Mamut w Vikersund wyrzucony z Pucharu Świata? Decyzja w piątek

 • 2018-09-27 13:35

Czarne chmury zawisły nad największą skocznią narciarską świata w Vikersund (HS240). Obiektowi grozi natychmiastowe usunięcie z kalendarza Pucharu Świata z powodu niewypełnienia obietnic złożonych FIS. Jak informują norweskie media, sprawa jest poważna.

W kwietniu informowaliśmy o problemach norweskich obiektów goszczących zawody Pucharu Świata. Skocznie w Lillehammer, Trondheim i Vikersund jednocześnie utraciły homologację FIS, niezbędną do goszczenia zawodów najwyższej rangi.

Światowa federacja dała norweskim organizatorom czas do 16 maja, aby wprowadzić wymagane przez nich poprawki na skoczniach. O ile Lillehammer i Trondheim wywiązały się ze swoich powinności, o tyle źle wygląda sytuacja w Vikersund. Jak obrazowo informują norweskie media, w miejscowości największej skoczni narciarskiej świata "nie ruszono nawet łopatą".

Jak zaznacza Stale Willumstad z Norweskiego Związku Narciarskiego (NSF), organizatorzy w Lillehammer i Trondheim czekają już tylko na ostateczną inspekcję FIS. Gorzej wygląda sytuacja w Vikersund. Międzynarodowa federacja żądała m.in. zmianę profilu skoczni, która miała doprowadzić do zmiany krzywej skoków oraz wyższego toru lotu. W tym celu bula Vikersundbakken miała zostać obniżona o metr.

– Rysunki techniczne były przesyłane i odsyłane do Hansa Martina Renna, odpowiedzialnego w FIS za skocznie, lecz po przekazaniu ostatniego nie otrzymaliśmy żadnej wiadomości zwrotnej, natomiast spotkanie FIS odbędzie się w Zurychu już w najbliższy piątek - informuje Stale Willumstad.

Sytuacja Vikersund przypomina losy Niżnego Tagiłu sprzed dwóch lat. Podczas jesiennego kongresu FIS w Zurychu rosyjscy działacze potwierdzili, że nie zdołali przygotować zażądanych przez federację osłon przeciwwiatrowych. Natychmiastowo odebrano im zawody Pucharu Świata 2016/2017, które zostały następnie przeniesione do Lillehammer.

– Wtedy byliśmy bardzo zadowoleni, lecz dzisiaj znajdujemy się w podobnej sytuacji jak Rosjanie i nie wróży ona dobrze dla Vikersund - przyznaje Willumstad.

Tym samym nieznane są losy trzeciej edycji turnieju Raw Air, która podobnie jak w poprzednich latach miała gościć kolejno w Oslo, Lillehammer, Trondheim i właśnie Vikersund.


Adam Bucholz, źródło: NRK/PAP/sport.tvp.pl
oglądalność: (12448) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Zielarz początkujący
  @homosapiens @homosapiens

  Pewnie wsadzą dużą skocznie w Vikersund.

 • MK92 doświadczony
  FISowcy bardziej papiescy od papieża...

  Pewnych rzeczy nie rozumiem. To w 2018 roku dało się latać w Vikersund, a w 2019 roku już nie? Bo tak ustawili przepisy? Dla mnie bez sensu. Bardziej cenię Planicę i tak było od zawsze, ale loty w Vikersund to też jedna z najpiękniejszych spraw w Pucharze Świata.

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  Norwegowie nie boją s?ę FIS-u bo to oni nim trzęsą. Polacy nie mają tyle luksusu. Znając życie to vikersund dostanie warunkową homologację na sezon 18/19 a za rok zrobią tę korektę zeskoku.

 • papa_s weteran
  A musi być mamut?

  Obok są trochę mniejsze skocznie;)

 • gosposia weteran

  Z jednej strony racje FIs-u, jeśli wykreśli Vikersund, będą w tym wypadku, z formalnego i proceduralnego punktu widzenia, niepodważalne.
  Z drugiej strony to naprawdę piękne i niezwykle emocjonujące zawody i fantastyczna skocznia. Szkoda by było, żeby z tego zrezygnować.
  Pozostaje jedno wyjście. Żeby FIS zrezygnował ze swojego żądania zmiany profilu skoczni. Nie dla samej możliwości dalszego homologowania Vikersund, ale dlatego, że jest ono spowodowane, to żądanie, tylko i wyłącznie tym, żeby słabi technicznie zawodnicy nie spadali na bulę. To może najpierw zażadajmy od zawodników podniesienia swojego poziomu, a dopiero potem stawiajmy abstrakcyjne wymagania skoczniom.

