Jernej Damjan: W skokach narciarskich wszystko jest możliwe

 • 2018-10-10 14:35

Początek poprzedniej edycji Pucharu Świata obfitował w liczne niespodzianki. Po zaskakującym triumfie Junshiro Kobayashiego w Wiśle-Malince, o jeszcze większą sensację pokusił się Jernej Damjan. Słoweniec, dla którego był to premierowy występ tamtego sezonu, nie miał sobie równych na Rukatunturi nieopodal Kuusamo. W dniu nieoczekiwanego sukcesu miał on 34 lata, 5 miesięcy i 29 dni, co lokuje go na czwartej pozycji w klasyfikacji najstarszych zwycięzców zawodów z cyklu Pucharu Świata. Starszym Europejczykiem był tylko jego rodak, Robert Kranjec, który w marcu 2016 roku wygrał w Planicy.

Jernej DamjanJernej Damjan
Jernej DamjanJernej Damjan
Peter Prevc i Kamil StochPeter Prevc i Kamil Stoch

- Można powiedzieć, że tegoroczny finał Letniego Grand Prix był zarazem początkiem, jak i końcem mojego lata - stwierdził przed naszą kamerą Damjan, który w Klingenthal miał zaliczyć pierwszy międzynarodowy występ od czasu zakończenia sezonu olimpijskiego. Konkurs w Niemczech odwołano, a w wietrznych kwalifikacjach Słoweniec otworzył drugą dziesiątkę.

- Jestem zadowolony z punktu, w którym aktualnie się znajduję, a do tego jestem świadomy stanu swojego organizmu. Moje ciało funkcjonuje prawidłowo, więc już nie mogę doczekać się inauguracji Pucharu Świata. Zima zawsze jest lepsza w moim wykonaniu - uważa triumfator Letniego Grand Prix 2014.

Dlaczego kibice nie mieli okazji oglądać Damjana we wcześniejszych zawodach LGP 2018? - Jednym z głównych czynników jest to, iż znam limity swojego ciała. Nie jestem już najmłodszym sportowcem i potrzebuję znacznie więcej odpoczynku. Wiem, że mogę utrzymywać wysoką dyspozycję na skoczni, ale chcąc pokazywać pełen zakres umiejętności zimą, latem muszę dłużej się regenerować. Z tego powodu idę nieco innym tokiem przygotowań do Pucharu Świata. Treningi na skoczni wznowiłem dopiero w środku sierpnia.

Czy zdaniem Słoweńca, tak doświadczeni skoczkowie jak on, Kamil Stoch czy Simon Ammann wciąż będą w stanie walczyć o czołowe lokaty? - W skokach narciarskich wszystko jest możliwe, ponieważ to dyscyplina sportu, w której liczy się każdy najmniejszy detal. Jeśli ktoś znajdzie odpowiednią drogę do odnalezienia tych drobnostek i wdrożenia ich w życie, bezproblemowo może odnosić zwycięstwa. Moim zdaniem, starszym zawodnikom znacznie pomaga nabyte przez lata doświadczenie. W dzisiejszych skokach ogromną rolę odgrywa wiatr, a leciwi zawodnicy przeważnie potrafią sobie z nim radzić.

Tej wiosny trener Goran Janus przestał pełnić funkcję głównego szkoleniowca słoweńskiej kadry narodowej. Czy osoba Gorazda Bertoncelja korzystnie wpłynie na rezultaty osiągane przez drużynowych wicemistrzów świata w lotach narciarskich? - Nie uważam, że obranie jednej ścieżki kosztem drugiej jest znacznie lepsze, czy gorsze, od poprzedniej. Niemniej, nadszedł czas na zmiany. Siedem lat z jednym trenerem to szmat czasu. Niektóre kluby piłkarskie zmieniają szkoleniowców co siedem tygodni. Takie roszady odświeżająco wpływają na cały zespół i korzystnie na panujące w nim morale. To był odpowiedni czas na dokonanie zmiany.

- Jak długo będę jeszcze skakał? To pytanie do moich kolan lub innych części ciała ... Kiedy cokolwiek powie, że ma dość, wówczas zakończę karierę. Jednak tak długo, jak tylko będę czerpał radość ze skakania na nartach, a wyniki będą do zaakceptowania, nie zamierzam mówić stop.

Jakiego układu sił możemy spodziewać się w nadchodzącym sezonie zimowym? - Zawsze uważałem, że nie da się tego wyrokować podczas sezonu letniego. Na tak wysokim poziomie są pewne różnice w przypadku sezonu letniego i zimowego. Jako przykład wezmę tory najazdowe. Latem, na torach ceramicznych, zawsze miewałem pewne problemy, które znikały na torach lodowych. Na to pytanie będę zatem w stanie odpowiedzieć dopiero po pierwszych konkursach w Wiśle.

Korespondencja z Klingenthal, Tadeusz Mieczyński i Dominik Formela

Dominik Formela, źródło: Informacja własna

oglądalność: (3066) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bartek002 weteran
  @Luk @dejw

  Wygrał i zniknął. A Junshiro do TCS trzymał bdb formę.

 • dejw profesor
  @Luk @Luk

  Większa, większa, a historyczne wyniki nie mają tu żadnego znaczenia. Junshiro na starcie zeszłej zimy był w świetnej formie, którą podtrzymał od rozgrywanych 2 tygodni przed Wisłą mistrzostw kraju, gdzie latał daleko poza HS z bardzo niskich belek. A Damjana nie było nawet w składzie na inaugurację w Polsce.

 • Luk weteran

  "Po zaskakującym triumfie Junshiro Kobayashiego w Wiśle-Malince, o jeszcze większą sensację pokusił się Jernej Damjan."

  No nie wiem, czy to taka większa sensacja. Patrząc na osiągnięcia, Jernej jest lepszym zawodnikiem niż Junshiro. Był już niejednokrotnie w światowej czołówce, jak np. w sezonach 2007/2008 czy 2013/2014.

 • Bartek002 weteran

  Fajnie jakby wygrał znowu, tym razem może na własnej ziemi?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).