Niedziela, 30 września 2018, 11:13

LPK w Klingenthal: Zniszczoł wygrywa finałowy konkurs, Kantyka piąty

30.09.2018 - Podium LPK w Klingenthal

Za nami ostatni etap Letniego Pucharu Kontynentalnego 2018. Finałowe zawody tegorocznego cyklu padły łupem Aleksandra Zniszczoła, dla którego jest to czwarte w karierze zwycięstwo na drugoligowym szczeblu. Skład podium uzupełnili reprezentanci Austrii i Niemiec. Drugi był Ulrich Wohlgenannt, a trzeci Andreas Wank. Bardzo dobry występ zaliczył też Przemysław Kantyka, który uplasował się na 5. pozycji. Łącznie punkty zdobyło czterech Polaków.

Podium wywalczone w niedzielę przez Zniszczoła jest drugim tego zawodnika w zakończonej edycji LPK. Podopieczny trenera Macieja Maciusiaka w czołowej trójce uplasował się też w Wiśle, gdzie uległ tylko Philippowi Aschenwaldowi z Austrii. Dziś, na Sparkasse Vogtland Arenie w Klingenthal, drugą pozycję zajmował po pierwszej serii, w której z 21. belki doleciał do 134. metra. O półtora punktu wyprzedzał go wówczas Ulrich Wohlgenannt. Rezultat Austriaka, ruszającego z platformy startowej nr 22, to 135 metrów. W finale panowie stoczyli zacięty bój, z którego górą wyszedł nasz rodak. Zniszczoł i Wohlgenannt kończyli swoje próby na 136. metrze, ale w ostatecznym rozrachunku Austriak stracił do Polaka 1,9 pkt. Skład podium uzupełnił najlepszy z przedstawicieli gospodarzy - Andreas Wank. Drużynowy mistrz olimpijski z 2014 roku uzyskał dziś 132,5 oraz 131,5 metra. Niemiec przegrał ze Zniszczołem różnicą 5,9 pkt.

O bardzo udanym dniu może mówić też Przemysław Kantyka (131 i 135 metrów). 21-latek zajął bowiem 5. miejsce. Przed nim sklasyfikowany został Sondre Ringen z Norwegii (129 oraz 136,5 metra), a za nim Bor Pavlovcic ze Słowenii (134 i 131 metrów).

Kolejne punkty zdobyli dziś również Paweł Wąsek (120,5 oraz 132 metry) i Andrzej Stękała (120 i 130 metrów). Choć na półmetku plasowali się w trzeciej dziesiątce, znaczna poprawa w rundzie drugiej wywindowała ich odpowiednio na 18. i 20. lokatę.

Z warunkami panującymi na niemieckiej skoczni HS140 nie poradzili sobie m.in. Tomasz Pilch i Klemens Murańka. Ci członkowie polskiej kadry B znaleźli się na miejscach 44-45.

W trakcie zawodów panowały zmienne warunki wietrzne. Siła podmuchów sięgała od 1,48 m/s w plecy do 0,36 m/s pod narty.

Letni Puchar Kontynentalny 2018 został zdominowany przez nieobecnego w Klingenthal - Philippa Aschenwalda. 22-latek wygrał sześć spośród jedenastu konkursów, w których wziął udział. Łącznie zgromadził 814 punktów, a więc o 301 więcej od Zaka Mogela ze Słowenii i 366 od Killiana Peiera ze Szwajcarii. Czwarta pozycja przypadła Zniszczołowi. Zwycięzca finałowych zmagań zebrał 410 punktów. Łącznie sklasyfikowano sześciu Biało-Czerwonych.

Po zakończeniu drugiego periodu Letniego Pucharu Kontynentalnego poznaliśmy też kraje, które w pierwszym okresie Pucharu Świata będą dysponowały dodatkowym miejscem startowym. Z maksymalnej kwoty siedmiu zawodników będą mogły skorzystać drużyny Austrii, Niemiec i Słowenii.

Inauguracja zimowego Pucharu Kontynentalnego 2018/2019 odbędzie się w dniach 8-9 grudnia. Gospodarzem tego wydarzenia będzie norweskie Lillehammer.