 • PGr weteran
  Czyli piękno tego sportu widać dopiero jak skacze 20 ostatnich.

  Stop! Nie ostatnich, bo tutaj do głosu dochodzą zawodnicy z wyższymi numerami startowymi, co w reszcie sezonu średnio skaczą, a na mamucie notują przebudzenie.

 • Pavel profesor
  @PGr

  Niestety w sportach mało popularnych dysproporcje to norma i tak, jakby przyjąć otwarte "miejsca" bez ograniczeń do max 7 to by się okazało, że pewnie spora część stawki by wypadła na rzecz najlepszych nacji. Stąd takie, a nie inne dysproporcje i jak pisałem niżej kilka takich "selektywnych" konkursów przyda się w kalendarzu, abyśmy mogli w pełni docenić wartość najlepszych w kontekście wyników reszty. Niestety obecnie ta różnica się trochę zaciera przez "łatwe" profile skoczni i manewry belką. A płacz w komentarzach? Wybacz, ale nie bardzo się tym przejmuję.

 • PGr weteran
  Zobaczymy jak będzie tym razem.

  Nie tyle o ogólnie rozumianą "równość" mi chodzi, co o to że w niesprzyjających warunkach (nie o loterii piszę) robi się zbyt wielka dysproporcja i wrażenie że połowy zawodników nie powinno tam być. Jeśli tym razem znów wiatr nie będzie sprzyjał organizatorom, to wystarczy poczytać lamenty na żywo pod artykułami tutaj...

 • Pavel profesor
  @PGr

  Zgadzam się, ale nie mam nic przeciwko. W dobie wszechobecnej poprawności politycznej modne jest pojęcie, że "wszyscy są równi", niestety w sporcie nie są i trzeba sobie to jasno powiedzieć. Jury roszadami belki próbuje przynajmniej optycznie tę równość wprowadzać, ale wystarczą trochę trudniejsze warunki i obiekt w Vikersund w 100% obnaża wszelkie mankamenty. Nie wiem skąd takie dążenie, aby każda skocznia była na tyle "łatwa", aby nawet słaby skoczek lądował w okolicach punktu K, toż w sporcie chodzi o to, aby wyłonić najlepszych, pokazać ich przewagę nad resztą stawki i tu "trudne" obiekty idealnie odzwierciedlają różnice pomiędzy skoczkiem średnim, a mistrzem w swoich fachu.

  Doskonale zdaję sobie sprawę, że dla przeciętnego widza takie konkursy są ciężkie w odbierze, parada klepania buli by dopiero na samym końcu zobaczyć loty godne PŚ. Mimo wszystko moim zdaniem parę takich konkursów jest potrzebne w PŚ, abyśmy mogli w pełni docenić kunszt najlepszych mistrzów skoków narciarskich. Szczególnie, że jest to sport niezbyt wymierny, a same odległości osiągane przez zawodnika niewiele nam mówią, dopiero kontekst nadaje wartość poszczególnym rezultatom. Kilkanaście belek wyżej i Miętus będzie w stanie latać pod rekord świata. Kibic np skoku wzwyż ma dużo łatwiej bo słaby skoczek za nic nie skoczy 6 metrów nawet przy najbardziej sprzyjających warunkach dlatego w skokach narciarskich tak ważny jest kontekst całego konkursu, to on nadaje wartość wynikom.

 • PGr weteran
  @pavel

  Mają rekordy życiowe, bo sędziowie jak już mają "rozpracowaną" belkę pozwalają nawet tym słabszym poskakać w większych najazdów.
  A w zawodach przez obniżanie belki dla kolejnych jeszcze większa dysproporcja punktowa, wywołująca uśmiech przy analizowaniu tabel po kolejce skoków.
  Taki równy, noszący wiatr z przodu co ile konkursów się trafia ;)
  Loty to sport dla jednostek, coś odrębnego niż skoki.

 • Pavel profesor
  @PGr

  Wszystko zależy od kierunku wiatru, z wiatrem pod narty zawodnicy pokroju Bicknera czy Stękały latali ponad 230 metrów. W ogóle chyba ponad 90% rekordów życiowych ustanowionych jest w Vikersund. Problem zaczyna się w momencie braku noszenia, wtedy tylko najlepsi osiągają wyniki. Czy to źle? Moim zdaniem nie, to tak jakby mieć pretensje do skoczków wzwyż, że większość odpada na 5.60, a tylko kilku skacze wyżej, taki jest sport.

