polskich klubów piłki nożnej, to byłoby piękne. Wyobraź sobie kibiców Legi, Śląska, Piasta czy Górnika, którzy np. po meczu stawiają sobie piwo - a stawia ten którego drużyna przegrała. Albo chociaż gratulują wyniku i ładnej gry,

 • majkiel bywalec
  @equest @equest

  Japońska klasa, ale i cała prawda. Patrząc na dotychczasowe rezultaty, Japonia, Słowenia i Austria będą "bić się" o miejsca 4,5,6 i nie tylko poważny błąd bądź kilka mniejszych przeciwników wymienionych przez japońskiego trenera, ale i bezbłędne skoki zawodników tych drużyn, pozwolą na to, by wskoczyć na podium.
  Jedyne co można życzyć Japończykom, to żeby znaleźli się na podium kosztem nie Polski :)

 • Meggy92 doświadczony
  :)

  Obrazek, który warto zapamiętać na długo. Trzech wielkich zawodników - żywa legenda, wybitny niemiecki talent i człowiek znikąd, który nieomal nie wypadł ze składu, a tu nagle, życiowy sukces. :P

 • equest profesor
  Chiharu Saito

  Respect za " Norwegia, Niemcy i Polska mają silne składy. Myślę, że możemy upatrywać naszych szans na medal w tym, że członkowie innych ekip popełnią błędy. "

 • pawel96 profesor

  A Goranowi życzę jak najdłuższego prowadzenia kadry Słowenii :)

 • pawel96 profesor

  Muszę przyznać, że zarówno Wellingera jak i Johannsona darzę dużą sympatią. Niemiec nie raz okazywał duży szacunek wygrywającemu Kamilowi, a filmowa historia Johannsona, wraz efektywnym stylem lotu i takim pozytywnym byciem sobą sprawia, że aż się życzy mu jak najlepszych lotów (oczywiście zaraz za Polakami ;)

  Oprócz dzisiejszej ceremonii, warto zapamiętać dwa obrazki:
  - wczorajszy, gdy Robert przytula Kamila w taki matczyny sposób, to było po prostu urocze
  - dzisiejszy, gdy przed wejściem na dekorację Andi masuje plecy Kamila

  Szacunek, jakim darzą się skoczkowie jest czymś niesamowitym, chyba nie do powtórzenia w żadnym innym sporcie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).