LGP w Czajkowskim: Triumf Japończyków, Klimow z rekordem skoczni

 • 2018-09-08 13:38

Reprezentacja Japonii odniosła trzecie w historii Letniego Grand Prix zwycięstwo w konkursie drużyn mieszanych. Azjatom na podium towarzyszyli Słoweńcy i Norwegowie, którzy na obiekcie Śnieżynka (HS140) wywalczyli kolejno drugą i trzecią lokatę. Rosjanom, którzy byli czwarci, na pocieszenie pozostaje fakt, iż nowym rekordzistą skoczni został Jewgienij Klimow. Lider klasyfikacji generalnej LGP w finale poszybował na 146. metr.

08.09.2018 - Słowenia w Czajkowskim08.09.2018 - Słowenia w Czajkowskim
fot. Horst Nilgen/FIS
08.09.2018 - Norwegia w Czajkowskim08.09.2018 - Norwegia w Czajkowskim
fot. Horst Nilgen/FIS
Jewgienij KlimowJewgienij Klimow
fot. Tadeusz Mieczyński

Format mikstu do kalendarza Letniego Grand Prix powrócił po pięciu latach przerwy. Był to piąty w historii tego cyklu konkurs drużyn mieszanych, a trzeci, który padł łupem Japończyków. Azjaci, z liderującą w indywidualnej klasyfikacji generalnej kobiet Sarą Takanashi w składzie, zgromadzili dziś 974,8 pkt. 21-latka w sobotę nie zachwyciła, a w poszczególnych rundach uzyskała 124,5 oraz 134 metry. Solidnie wypadła zbierająca międzynarodowe doświadczenie Nozomi Maruyama. Sportsmenka urodzona w 1998 roku lądowała na 129. i 124. metrze. Męską część zespołu tworzyli dziś Yukiya Sato (128 i 142 metry) oraz Junshiro Kobayashi (130,5 oraz 133,5 metra).

Zestawienie czołowej trójki uzupełniły ekipy ze Słowenii oraz Norwegii. W szeregach pierwszej z tych nacji znaleźli się kolejno: Jerneja Brecl (124 i 140 metrów), Jurij Tepes (126,5 oraz 138 metrów), Ema Klinec (129,5 oraz 133 metry) i Robert Kranjec (120 oraz 129,5 metra). Warto nadmienić, iż najmłodsza z tego grona, 17-letnia Brecl, do niedzielnej rywalizacji indywidualnej pań przystąpi jako oficjalna rekordzistka Śnieżynki. Trzecie miejsce dla Skandynawów wyskakali dziś: Anna Odine Stroem (125 oraz 136,5 metra), Robin Pedersen (129 i 122 metry), Maren Lundby (138 i 133 metry), a także Fredrik Bjerkeengen (115 i 132 metry).

W mieszanych nastrojach trybuny kompleksu skoczni w Kraju Permskim opuszczali rosyjscy sympatycy skoków narciarskich. Choć w ostatniej grupie dnia oficjalny rekord skoczni ustanowił Jewgienij Klimow (146 metrów), gospodarze finiszowali na czwartej pozycji. Krótkie skoki żeńskiej części reprezentacji wykluczyły Rosjan ze skutecznej walki o podium. Aleksandra Barancewa skoczyła 125 oraz 123,5 metra, a Sofja Tichonowa tylko 105 i 118 metrów. Dmitrij Wasiljew dwukrotnie przekraczał granicę 130. metra (135 oraz 132,5 metra), a Klimow w pierwszej próbie doleciał do 132. metra.

Osłabione drużyny Austrii oraz Niemiec uplasowały się odpowiednio na miejscach 5-6. Stawkę uzupełnili Amerykanie, a także Kazachowie, wśród których dwukrotnie zdyskwalifikowano Alinę Tuchtajewą. Powodem były zbyt długie narty.

Kobiety z pierwszej grupy ruszały na próg z 26. i 27. belki startowej, a panie prezentujące się w grupie trzeciej korzystały z platformy nr 21. Panowie zasiadali na belkach 12-14.

Liderami Letniego Pucharu Narodów mężczyzn pozostają nieobecni w Rosji Polacy. Nasz kraj ma w swoim dorobku 1312 punktów. Druga jest Japonia (1135 pkt.), a trzeci są Niemcy (852 pkt.).

Następne zawody już w niedzielę. O 8:00 czasu polskiego odbędą się zawody pań, a cztery godziny później rywalizację o punkty zainaugurują panowie.

Kliknij, aby zobaczyć listę startową niedzielnego konkursu kobiet >>>

Kliknij, aby zobaczyć listę startową niedzielnego konkursu mężczyzn >>>

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz nieoficjalne indywidualne wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Narodów >>>

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9221) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • monia866 doświadczony
  @madrek

  Festiwal samby przeniósł się do Rosji;)

  Wyniki trochę zaskakujące,zwłaszcza Słowenia;) Niemcy i Austria słabo (ale mieli drugoligowy skład męski)

 • madrek doświadczony

  Widzę, że Walter nie próżnuje i postanowił zatrudnić przy skokach półnagie czirliderki. Teraz już nikt nie powie, że skoki idą w złym kierunku.

 • King profesor
  @alo @Alo

  Raczej nie skoro Dawid wygrał każdy konkurs, w którym wziął udział. Nie wydaje mi się żeby Klimov utrzymał formę przez całą zimę. Może być mocny na początku tak jak było z Junshiro Kobayashim na początku zimy.

 • Kolos profesor

  I ktoś tu mówi że miksty są ciekawe, zwycięsca był pewny przed zawodami, reszte miejsc też można było przewidzieć, zawiedli tylko Rosjanie. Podium a nawet 2 miejsce zdawało się pewne a tu 4 miejsce...

 • alo profesor

  Klimov dominuje tak jak Kubacki w tamtym roku,a moze i lepiej. Z drugiej strony ciekawe czy zdola przelozyc tę forme na zime

 • Szymon44 stały bywalec

  Konkurs ciekawy + rekord skoczni, ale przez kamerę bardzo ciężko się oglądało.

 • Petter bywalec
  Ta kamera zasługuje na naprawdę jakąś Złotą Malinę...

  Nie da się oszacować odległości skoku... To jedna z kilku sytuacji na skoczniach świata, gdzie tabelka jest lepsza od TV :/.

 • Pjoter_63 stały bywalec

  Ruski jednak tracą na kobietach tutaj, jeśli Wasiljew i Klimov wapna petardę to będą na podium

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).