  Mimo wszystko dzięki takiemu, a nie innemu profilowi skoczni może przenieść się w piękne czasy Delux Ski Jumping i obserwować skoczka niemal dotykającego nartami bulę i mimo to dolatującego do 250 metra, coś pięknego :)

  https://www.youtube.com/watch?v=Fxydsc6F_gQ

 • PGr weteran
  A mogli by im odwolać te zawody

  I w zamian wstawić jakiś normalny obiekt. Najgorsza skocznia w sezonie pod względem rozbieżności wyników. Równie dobrze na tym obiekcie mogło by być zgłoszonych tylko ~30, a tak metry miedzy nimi były by ogromne. Kilku/nastu "lotników" i kilku/nastu zawodników w formie osiągnie bardzo dobre odległości jak na ten obiekt, a reszta będzie się męczyć. Znów będzie słychać lamenty w komentarzach po skoku na ~170m że "wylądował na buli". To tak zabawa dla jednostek nie PŚ.
  No a NIESTETY zawody tak się odbędą jak ktoś wcześniej pisał ;)

 • Sousuke bywalec
  @TomekNS @Tomekns

  Jaki?

 • Pavel profesor
  @kolos

  Lenistwo Norwegów? Bardziej chodzi o to, że przeprofilowanie skoczni to dosyć spore koszta i w sumie niczemu nie służące prócz tego, że FIS ma swoje widzimisię i dąży do skoczni "bitych na jedno kopyto". Norwegowie w przeciwieństwie do Polaków znają swoją wartość dla FISu i nie tańczą za każdym razem jak im jakiś działacz coś zagra, ładują sporo kasy w RawAir tym samym pompując wartość marketingową samej federacji narciarskiej i wiedzą, że zapewne skończy się jakimś warunkowym pozwoleniem z odroczeniem terminu wdrożenia wytycznych.

 • Becouse_Life bywalec

  Tytuł godny interii i onetu.

 • mc150193 weteran
  @homosapiens @kibicsportu

  Skocznia w Renie nie spełnia odpowiednich wymogów by pojawiła się w PŚ :P

  Co do Vikersund - jeżeli to zrobią będzie to największy strzał w kolano jakie FIS mogłoby zrobić. O ile jeżeli sytuacja odnośnie wyprofilowania zeskoku jest bardzo poważna to może skończyć się tak, że ten mamut straci miejsce w PŚ. Może nie na następny sezon 18/19 - bo ew. dostałby tymczasową homologację - tylko na sezon 19/20. Jeżeli oczywiście te zalecenia odnośnie profilu zeskoku nie zostałyby spełnione. Zresztą pojawia się pytanie - kto ew. może zastąpić mamuta jeśli chodzi o cykl raw air (pisze z małej litery celowo)? Moja odpowiedź brzmi - nikt.

 • Domin10 profesor

  Fis bardzo nie lubi specyficznych skoczni. Skocznia w Vikersund jest bardzo charakterystyczna ze względu na specyfike lotu na niej. To jedna z moich ulubionych skoczni z tego powodu. FIS chce niestety sprawic by ta skocznia stała sie zwyklym mamutem. Niedawno wywalili Kuopio z PŚ. Potem pewnie będzie Planica (lądowanie ze zbyt duzej wysokosci), Ruka ( mają idealny argument w postacii warunkow) i Willingen. Niestety nie zobacze predko zawodow na skoczni k 160.

 • Iwo bywalec
  @pi0ter @pi0ter

  Mi też bardzo to odpowiadało, no ale jednak gdy zawodnik przez warunki traci 100m, to te przeliczniki nie mają prawa tego uwzględnić.

 • ms_ bywalec

  Szkoda by było ale myślę że organizatorzy myśleli że skoro jest Raw Air to zawody w Vikersund mają zagwarantowane miejsce w kalendarzu. Pamiętam jak kiedyś grożono Ga-Pa żę odbiorą im pś jeśli dobrze pamiętam nie założą siatek ochronnych. No ale Niemcy założyli a Norwegowie olali temat i nie wykonali modernizacji. Myślę że ostatecznie Vikersund zostanie w kalendarzu, w końcu to Norwegia. A jeśli Vikersund odebrano by pś to chętnie zobaczył bym w to miejsce Renę albo co raczej nierealne Kuopio.

 • TomekNS doświadczony
  Bilety Zakopane

  Napiszcie lepiej jaki przekręt zrobił TZN z biletami w Zakopanem na Puchar Świata.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).